NAİM DİLMENER'LE GEÇMİŞ ZAMANIN İZİNDE

KÜÇÜK BAHÇELERİN BÜYÜK İÇİNDE

02 Temmuz 2023 Pazar 17:48
NAİM DİLMENER'LE GEÇMİŞ ZAMANIN İZİNDE

“Harika Çocuk” İlhan Erşahin, bu sefer de prodüktör kimliği ile karşımızda. Erşahin’in, “Müziğin bağımsızlığını korumak amacıyla” giriştiği “Nublu” projesi kapsamında açtığı mekanda; Norah Jones ve Bebel Gilberto gibi sonraları ünleri alıp yürüyecek isimleri ilk kez  dinleyiciye sunmuş ve hem yenilikçi tavrı hem de geleceği görme konusundaki isabetli kararları ile dikkatleri çekmişti. Erşahin’in huzurlara çıkardığı Norah Jones, şimdi sekiz Grammy’li bir star. Brezilyalı ünlü gitarist Joao Gilberto’nun kızı olan Bebel Gilberto ise, 2000 yılında yayınlanan “Tanto Tempo” adlı albümü ile (başı Grammy’e ermese de) epeyce ses getirmiş ve oldukça fazla sayıda hayran edinmişti. Gilberto,  aşağı yukarı bir yıl sonra, aynı albümün bu sefer remix versiyonu (“Tanto Tempo Remixes”) ile daha da geniş yığınlara ulaştı. “Tanto Tempo” şarkılarının remix versiyonlarının bir bölümü, eleştirmenler tarafından “biraz Sade etkisinde kalmış” şeklinde değerlendirilmiş olmasına rağmen, albümün bu farklı yüzü çoğu insana cazip geldi ve Gilberto, standart versiyonlar ile giremediği farklı mekanların da kapısını araladı... İlhan Erşahin, şimdi de, iki disklik “The Temple of Soul Sessions” adlı albüm ya da projede; elektronik müziğin (Kraftwerk ve benzerlerinin yaptığı) çok naif ilk örneklerden başlayıp, günümüze kadar aldığı bütün yolu özetlemeye – harmanlamaya niyetlenmiş. Erşahin, zaten yeterince zor olan bu işle de yetinmemiş. Müzisyenimiz, elektronik alt yapının içine; caz,  hip – hop ve “club” (house) gibi (yanyana getirilemez değil ama) getirilmesi bayağı bir emek ve beceri isteyen türleri – eğilimleri katmış ve hepsini birbirinin içinden geçirip çok zor varılabilir (sağlam) bir noktaya varmış. Üstelik birbirinden ilginç denemeler yapmayı ve (bir zaman sonra ünleneceklerine hiç şüphe olmayan) yeni sesleri – yetenekleri bize sunmayı da ihmal etmemiş. Yetenekli doğmanın – olmanın yetmediğini, ancak deneyerek – çalışarak bir basamak daha yukarı çıkılabileceğini en iyi bilenlerden İlhan Erşahin. Her zaman böyle düşünmüş, böyle yapmıştır.

BU BAHÇEDE MÜZİK
İlhan Erşahin’i hiç ticari olmayan her türlü projesinde desteklemekten hiç geri durmamış Doublemoon ve Golden Horn firmalarının web sitelerine göre; Erşahin, 1965 Stockholm doğumlu. Tenor saksofon ile 16 yaşında tanışmış. Berklee’den alınan bir burs ile  Amerika kapısı aralanıyor ve asıl hikaye de o zaman başlıyor... Hem Amerika hem  Türkiye’de (Bodrum ve İstanbul’da sahneye çıkmalar; Tuna Ötenel, İmer Demirer, Nezih Yeşilnil ve Nüket Ruacan ile ortak işler...) yapılan sayısız çalışmadan sonra, nihayet 1995 yılında ilk albüm yayınlanıyor: “She Said”.  İlhan Erşahin’in kendi şarkılarının üzerine Aşık Veysel’in “İnce uzun Bir Yoldayım”ını eklediği bu albüm, birkaç yıl sonra  yurt dışında basılacak albümü olan “Our Song”a da kaynak teşkil etti. “Home”, “Virgo” ve “Wax Poetic” adlı albümlerle günümüze ulaşan Erşahin’in geçen yıl da, “Love Trio” adlı çalışması yayınlanmıştı. Şimdi de “The Temple of...” çalışması ile karşımızda. İlhan Erşahin, Thor Madsen, Charles Stella, Daniel Wyatt ve Avram Gleitsman tarafından yazılıp onlarca müzisyen – şarkıcı tarafından hayat verilmiş tam 20 şarkının bulunduğu bu projede en çarpıcı renk, DJ Cil’in bazı şarkılarda estirdiği oryantal rüzgarlar. Muhtemelen Arap kökenli olan DJ’imiz, çok tanıdık nağmeler savuruyor. Albümlerin minik bir kulak tırmalayan noktası var. Birinci albümün yedinci şarkısı olan “So Much Machine” (bir parça da, vokalde yer alan Diana’nın katkısı ile) Abba’nın “Day Before You Came” adlı şarkısına epeyce paralel gidiyor. Ama o kadar kusur herkeste (ya da o kadar ince eleme – sık dokuma her eleştirmende) bulunuyor artık. 
Farklı bir sese kulak vermek ve (yeni bir Norah Jones olamasalar bile) gelecekte mutlaka karşımıza çıkacak çok yetenekli epeyce sayıda ismi işin ta en başından tanımak için bulunmaz bir fırsat bu iki albümlük proje. (Aman aman aman) kaçırmayın.


BULURSANIZ KAÇIRMAYIN
Our Song – Golden Horn – CD
 Home – Doublemoon – CD
Virgo – Doublemoon – CD
Wax Poetic – Doublemoon – CD
Wonderland – Doublemoon – CD
Love Trio – Numoon – CD
The Temple of Soul Sessions Vol. 1, 2 – Numoon – CD

NAİM DİLMENERDiğer Yazılar