NAİM DİLMENER'LE GEÇMİŞ ZAMANIN İZİNDE

BİZİM TAYFA

25 Eylül 2023 Pazartesi 21:03
NAİM DİLMENER'LE GEÇMİŞ ZAMANIN İZİNDE

Çoğu kişi bilmez ama, Hüsnü Şenlendirici’nin önderliğindeki Laço Tayfa, bizi, bu toprakların renklerini yurt dışında en iyi temsil eden isimlerin başında gelmekte. Laço Tayfa’nın, dışarda “Çiftetelli” adıyla yayınlanan ilk albümleri “Bergama Gaydası”; hangi ülkeye giderseniz gidin karşınıza  mutlaka çıkan bir albüm. Avrupa ya da Amerika; Virgin, HMV, Tower gibi büyük zincirler ya da daha ufak dükkanlar fark etmiyor; önünüze çıkan her “World Music” bölümünde bu albüm ile burun buruna geliyorsunuz. Epey bir zamandır, “gurbet ellerde” karşılaştığım bir “dost” gibi görmekteyim bu albümü.  Her yurt dışına çıktığımda, vaktinin çoğunu plakçılarda ve özellikle “World Music” bölümlerinde geçiren biriyim. Burada gördüğüm “bizden” her albüm çocukça bir sevinç duymama neden oluyor. Her ülke ya da mağazada gördüğüm albümler çoğunlukla farklı olmakta. Ama (Tarkan ile birlikte) Laço Tayfa’ya rastlamadığım bir zaman hiç olmadı.
Hüsnü Şenlendirici ve ekibi tarafından temsil ediliyor olmanın elbette “extra” bir gururu var. Brooklyn Funk Essentials ile kaydettikleri “In the Buzzbag” albümü ile kendisini gösteren Laço Tayfa; “Bergama Gaydası” adlı ilk albümlerinde, herkesin tatlı rüyası olan “sentez”i, olabilecek en başarılı şekilde gerçekleştirmiş ve “Harmandalı”, “Fidayda”, “Onbeşli”... saflarını daha da sıklaştırmıştı. “Bir rüya” gözüyle de bakılabilir buna. New York, Paris, Roma ya da Barselona’da Laço Tayfa’nın müziği yankılanmakta, birileri, kendilerine epeyce yabancı ritm ve seslerle “Çiftetelli” yapmakta... Marifet, “yerel” olanı, “uluslararası” bir formda sunabilmek ve bunu, kimsenin kafasını – gözünü yarmadan yapabilmek.
Hüsnü Şenlendirici ve Laço Tayfa; ilk albümleri ile ulaştıkları noktaya sıkışıp kalmadan “Hicaz Dolap” adlı ikinci albümleri ile çıkıyorlar karşımıza. Tam da onlardan bekleneceği gibi, iki albüm arasını; çalışarak – deneyerek – kafa patlatarak geçirmişler. Bu albümün de, hem bizde hem dışarda hak ettiği ilgiyi göreceği rahat rahat söylenebilir. Sürprizi bol bir albüm üstelik. Bizzat Hüsnü Şenlendirici’nin yazdığı iki parça, “Erkilet Güzeli”nin başını çektiği geleneksel malzememizin yanında yer tutmuş... Athena’dan Gökhan - Hakan, Kibariye ve Kubat bazı şarkılara “ses”lerini vermiş. Bir başka sürpriz de Mercan Dede’den. Bu büyücü müzisyen, bu sefer DJ Arkın Allen kisvesi altında, bir “remix” patlaması yaşadığımız şu günlerde, herkese dersini vermek üzere kolları sıvamış...
Laço Tayfa, bugüne kadar bilinen – alışılagelen  kuralları – standartları bir bir yıkıyor. “Erkilet Güzeli”ni, “bağbozumu” tablosunda, (dışarda) görücüye çıkarmaya çok kişi gayret etmiş ama dişe dokunur bir sonuç alamamıştı. “Çiftetelli” ile bunu başarmış ekibin bu sefer elindeki koz daha da sağlam.


BULURSANIZ KACIRMAYIN
Bergama Gaydası – Doublemoon – CD
Hicaz Dolap – Doublemoon - CD
Hicaz Dolap (Remix) – Doublemoon - Promo CD

NAİM DİLMENERDiğer Yazılar