NAİM DİLMENER'LE GEÇMİŞ ZAMANIN İZİNDE

BİR ODA TUT, GEÇMİŞİ UNUT

05 Kasım 2023 Pazar 19:53
NAİM DİLMENER'LE GEÇMİŞ ZAMANIN İZİNDE

Müzik dünyasındaki bir dolu kişinin çok güvendiği, “Bir albüm yapsa ortalığı dağıtır!” dediği Yeşim Vatan, herkes kendisinden artık ümidi kesmişken yayınladı ilk albümünü: “Beni Arayabilir misin”. 
1988 yılından beri Barış Manço, Ajda Pekkan, Nükhet Duru, Aşkın Nur Yengi, Mustafa Sandal ve Yaşar başta olmak üzere çok sayıda isme vokal yapan bu gerçekten çok güzel sesli genç şarkıcı, yıllar önce “Ay Benim Aklım” adlı (çok versiyonlu) bir single yayınlamış ve bu ‘haberci single'ın ardından da bir albüm hazırlığına girişmişti. Ama nedense albümün bize ulaşması için yıllar geçmesi gerekti, neredeyse beş yıl
İlk albüm için çok düşünmek-taşınmak, hangi şarkıların seçileceği konusunda kararsız kalmak, şarkıların düzenlemelerinden sürekli endişe edip durmak çok da kötü bir şey değil. “Yani acele edip de ne olacak, piyasada onlarcası bulunan albümlerin aynısından bir tane daha yapmanın ne alemi var, öyle yapacağıma beklerim daha iyi!” diye düşünmek daha sağlıklı bir tavır. 
Ama Yeşim Vatan’ın, bu uzun süreyi layıkıyla da değerlendirdiğini söylemek pek mümkün değil. Aslında “Beni Arayabilir misin”, son derece ‘makul’, hatta kısmen ‘renkli’ bir albüm. Günümüzde ‘pop’ adına yapılanların büyük bir kısmına da fark atabilecek bir çapta. Ama sanki, bu single-albüm arasındaki zaman daha iyi değerlendirilebilir, yalnızca genel ortalamanın biraz üzerinde bir albüm yapma fikri ile yetinilmez ve çok daha farklı, çok daha keskin bir işe imza atılabilirdi. İşin ana ekseni Yeşim Vatan gibi biri olunca da, her türden iddialı proje hiç anlamsız ya da fazla kaçmaz, hatta takdirle karşılanırdı. Ama ne şarkıcının firması Topkapı, ne de albümün prodüktörü Yaşar (Günaçgün), Yeşim Vatan için  böyle ‘büyük’ hayaller kurmuş. Tarafların amacı (Yeşim Vatan’ın da ikna edilmesiyle), “Şöyle derli toplu, temiz bir albüm yapmak”mış, onlar da bunu yapmış… 

BENİM AKLIM YARIM AKLIM
11 şarkılık albümde, yıllar öncenin 'single'ı Ay Benim Aklım iki versiyonuyla yer almakta. Nilüfer’in “Arasıra Bazı Bazı” (Nilüfer’in plağında, yani ta 70’lerde doğru bir şekilde ayrı yazılmış ‘ara’ ve ‘sıra’ sözcükleri, bu albümün kapağı üzerinde pek de fazla düşünmemiş, hatta albümün adının yanına bir soru işareti bile koymayı akıl edememiş birileri tarafından birleştirilmiş), Hümeyra’nın “Güzelliğin On Para Etmez” (bu şarkının orijinal adı “Olmasa”ydı ve bu da umursanmamış) ve dillere marş olmuş “One Way Ticket”in Türkçe versiyonu “Bir Tek Bilet”inde albüm repertuarında bulunması, Vatan’ın bu albümüne şarkı bulma konusunda büyük zorluk yaşandığını gösteriyor. 
Bu zaten bilinen şarkıların üzerine eklenenler de durumu pek değiştirmemiş. Yaşar’ın üç, (hakkında pek fazla şey duyulmamış olan) Müge Zeren’in iki ve Tansel Doğanay ile Yeşim Vatan’ın birer bestesi ile, repertuar neredeyse güç bela derlenmiş – toparlanmış. Hiçbiri olağanüstü olmayan bu ‘yeni’ şarkılar ile diğerleri, eğer Yeşim Vatan gibi bir ‘ses’ tarafından yorumlanmasa ve Tansel Doğanay ile Sinan Akçıl gibi iki çok yetenekli süper müzisyen tarafından düzenlenmese, bu albümü kimse ciddiye almazdı. Çıktığı anda bir kenara atılacak ve pop piyasasını birbirine katması umulmuş – beklenmiş bir şarkıcı, her şeyini toparlayarak sahnenin önünü terk edecek, yine arkalarda bir yere kaçacaktı. Ama neyse ki bu olmayacak. Şarkıların tamamında (yer yer Aşkın Nur Yengivari havalar esse de) Yeşim Vatan mükemmel; bu kadar güzel, içten ve doğru şarkı söyleyen çok az isim var. Tansel Doğanay’ın enerjik, Sinan Akçıl’ın zeka dolu alt yapıları bu yorum ile birleştiğinde de albüm alt sıralarda bir yerde yer almaktan kurtulup, olabileceği kadar havalanmış… Ama bu ekip çok daha fazlasını yapabilirmiş, çok çok daha iyisini. Belki bir diğer albüme. Yeşim Vatan, başka bir albüm yapma imkanını-fırsatını mutlaka bulacak nasılsa.


BULURSANIZ KAÇIRMAYIN
Yeşim Vatan’ın single ve albümü
Zeynep Casalini’nin “Nihayet”i
Tansel Doğanay ve Sinan Akçıl imzası bulunan şarkıların büyük bir kısmı
Nilüfer’in Odeon tarafından yeniden basılan dört albümü
Hümeyra’nın Ada tarafından basılan “Best Of”u

SAKIN YAKLAŞMAYIN
Yeşim Vatan’ın vokal yaptığı şarkıcıların bir kısmı
“İlle de beste yapacağım” diye tutturup beceremeyenler
“Ben yaptım oldu işte!” diyenler
Pınar Aylin

KEŞKE OLSA
Cenk Taşkan-Mehmet Teoman şarkılarından oluşan bir Yeşim Vatan albümü
Yeşim Vatan tarafından seslendirilen bir (“Of Of”umsu) Nazan Öncel şarkısı

NAİM DİLMENERDiğer Yazılar