NAİM DİLMENER'LE GEÇMİŞ ZAMANIN İZİNDE

ÇAPKIN: BENİ BENDEN GEÇİRİP SEN ELE ALDIN

14 Ağustos 2022 Pazar 17:21
NAİM DİLMENER'LE GEÇMİŞ ZAMANIN İZİNDE

Candan Erçetin'in ikinci albümü ‘Çapkın’ birkaç ay önce yayınlandı. Albümün açılış klibi, albümle aynı adı taşıyan şarkıydı. Şarkıyı ilk dinlediğimde ve sonra klibi seyrettiğimde, Candan Erçetin'in tastamam ‘on ikiden’ vuracağını düşünmüştüm. Çok güzel bir şarkıydı ve TransGlobal Underground da fazla olan her şeyi atmış ve çok sağlam bir mix yapmıştı. Ama öyle olmadı... 
Şarkı, Candan Erçetin'in hesabına ‘yarım’ bir başarı oldu. Her Mete Özgencil imzalı klip gibi, bu da kendisine kanallarda yer buldu; top 10’larda 20'lerde gözüktü ve sonra kayboldu. Neden tutmadığı, tozu dumana katmadığı konusunda bir fikrim yok. Öyle olması için, bütün unsurlar bir aradaydı oysa. Bu birinci kliple gelmeyen, ya da geç kalan başarı ikinci klipte geldi. Albümün ikinci single'ı ‘Yalan’ bir süredir gösterimde kanallarda. Gösterilmeye başlaması ile birlikte de, çok çabuk bir ‘hit’ haline geldi. Kanallar çok sık gösteriyor, listelere epey yüksek bir yerden giriş yaptı, radyolar çok çalıyor, plakçılar çok çalıyor, hepimiz dilimize doladık ve en önemlisi albüm, yeni çıkmışcasına çok satmaya başladı. Doğrusunu söylemek gerekirse bu başarıyı (hatta daha fazlasını) hak etmiş bir albümdü. Türk popunda böylesine sağlam albüm çok sık çıkmıyor.

 

ÇAPKIN: GÖNLÜMÜ ÇALDIN 
Geç de olsa bu albümü tanıtmak istiyorum size. Hemen söylemeliyim ki, türlü, çeşitli açılardan, Türk toplumunda yapılmış en iyi albümlerden biri. Altyapısından şarkı sözlerine, her birine kapılıp gittiğiniz 12 şarkıdan kapak tasarımına, ‘promo box’ından çekilmiş ilk iki klibe kadar albüm, binbir çaba ve çalışmanın ürünü olduğunu hemen gösteriyor size. Stüdyoya gitmekten korkarak, çaresiz girilince de bir an önce çıkmak isteyerek yapılan bir sürü albümün yanında, tam bir buçuk yılda hazırlanmış olan ‘Çapkın’ın ışıl ışıl parlaması çok olağan sayılmalı. Gerçi, aylarca stüdyolara kapanılarak her yapılananın mükemmel olacağına dair bir garanti yok, ama bu albüm öyle olmuş. Mükemmel bir kadro ile mükemmel bir albüm. 
Mükemmel bir kadro ile… Elime geçen her fırsatta bir ‘büyücü’ olduğunu söylediğim, mevcudiyeti Türk popu için büyük bir şans olan Kıvanç K, bu kadronun en önemli parçası. 
Doğrusunu söylemek gerekirse, bu kadar çağdaş, bu kadar yeni bir altyapı ile epeydir karşılaşmamıştım. Teknik ya da insan buluşu ne kadar yenilikçi renk varsa, hepsi birden var bu altyapıda. 
Üstelik zoraki bir ‘sentez’ adına değil. Denenmemişi denemekte hiçbir mahzur görmeyen bir müzisyen Kıvanç K ve belli ki, içinden, aklından geçen her şeyi uygulama fırsatı bulmuş bu projenin içinde.
Tıpkı Candan Erçetin ve Metin Özgencil gibi. Dünyaya ve hayata aynı yerden baktıkları çok belli olan bu ikili, stüdyolara tam bir buçuk yıl kapanarak resmen ‘kuş kondurmuşlar’. 
Türk popunda bu kadar çağdaş bir altyapı nasıl çok rastlanabilir değilse, Türk popunda bu kadar sağlam, bu kadar insanın yüreğine seslenen, içine işleyen şarkı sözleri de çok değil. 
Hele hele, ‘yatalım kalkalım’ edebiyatının son sürat gittiği, mahalle kahvelerindeki ‘delikanlı’ söylemin olduğu gibi şarkı sözlerini aktarıldığı, ideolojik olarak bütün bunların neye işaret edeceği sorumluluğunun hiç duyulmadığı, böyle yapmakta mahsur görmek bir yana, ‘Acayip bir slogan buldum, herkesin diline takılacak’ diye göbekler atıldığı, bunun marifet sayıldığı bugünlerde, bu şarkılar sizi öyle bir yakalıyor ki, bir daha da bırakmıyor: İyi ki de bırakmıyor, çünkü zaten, kadınlardan ‘karı-kız’ diye bahsedilen ‘o şarkılar’ı o şarkılar dinlememekle bir şey kaybedilmeyeceğini biliyoruz... ‘Çapkına avlanmakta herhangi bir mahzur yok. 

 

ÇAPKIN: KALBİM SENİ ÖZLER
Albümün açılış parçası Baki Çallıoğlu'nun. Tam 1948 yılında yazmış bu şarkıyı Çallıoğlu. Yunanlıların -bazen bizim de onların şarkılarını yaptığımız gibi- sahiplendiği bu şarkı, o yıllardan bu yana ilk kez gün yüzüne çıkıyor. Bu tür müziğe yakınlığı ile bilinen TransGlobal Underground'ın (TGU) şarkıyı mix etmeyi kabul etmesine de şaşmamalı. Birinci sınıf iş çıkarmış TGU. 
Bir süre sonra piyasaya verilecek olan single'da epeyce versiyonu ile karşılaşacağız Çapkın’ın. Dance mix’lerinin yanında, Yunanca, İngilizce ve hatta belki de Almanca mix’ler olacak. Ve bir de ‘promo box’…
Topkapı Müzik, ülkemizde bir yapılmayanı daha yapmış. Albüm için ‘limited edition’ ‘promo box’ hazırlamış. Ne ‘promo box’ ama… Dışarıda dahi, bu kadar düzgünü, bu kadar güzeli enderdir. Ahşap çok şık bir kutu içerisinde, CD, kaset, iki versiyonundan oluşan ‘Çapkın promo CD single’ ve ‘Çapkın’ın el kitabı’. Bütün bunar da yine ‘Çapkın’ armalı çapkın armalı bir zarfın içinde. Dışarıda yapılanlara bakıp az iç çekmedik… 
İşte, bizde de yapılabiliyormuş. Bir müziksever olarak, bunlardan, bütün bunların ülkemize yapılabiliyor olmasından bir keyif duyuyorum. 
‘Çapkın’ yalnızca bu yılın değil, bütün zamanların en iyi albümlerinden biri olmaya aday. ‘Çapkın’ın göz kırpışına kayıtsız kalmayın. Sizi sizden geçireceği kesin. 

 

BULURSANIZ KAÇIRMAYIN
Hazırım (Second edition)    Topkapı    CD
Remix EP       Topkapı   EP
Çapkın (Prmo box)       Topkapı Box-set
Çapkın (Promo single)       Single   CD Single
Çapkın (Promo alb. Sampler)      Topkapı      KasetDiğer Yazılar