Konuk Yazar

BAŞKANIN BÜTÜN FİLMLERİ

25 Ocak 2021 Pazartesi 21:30
BAŞKANIN BÜTÜN FİLMLERİ

Hafta içi Amerika’nın yeni başkanı resmen ilan edildi. Bu vesileyle gerçek ya da kurgusal olarak başkanları konu edinen ve zihinlerde yer etmiş filmleri toparlayalım dedik. İşte kimi gerçek hikâyelere dayanan, kimi başkanı eli silahlı bir kahraman, kimi âşık, kimi katil, kimi de vampir avcısı olarak gösteren yapımlardan oluşan bir liste...

1. LINCOLN
Köleliğe hayır...

Çoğu kez kâğıt üzerinde kalan bir ifade olan ‘Amerikan demokrasisinin ve özgürlükler’ fikrinin, siyaset sahnesindeki en simgesel isimlerinden Abraham Lincoln’ün son dönemlerine bakan bir yapım. Aynı zamanda sinemayı bir eğlence sanatı gibi gören Steven Spielberg’ün en derin yapıtlarından biri. Filmde, iç savaş sonrası özellikle köleliğe yaklaşımı yüzünden kabinesiyle problemler yaşayan Başkan Lincoln’ü canlandıran Daniel Day-Lewis, ortaya koyduğu performansla ‘En İyi Erkek Oyuncu’ dalında Oscar sahibi olmuştu. 

 

2. NIXON
Sen ve ben

Beyaz Saray’da eski başkanların fotoğraflarının bulunduğu galeri... Oraya gider ve John F. Kennedy’nin portresinin karşısına geçer: “Sende olmak istediklerini, bende kendilerini buldular.” Amerikan halkıyla ilişkisini bu tanımlama üzerinden kuran Richard Milhous Nixon’ın hayatında ve politik dönemeçlerinde (Watergate skandalı özellikle) gezinen bir film. Oliver Stone imzalı yapımda eski başkanı Anthony Hopkins canlandırıyordu. 

 

3. JFK: KAPANMAYAN DOSYA / JFK
Onun öldürüldüğü güne lanet olsun

Amerikan politik tarihinin en bilinen figürlerinden olan John F. Kennedy’ye yapılan suikast, bu noktaya gelene kadar yaşananlar ve sonrasında cinayetin sistemi elinde tutan güçlerce örtbas edilme çabaları... Politik meselelerin yönetmeni Oliver Stone bu tarihsel vakaya, soruşturmayı yöneten bölge başsavcısı Jim Garrison tanıklığında yaklaşıyor. Filmin başrolünde Kevin Costner vardı.    

 

4. BİR GÜNLÜK BAŞKAN / DAVE
Gönüllerin başkanı

Bir günlüğüne Amerikan Başkanı’nın yerine geçen benzeri Dave Kovic, işlerin sarpa sarması sonucu rolünü uzatmak zorunda kalır. Lakin bu süreçte yaşanan kimi gelişmeler, Beyaz Saray çevresindeki bazı güçlerin hoşuna gitmeyecektir. Hikâyesini, hakkını yoksullardan ve eşitlikten yana kullanan sahte bir başkan karakteri üzerinden kuran iyimser ve naif bir komedi. Kevin Kline ve Sigourney Weaver’ın oynadığı filmi Ivan Reitman yönetmişti.  

 

5. AMERİKAN BAŞKANI / THE AMERICAN PRESIDENT
Aşk Beyaz Saray’ın kapısını çalınca...

Dul Amerikan Başkanı Andrew Shepherd, çevre araştırmaları yapan bir kadına âşık olur. İlişkinin basına yansımasının ardından da başkanın oylarında düşme yaşanır. Amerikan popüler sinemasının, 80’ler ikinci yarısı ve 90’lar itibariyle erkek seks sembolü (özellikle ‘Temel İçgüdü’yle birlikte) konumundaki Michael Douglas’ı bu kez de ‘Başkan’ rolünde sahaya süren yapımlardan. Film, üretken yönetmen Rob Reiner imzasını taşıyordu. 

