Konuk Yazar

ÇOCUKLARA VE HER DAİM ÇOCUK KALANLARA...

07 Şubat 2021 Pazar 20:30
ÇOCUKLARA VE HER DAİM ÇOCUK KALANLARA...

Malum, öğrenciler sömestr tatilinde. Bu vesileyle miniklere yönelik bir seçki yapalım dedik. İşte yaşları küçük ama yürekleri, umutları, hayalleri büyük ana karakterleriyle listemize giren filmler... Sadece çocuklara değil elbet, büyümemekte ısrar edenlere de tavsiye edilir.

YUMURCAK / THE KID
100 yıllık bir muhteşemlik...

Bir sokak serserisi tarafından büyütülen ve onun yanında hırsızlığı öğrenen bir çocuk... Charlie Chaplin bu hikâyeyi öyle güzel, öyle yakıcı, öyle komik ve hüzünlü anlatır ki... Düşünün, 1921’de çekilmiş ve aradan tam 100 yıl geçmiş olsa da ‘Yumurcak’ hâlâ taze, hâlâ etkileyici, zamana yenik düşmemiş bir başyapıt... Filmi özel kılan yanlardan biri de kuşkusuz o dönemler yedi yaşında olan Jackie Coogan’ın performansıydı. Memduh Ün tarafından çekilen 1986 tarihli yerli versiyonu ‘Garip’te ise ana karakterleri Kemal Sunal ve Ece Alton canlandırmıştı.

E.T. / THE EXTRA-TERRESTRIAL
‘Dış güçler’in en sempatiği

Uzaydan hep bela, korku ve kaos gelecek değil ya, arada bir ‘E.T.’ gibi son derece sempatik, yardımsever ve çocuklara yakın bir yaratık da geliyor. Steven Spielberg’ün gezegenimizi ele geçirmek isteyen uzaylı imajını altüst eden ve meseleye çocukların cephesinden yaklaşan filmi, her yaştan çocuğa seslenen, tüm zamanların en iyi yapımlarından biridir. Öykü, küçük Elliott ve arkadaşlarının, yolu Dünya’ya düşmüş bir uzaylıya yardım çabalarını anlatır.

PAL SOKAĞI ÇOCUKLARI / A PÁL UTCAİ FİÚK
Parlak yıldızlardık o zaman...

Budapeşte’de, sokaklar arasına sıkışmış boş bir arazi ve onu ele geçirmek isteyen çocukların çetevari mücadelesi. Ferenc Molnár’ın 1900’lerin başında geçen ünlü romanını Macar sinemasının büyük yönetmeni Zoltán Fábri, 1968’de sinemaya uyarlamıştı. İşte bu film, o gün bugündür dillerde ve gönüllerdedir; Nemecsek ve Boka gibi kahramanlarıyla unutulmaz bir klasik olarak yerini her daim muhafaza etmektedir.

OZ BÜYÜCÜSÜ / THE WIZARD OF OZ
Aradığın büyü senin içinde!

Bir hortuma yakalanan ve akabinde kendisini bambaşka bir evrende bulan Dorothy’nin, yeni tanıştığı üç arkadaşla (Kalpsiz Teneke Adam, Beyinsiz Korkuluk ve Korkak Aslan) birlikte, kendisini eski dünyasına döndürecek büyücü Oz’u bulma çabası... Victor Fleming’in, içindeki iyiyi ve gücü keşfetme sürecini anlatan unutulmaz filmi, genç Judy Garland’ı da hafızalara yerleştirerek büyük bir yıldıza dönüştürmüştür.

EVDE TEK BAŞINA / HOME ALONE
Siz kaşındınız...

Yeni yıl tatili için Fransa’ya giden ailesinin evde unuttuğu acar bir çocuk ve onun iki hırsıza karşı verdiği mücadele... Chris Columbus’un bu çok tutmuş ‘yılbaşı filmi’nin zekâsıyla hırsızlara evi dar eden Kevin’ını kitleler çok sevmiş, öykünün New York’ta çekilen devamında o zamanın işinsanı Donald Trump da rol almıştı.

THE KARATE KID
Ustam seslendi yakından

Yeni taşındıkları mahallede uyum sorunları yaşayan, üstüne üstlük karate bilen bir grup genç tarafından dövülen Daniel, yaşlı Japon asıllı tesisatçı Miyagi tarafından eğitilir. ‘Rocky’nin yönetmeni John G. Avildsen bu kez ‘düşme ve yeniden ayağa kalkma hikâyesi’ni bir genç odağında anlatıyor. Sporla kazanılan özgüvene vurgu yapan film nesiller boyu çok sevilmiş, daha sonra devamları ve yeni uyarlaması da çekilmişti.

KIRMIZI BALON / LE BALLON ROUGE
En sadık dostum

Paris’te bir çocuğun, okula giderken bir sokak lambasına takılı olarak bulduğu bir balonun peşinden sürüklenmesi, balonun da sadakat göstergesi olarak onun yanından hiç ayrılmaması... Albert Lamorisse’nin 34 dakikalık bu enfes yapıtı, 1957’de ‘En İyi Senaryo’ dalında Oscar almış ve bu ödüle ‘diyalogsuz’ erişen ilk çalışma olarak tarihe geçmişti. Filmde küçük çocuğu yönetmenin oğlu Pascal Lamorisse oynuyordu.

