NAİM DİLMENER'LE GEÇMİŞ ZAMANIN İZİNDE

MÜZiK HASTALARINA HAP

16 Aralık 2023 Cumartesi 15:10
NAİM DİLMENER'LE GEÇMİŞ ZAMANIN İZİNDE

Hap Plak", Özdemir Erdoğan'ın 70'lerin sonu, 80'lerin başında
kurduğu kendi firması için seçtiği bir isimdi ve bu ismin önünde de "müzik hastalarına" notu yer alıyordu. Sanatçı başka firmaların yayımlamaya niyetlenmediği 'farklı' ve 'deneysel' çalışmalarını yayımlamak niyeti ile kurmuştu bu firmayı ve kendine muhatap olarak da müzik tutkunlarını (hastalarını) seçmişti.
 Öyle de yaptı; Türk popunun en iyi üç-beş albümünden biri sayılması gereken "Canım Senle Olmak İstiyor" adlı albüm ile açmıştı perdeyi, tamamı birbirinden yetkin ve sağlam bir dolu albüm yayımlayarak devam etmişti.
“Dance With Turkish Music (Gençler İçin Türk Mūziği)” adlı albüm de bu dönemin yedinci ve son albümü olmuştu. Hap Plak'ın bu albümle "tamam" demesinin üstünden üç-beş yıl geçtikten sonra, Özdemir Erdoğan bu sefer başka bir firma kurarak dönmüştü aramıza. "Özdemir Erdoğan Mūzik" diye adlandırılmış bu firma hala faaliyetini sürdürüyor. Yalnızca “sahibinin sesi" olmayı seçmiş bu firma, kısa bir zaman önce “Hayatım Şarkılarda" adli albümū yayımladı. Çoğunlukla Hap Plak döneminde yapılan işlerden seçilmiş olan şarkıların yer aldığı bu albüm, adi 'sivri'ye çıkmış Özdemir Erdoğan'ın gerçekten de en 'eleştirel' şarkılarını bir araya getiriyor,
 
Selam dur ey ahali
Türk popu ile yaşıt sanatçılarımızdan biri olan Özdemir Erdoğan, ilk 45'liklerini herkesten daha geç bir tarihte (1967 yılında) çıkarmış olmasına rağmen, bu piyasadaki diğer arkadaşları gibi çok çabuk "bu iş buraya kadar" demeyip günümüze kadar gelebilmiş ve sürekli olarak albüm yayımlamış ender isimlerden biri. 
Sanatçı, bu son firması ile, adim adım bütün geçmişini toparlayıp yayımladı. Çoğunlukla eski kayıtları kullandı, eski kayıtların bulunamadığı ya da kullanılamaz durumda olduğu durumlarda stüdyoya girip yeniden kaydetti. Geçen zaman ile birlikte, Özdemir Erdoğan külliyatı, neredeyse eksiksiz olarak bir araya geldi, disklere aktarıldı, sağlama alındı.
"Hayatım Şarkılarda" albümü de hem yeni hem de eski kayıtlardan oluşuyor. "Yak Bir Sigara", "Aç Kapıyı Gir İçeri", "Bebek", "Vitrin" ve "Yakında Kıyamet Kopacak" adli şarkılar yeniden kaydedilmiş, diğerlerinin tamamı orijinal versiyonlar. Seçilen şarkılarda ağırlık "Canım Senle Olmak İstiyor" adli 'altın künye'li albümde. Bu albümden dört şarkı seçilmiş.
 Yalnızca "Mutluluk Nedir" adlı şarkı albümdeki haliyle yer almış burada, diğerleri yenjden söylenmiş...Albüm, ilk olarak Sezen Aksu'nun "Ağlamak Güzeldir" albümünde karşımıza çıkmış olan "Yak Bir Sigara" adli şarkı ile açılıyor, Epeyce uzun ve bereketli sürecek Özdemir Erdoğan-Sezen Aksu iş birliğinin de ilk örneğidir bu şarkı. Bu albümde yer alan bir başka şarkı olan "Ölü Gözüyle İzlenimler" adlı şarkı da, Sezen Aksu'nun 'hayat' temalı Konak Sineması Konserleri'nin şarkılarından biriydi. Özdemir Erdoğan'ın Levent Kırca ile olan işbirliğinin en güzel şarkıları da bu albümde yerini almış. 
Zamanında önlü arkalı bir 45'likte de bir araya getirilmiş "Sağlık Olsun" ve "Paranın Ne Önemi Var", Levent Kırca'nın “Sağlık Olsun" adlı televizyon programı için yazılmış bir dizi şarkının en sevilmiş olanlarıydı. Özdemir Erdoğan, şarkılardaki hayatını bize daha iyi anlatabilmek için 'sivri' dediğimiz tarafını en iyi gösteren "Hüsnü" ve "Kuçu Kuçu" adli şarkıları da almış bu albüme. Önemli olabilecek bütün "mevzulara hiç takılmamış" ve "sevgi ile ticareti" her zaman karıştırmış olan Hüsnü'ye karşı bir parça yumuşak davranmış Özdemir Erdoğan.
“Tasma ve zincir"li olduğunu söylediği bir insan türünü anlatıyor bize sanatçı "Kuçu Kuçu"adlı şarkıda: “Bana göre değil senin mesleğin, iyi hizmet edersen yükseleceksin..."Serin kanlı sayılabilecek bu tespitin hemen arkasından Özdemir Erdoğan, tansiyonu apansız tavana vurdurarak "ben tutkunum özgürlüğe sen-se köpeksin" çığlığını basıyor.
Bir şarkının taşıyabileceği sertlikte bir dize değil elbette bu, ama söz konusu olan Özdemir Erdoğan olunca, başka bir şarkıcının ağzında bir 'küfür' olarak duracak bu cümle, burada tam yerini bulmuş. "İşin sırrı dengede, bazen bozulursa da sağlık olsun, siz bozulmayın" diyordu Özdemir Erdoğan "Sağlık Olsun" adli şarkıda. 
Hayatı boyu yalnızca müziği kollamış, bunun uğruna hiçbir denge menge kollamamış ve hiç bozulmamış bir 'ermiş'in hayatından kesitler var bu şarkılarda. Siz dinleseniz de dinlemeseniz de o bu şarkıları hep söyledi, hep söyleyecek.

Bulursanız kaçırmayın
Bahar Gelince-Sahibinin Sesi - 45'lik
Gurbet/Elele - Yonca - 45'lik Sağlık Olsun/Paranın ne Öne-mi Var-Hap-45'lik
Canim Senle Olmak İstiyor-Hap-LP
Ölū Gözüyle İzlenimler-Hap-LP
Besteler Güfteler/1974-1984- ÖE Müzik-CD
Türk Müziği Yorumları 1/2 -ÖE Müzik-CD
Unutulmayan Şarkılar-YKY-CD 

NAİM DİLMENERDiğer Yazılar