NAİM DİLMENER'LE GEÇMİŞ ZAMANIN İZİNDE

KARANTİNALI DESPİNA

30 Temmuz 2023 Pazar 21:40
NAİM DİLMENER'LE GEÇMİŞ ZAMANIN İZİNDE

Despina Vandi; Giorgos Dalaras, Giannis Parios, Haris Alexiou, Anna Vissi, Glykeria, Keti Garbi ve Angela Dimitriou’dan sonra bir başka dünya çapında ünlenen Yunanlı yıldız olma yolunda. Şarkıcının kendi ülkesindeki emsalsiz başarısı, geçen yılın sonlarında çıkardığı “Gia” adlı albümle yurt dışına da taşmıştı. Mega Müzik, Vandi’yi, Harem ile destekleyerek, oldukça şık bir proje olarak sundu bize. Hem kendisi hem de şarkıları oldukça çekici olan Vandi’nin, bizde de tutmaması için hiçbir sebep yok. Kulaklar Yunan müziğne zaten artık epeyce aşina. Bunun da üzerine sıkı şarkılar eklenince, Vandi, Vissi ve Dimitrou sonrası yeni Yunanlı yıldızımız olacak gibi gözükmekte.
Almanya’nın Tipigen adlı küçük bir kasabasında doğan Vandi, altı yaşındayken ailesi ile birlikte Yunanistan’a dönüyor. Kavala’da lise, Selanik’te üniversite eğitimi görüyor. Üniversitede okumaktayken de, bir barda piyano çalan bir arkadaşının teklifini kabul ederek onunla birlikte şarkı söylemeye başlıyor. Despina’nın cazibesi ve olağanüstü sesi, her şeyin arkasını çok çabuk getiriyor. 1994 yılında “Gela Mou” adlı ilk albümünü çıkarıyor. Bu albümle başlayan çıkış; Deka Entoles ve Profities albümleri ile sürüyor. 2000 yılında çıkan “Ipofero” single’ı ise, Despina Vandi’yi, Yunanistan’ın en büyük star’larından biri haline getiriyor. Bu single, kısa bir zaman içerisinde, ülkenin en çok satan 45’liği haline geliyor. Geçen yılın sonlarında piyasaya verilen ikili “Gia” adlı albüm bu popülerliği devam ettirdi ve Despina Vandi’yi bir süperstar konumuna taşıdı. Albümün yaptığı bu kadarla da kalmadı, Vandi’nin yurt dışına açılabilmesinde büyük bir rol oynadı.
Şu sıralar, Vandi’nin en yoğun zamanları. Kendi ülkesinde “Ante Gia” adlı bir single yayınladı ve hemen ardından da, “Gia” albümüne, yeni mix ve şarkılarla desteklenerek bir “collectors edition” baskısı yapıldı. “Gia” dünyanın dört bir yanında da pazarlanmakta. Mix’ler hazırlanıyor, şarkıcı her ülkede  ayrı bir yol takip edilerek piyasaya sunuluyor. Vandi, Harem’in desteği ile, bizim ülkede, diğer yerlere göre çok daha büyük bir başarı elde edecek gibi. Nez’in yapmaya çalıştığını dok daha ritmik, çok daha sağlam ve tam bir yıl önce yapmış olan Vandi, sahtenin yerine çok kolaylıkla konabilecek.

Bulursanız Kaçırmayın
Deka Entoles / Despina Vandi – Minos / EMI – CD
Profities / Despina Vandi – Minos / EMI – CD
Best Of / Despina Vandi – Minos / EMI – CD
Ipofero – Despina Vandi – Minos / EMI – CD single
Gia (Collectors Edition)  / Despina Vandi – Heaven – 2CD
Ante  Gia / Despina Vandi – Heaven – CD single
Greek Mania Club Remix / Karışık – Sony – 4CD Box
Hit Mix / Karışık – Sony – 5CD Box

NAİM DİLMENERDiğer Yazılar