NAİM DİLMENER'LE GEÇMİŞ ZAMANIN İZİNDE

GEL DE GÖR BENİ, BAMBAŞKA BİRİ

21 Mayıs 2023 Pazar 18:54
NAİM DİLMENER'LE GEÇMİŞ ZAMANIN İZİNDE

Film Festivali, Tiyatro Festivali derken yaz da geldi ve artık her taraf ‘müzik’ ile dolup taşacak. En azından İstanbul’da öyle olacak. Zaten kimse artık “bütün bu işler yalnızca ya da çoğunlukla İstanbul’da oluyor ama niye hepimiz memleketin her tarafında yapılmaktaymış gibi yazmaktayız ki?” diye sormuyor kendisine. 
Bu, çok olağan ve zaten öyle olması gerekirmiş gibi gelmekte herkese. Hepimize. Bana da. İstanbul başlı başına bir dünya ve bütün bunların yalnızca buralarda olup bitmesi kimseyi rahatsız etmiyor artık. Bu tavrın, bu bakışın ne olarak adlandırılması gerektiğini bilmiyorum. Pop oturup pop kalkan benim gibi biri için zor ve içine girmeye kalkarsam kendimi ferah ferah rezil edebileceğim konular bunlar. Ama korkunun ecele faydası yok. Hele hele eteklerim yine zil çalmaktayken. İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenmekte olan Boğaziçi Festivali’nin, bu sene yapılacak olan üçüncüsünün programı açıklandı çünkü ve programı gördüğüm an koşturdum AKM’nin gişesine. 
Tıka basa dolu bu programda, herkes peşine düşeceği üç-beş konser ya da gösteri düşürmüştür gönlüne mutlaka. Beni havalara uçuran; Gloria Gaynor, Men At Work ve Sawt El Atlas oldu... Birbirinden farklı üç isim. En önden olmasa bile (oraları bayağı pahalı) makul yerlerden biletlerimi aldım ve koydum cebime.

TOPLADIM HER KÖŞEYİ
Asıl ününü 70’lerde yapan Gloria Gaynor’ı seyredebilecek olmamız inanılmaz bir şey. Şarkıcı, bizde de oldukça yaygın bir üne sahip. Ama bunun dışında da, en önemli hit’i olan “I Will Survive” ın Türkçe versiyonu olan Ajda Pekkan’ın “Bambaşka Biri” adlı şarkısı nedeni ile de hep gündemimizde olmuş biri Gloria Gaynor. Sanatçının “Never Can Say Goodbye” adlı şarkısı ile başlayan tırmanışı epeyce hit ile devam etti. “Never Can Say Goodbye”, 1974 yılında, İngiltere’de iki, Amerika’da ise dokuz numaraya kadar çıktı.1975 yılında “Reach Out I’ll Be There” ve “All I Need Is Your Sweet Lovin” i, 1976 yılında “How High The Moon” u gönderdi listelere Gloria Gaynor. Yalnızca İngiltere listelerine girebilmiş ve Amerika listelerinde kendilerine yer bulamamış bu üç 45’likten sonra, Gloria Gaynor, “I Will Survive” ı yaptı 1979 yılında. Bu şarkı, her iki yakada da bir numaraya oturdu ve epey bir süre kaldı orada. O gün bugündür, dünyada hiç kimse bu şarkıdan yakasını kurtarabilmiş değil. 
Bu şarkı, belli aralıklarla elden geçer, kılıktan kılığa sokulur, elli çeşit mix’i yapılır ve yeniden sürülür önümüze. Biz de, her seferinde ama mutlaka her seferinde yeniden kaptırırız kendimizi bu şarkıya. Tuhaf bir çekiciliği var bu şarkının. Duyduğunuz anda kıpırdamaya başlıyorsunuz yerinizde. En utangacımız bile, başkaları gibi kendini pistlere fırlatıp dansa başlamasa bile, durduğu yerde hareketlenip, elini ya da kolunu sallamaya başlar. Hele hele bizde. Superstar’ın versiyonu nedeni ile, bu şarkı Türk popunun da en önemli şarkılarından biri haline geldi. Hatta “maksat feminizm olsun” gayretindeki bazı popülist hareketler, bu şarkıdan kendilerine bir dünya kurmaya ve bir sloganlar antolojisi tedarik etmeye niyetlendiler. Şarkının, 1995 yılında yapılmış bir remix’i ise, o tarihlerde piyasaya yeni çıkmış bir dolu şarkıyı sollayıp, beş numaraya kadar tırmanmıştı İngiltere listelerinde. Gloria Gaynor, bu şarkıdan sonra, bu çapta bir başarıyı hiç yakalayamamış olsa da, "I“Am What I Am" ”le, 1983 yılında yine ortalığı kırdı geçirdi. Gloria Gaynor kadar olmasa da, Men At Work de hem bizde, hem dışarda çok sevilmiş gruplardan. 80’lerin dalgasından onlarsız hiç söz edilmiyor. 
Avusturalyalı olan bu grup, dünya piyasasına 80’lerin hemen başında çok sıkı bir giriş yaptı. “Who Can It Be Now” adlı ilk single’ları ile Amerika’da bir numara olunca Avrupa’nın da ilgisini çektiler ve bir sonraki 45’likleri “Down Under” ile her iki tarafta liste başı oldular. Bu iki şarkı da, grubun ilk albümleri (en azından uluslararası yayımlanan ilk albümleri) olan “Business As Usual” da yer almaktaydı. Grup; “Overkill”, “It’s a Mistake” ve “Dr.Heckyll And Mr.Jive” adlı 45’likler ile, 80’lerin bütün bir ilk yarısını şaşaa içinde geçirdikten sonra, grubun beyni Colin Hay’in ayrılıp tek başına çalışmak istemesi üzerine dağılmıştı. Gruplarda başı çekenler de hep böyle bir yanılgıya kapılırlar: “Her şeyi yapan benim, o zaman bunu neden diğerleri ile paylaşayım?” Böyle düşünüp ayrılırlar ve sonunda ortada hiçbir şeyin kalmamış olduğunu görürler, kendileri dahil. Colin Hay de, son derece başarısız iki-üç albüm yaparak geçirdi ‘solo’ günlerini. Ama 80’lere duyulan özlem, başta Culture Club olmak üzere bir dolu grubu ve bu arada Men At Work’ü de bir araya getirmişti.