 

6. MUTLAK GÜÇ / ABSOLUTE POWER
Başkanların en kötüsü

Uzun süre yatıp çıkmış ve artık jübilesini yapmak isteyen usta bir hırsız... Son işinde girdiği malikânede şahit oldukları, onu girift bir denklemin içine çekecektir. Olay örgüsü Amerikan Başkanı, gizli kaçamağı ve ardından işlenen bir cinayet etrafında biçimlenen sağlam bir Clint Eastwood filmi. Hırsızı Eastwood’un kendisi, başkanıysa Gene Hackman canlandırıyordu.  

 

7. HAVA KUVVETLERİ-BİR / AIR FORCE ONE
Başkan dediğin böyle olur!

İçinde Amerikan Başkanı James Marshall, eşi ve kızı bulunan uçak, tutuklu bir komünist liderin salıverilmesi için mücadele eden radikal komünist teröristler tarafından kaçırılır. Ucuz ideolojik propaganda gösterileriyle dolu bir aksiyon. İçerik zayıf, aksiyon sahneleriyse dönemine göre seyredilir bu Wolfgang Petersen filmi, gerektiğinde ‘savaşını tek başına veren kahraman başkan’ motifini pompalıyor. Filmi Harrison ‘Han Solo’ Ford sürüklüyordu. 

 

8. BEYAZ SARAY DÜŞTÜ / WHITE HOUSE DOWN
Obama’nın izdüşümü

Silah lobisinin hedefindeki başkanla onu korumaya çalışan bir polis memurunun verdiği mücadele. Obama döneminde çekilen bu Roland Emmerich imzalı yapımda kendini savunmak için eli silaha giden ve kendisini çatışmaların içinde bulan siyah bir başkanı izliyoruz. Filmin başrollerinde Jamie Foxx ve Channing Tatum ikilisi vardı. 

 

9. ABRAHAM LINCOLN: VAMPİR AVCISI / ABRAHAM LINCOLN: VAMPIRE HUNTER
Asıl kan emiciler kapitalistler ama...

Meğerse ‘köleliği kaldıran başkan’ olarak bilinen Lincoln, aslında hayatını kan emici vampirleri yok etmeye adamış bir kahramanmış! Seth Graham Smith’in romanından sinemaya uyarlanan, Kazak kökenli Timur Bekmambetov’un yönettiği bu yapım, beyaz perdede istediği başarıyı yakalayamasa da farklı bir fikir, dert ve atmosfer peşinde koştuğu için listemize girmeyi hak etti. Lakin filmi izlerken keşke öykü, asıl kan emiciler olan kapitalistlere de bir fiske vursaydı diyorsunuz. 

 

10. BEYAZ SARAY’DA CİNAYET / MURDER AT 1600
‘Derin’ soruşturma

Beyaz Saray dahilindeki özel banyolardan birinde genç bir kadın öldürülür. Olayı araştıran polis dedektifiyle ona yardımcı olan gizli servis ajanı, soruşturma sürecinde ucu başkan ve ailesine uzanan bir gerçekle yüzleşmek zorunda kalacaklardır. Wesley Snipes ve Diane Lane’in sürükledikleri bu polisiye gerilimin yönetmeni Dwight H. Little’dı.

 

BUNLAR DA VAR...

11. Yakın Tehlike / Thirteen Days / Yön: Roger Donaldson

12. Mutlak Savaş / Fail Safe / Yön: Sidney Lumet4

13. Zirve Mücadelesi / The Contender / Yön: Rod Lurie

14. Zirveye Giden Yol / The Ides of March / Yön: George Clooney

15. Kirli Yarış / Primary Colors / Yön: Mike Nichols

16. Jefferson in Paris / Yön: James Ivory

17. W. / Yön: Oliver Stone

18. Kanada Salamı / Canadian Bacon / Yön: Michael Moore

19. My Fellow Americans / Yön: Peter Segal

20. Büyük Oyun / Big Game / Yön: Jalmari Helander

UĞUR VARDAN (HÜRRİYET/23.01.2021)Diğer Yazılar