HİLAL ÇETİNDER

HERKESE GÖRE DEĞİL

15 Ağustos 2020 Cumartesi 10:03
HİLAL ÇETİNDER

Bağımsız sinema örnekleri arasında yerini alan ‘Take Shelter / Sığınak’, felaketin tanımını özel efekt veya görsel şölene sırtını yaslamadan yapıyor. Şüphesiz ki Jeff Nichols’ın aksiyonla hiç işi yok… Yönetmen Nichols, gözde oyuncusu Michael Shannon’i yanına alarak aile üzerinden karakterine, nihayetinde genele yayıyor hikayesini...

Gayet dengeli olduğunu varsaydığımız ana karakter Curtis, karısı Samantha (Jessica Chastain) ve işitme engelli kızlarıyla ‘Sığınak’, normal bir güne uyanıyor. Kaldıkları yerden, oldukları gibi… İşi, iyi bir sağlık sigortası, mutlu ya da en azından huzurlu çekirdek ailesi Curtis’in çemberini oluşturuyor görünürde.

Ancak aniden beliren ve giderek etkisini artıran kabuslar, işin rengini değiştiriyor. Kabusla gelen olası bir ‘kasırga’dan her şeyi göze alarak korunma çabası, sığınak inşa etme takıntısı, Curtis’in ve içinde yer aldığı düzenin çözülmesine neden oluyor. En yakın arkadaşıyla yaptığı güzel ve iyi hayat sohbeti, ‘normal’liğe dikkatimizi çekiyor önce. Kızlarının, yaşıtları yerine çivili tahtayla oynaması ise gerilime… Küçük dokunuşlarla ‘diken üstü’ yaratılıp sığınağa giden yol belirirken, ortaya çıkan rüyalar önce Curtis’e, sonuçları da çevresindekilere eziyet ediyor çoğu zaman.

Annesinden miras kalacağına neredeyse ikna olduğu akıl hastalığı ile inandığına ısrarla tutunma isteği arasında bocalayan Curtis, hayalle gerçek, gerilimle dram arasında, paranoyanın içine hapsediyor izleyenini. Curtis’in üstüne üstüne gelen belalarla yaşadığı sancılı çaresizlik, baba olmanın, iyi eş olmanın gereklilikleriyle iç içe giriyor adeta. Her şey bıçak sırtı… Küçük bir bölgede sessiz sedasız süregelen hayatın, iyi baba, iyi eş, iyi dost olabilmenin hatta tüm düzenin değişimi, filmin durağan gidişatının tamamen aksi hızında sanki.

Kelime anlamının hakkını veren ‘Sığınak’, süresi uzun da olsa, paranoyak felaket filmi gerilim ve belirsizliğinin altını çize çize, tavizsiz ilerliyor ve çok etkileyici bir denge kuruyor. Felaket ögesini karakter(ler)inin üzerinden veren ve sadece motif olarak bırakan filmlere (Magnolia, A Serious Man gibi belki de) alışığız aslında. Ancak bu kez motif filmin ta kendisi…

‘Sığınak’, herkese göre değil… Ama hipnotize eden anlatımı, merak uyandıran etkileyici finali ve karakterini gittikçe derinleştiren Michael Shannon’ın müthiş performansı ilgiyi hak ediyor.

HİLAL ÇETİNDER

 

Yönetmen: Jeff Nichols

Senaryo: Jeff Nichols

Oyuncular: Michael Shannon, Tova Stewart, Shea Whigham

IMDB: 7.4

 

 

GALERİ


Diğer Yazılar