ATLAS’IN SESİ
Sawt El Atlas gencecik bir grup ve ikinci albümlerini yayımladıkları bu yıl rai’nin en parlak isimlerinden biri haline geldiler. Fas asıllı bu grup, aslında işe ta 90’ların başında ve henüz yaşları on iki civarındayken girişmişti. Fransa’nın Blois bölgesinden çıkan grup, yıllarca, başta Khaled, Cheb mami ve Keziah Jones’a (hoş bir raslantı olarak, Keziah Jones da festival programında,26 Hazairanda sahnede olacak) konser ve turnelerinde eşlik etti. 1996 yılında “Generaliser” adını verdikleri ilk albümlerini yayımladılar. 
Bu albüm onları tepelere çıkaramasa bile, çok parlak bir kontratın önlerine sürülmesine sebep oldu. Sony’nin alt firmalarından biri olan Small ile anlaştılar geçen yıl ve nihayet bu yıl da “Donia” (yani dünya) adını verdikleri albümleri büyük bir tantana ile sürüldü piyasaya. Paris’te başlayan kayıtlar, grubun “Arap dünyasının kalbi” olarak tanımladığı Kahire’de bitirildi ve albümün mix’i, Khaled ile de çalışmış olan Carmen Rizzo tarafından yapıldı. İlk single olan “Ne Me Jugez Pas”, şu an Fransa listelerinde yer almakta. Bu single’ın ‘maxi’ versiyonunda; Chico’lu “Andalucia” ve Natacha Atlas’lı “Ness” de yer almakta. Diskotekler için 12” maxi-single’da ihmal edilmemiş. Sony her şeyi adabıyla yapıyor.
Gloria Gaynor 18, Sawt El Atlas 19, Men At Work ise 29 Haziran’da Açık Hava’da olacak. Sizin de olmamanız için (varsın orta ya da arkalarda olsun) hiçbir sebep yok.


BULURSANIZ KAÇIRMAYIN
Men At Work / Contraband (Best of) – Sony – CD
Men At Work / Business As Usual – Sony – CD
Gloria Gaynor / I Am What I Am – Unidisc – CD
Gloria Gaynor / I Will Survive – Polydor – CD
Sawt El Atlas / Donia – Sony – CD
Sawt El Atlas / Ne Me Jugez Pas – Sony – CD single

NAİM DİLMENERDiğer Yazılar