HUGO
Düşlere seyahat

1930’ların Paris’i... 12 yaşındaki yetim Hugo’nun yuvası Montparnasse Garı’nın gizli kapaklı yerleridir. En büyük ilgisi de Georges adlı yaşlı bir adamın sahibi olduğu oyuncakçı dükkânıdır... Martin Scorsese’nin bu kayıtsız kalınamayacak yapıtı, küçük bir çocuğun öyküsü etrafında sinemanın bir sihir olduğunu o zamanlardan gösteren Georges Méliès’yle birlikte yedinci sanata ilişkin büyük bir saygı duruşudur.

GÖKTEN İNEN MELEK / MARY POPPINS
Dadıların en sihirlisi

1900’lerin başı, İngiltere... İşleriyle fazla haşır neşir olan Banks çifti, beğenmeyip yollarını ayırdıkları dadıdan sonra yenisinin peşine düşerler. Başvurularına cevap veren Mary Poppins, çocuklara çok geçmeden çok özel yetenekleri olduğunu gösterecek ve onları bambaşka dünyaların içine çekecektir. P. L. Travers’ın çok tutmuş kitap serisinin sinema uyarlaması olan ve Julie Andrews’un sürüklediği 1964 tarihli film, zamanla unutulmaz bir klasiğe dönüştü; 2018’de de yeni versiyonu çekildi.

OLİVER! - MASUM MELEKLER / OLİVER!
Sanayi devrimi’nin acıları

Yetimhaneden kaçan ama çocuklara yankesicilik yaptıran Fagin’in eline düşen Oliver’ın mücadelesi... Sanayi Devrimi’nin kargaşası içinde çocukların yaşadığı problemlere değinen Charles Dickens’ın ünlü yapıtı ‘Oliver Twist’in Carol Reed tarafından çekilmiş (1968) bu versiyonu, romanın sinemadaki en ilgi çekici uyarlamasıdır.

 

BUNLAR DA VAR...

- Babe / Yön: Chris Noonan

- Willy Wonka ve Çikolata Fabrikası / Willy Wonka and & The Chocolate Factory / Yön: Mel Stuart

- Balinanın Sırtında / Whale Rider / Yön: Niki Caro

- Prenses Gelin / The Princess Bride / Yön: Rob Reiner

- Orman Çocuğu / The Jungle Book / Yön: Jon Favreau

- Hiç Bitmeyen Öykü / Die unendliche Geschichte / Yön: Wolfgang Petersen

- Define Avcıları / Goonies / Yön: Richard Donner

- Matilda / Yön: Danny DeVito

- Ayı Paddington / Paddington / Yön: Paul King

- Her Çocuk Özeldir / Taare Zameen Par / Yön: Aamir Khan

 

BUYURUN ANİMASYON REYONUMUZA!

- VOL.İ / WALL.E / Yön: Andrew Stanton

- Sevimli Canavarlar / Monsters, Inc. / Yön: Pete Docter, David Silverman, Lee Unkrich

- Oyuncak Hikâyesi 2 / Toy Story 2 / Yön: John Lasseter, Ash Brannon, Lee Unkrich

- Ruhların Kaçışı / Spirited Away / Yön: Hayao Miyazaki

- Kutup Ekspresi / The Polar Express / Yön: Robert Zemeckis

- Coco / Yön: Lee Unkrich

- Aslan Kral / The Lion King / Yön: Rob Minkoff, Roger Allers

- Canavar Ev / Monster House / Yön: Gil Kenan

- Noel Gecesi Kâbusu / The Nightmare Before Christmas / Yön: Henry Selick

- Ratatuy / Ratatouille / Yön: Brad Bird, Jan Pinkava

- Kayıp Balık Nemo / Finding Nemo / Yön: Andrew Stanton, Lee Unkrich

- Buz Devri / Ice Age / Yön: Chris Wedge, Carlos Saldanha

- Ters Yüz / Inside Out / Yön: Pete Docter

- Şrek / Shrek / Yön: Andrew Adamson, Vicky Jenson

- Ejderhanı Nasıl Eğitirsin? / How to Train Your Dragon / Yön: Dean DeBlois, Chris Sanders

- Moana / Yön: Ron Clements, John Musker

- Karlar Ülkesi / Frozen / Yön: Chris Buck, Jennifer Lee

- Kung Fu Panda / Yön: Mark Osborne, John Stevenson

 

Harry Potter serisi
HEM SİHİRDİR HEM KERAMET!

Yazar J. K. Rowling’in serisinin sinema uyarlaması, 2001-2011 arasında dört ayrı yönetmenin çektiği sekiz filmi kapsar. Bu yapımlar, Hogwarts Büyücülük Okulu’na giden Harry’nin yaşadığı olağanüstü maceraları anlatır.  

UĞUR VARDAN (HÜRRİYET/06.02.2021)Diğer Yazılar