Murat Erşahin Sinemadan Çıkmış İnsan

30 HAZİRAN 2023

29 Haziran 2023 Perşembe 22:50
Murat Erşahin Sinemadan Çıkmış İnsan

Çok şiddetli depremler, büyük bir felaket yaşadık!

Ülke olarak tarifsiz bir acı içindeyiz! 

06 Şubat 2023 saat 04:17’de Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesinde 7.7 ve saat 13.24’te Elbistan ilçesinde 7.6 büyüklüğünde iki deprem meydana geldi ve yüreklerimiz yandı. Bütün yurtta ve dış temsilciliklerde yedi gün süreyle millî yas ilan edildi. 
Depremden, Kahramanmaraş, Hatay, Adıyaman, Gaziantep, Şanlıurfa, Diyarbakır, Adana, Osmaniye, Kilis ve Malatya illerimiz etkilendi. Resmi rakamlara göre bu satırların yazıldığı an, elli bine aşkın vatandaşımız hayatını kaybetmişti ve yüz küsur bini aşkın yaralımız vardı. Neredeyse beş yüz bin vatandaşımız bölgeden tahliye edildi. 20 Şubat gecesi ise Hatay’da 6.4 ve 5.8 büyüklüğünde iki bağımsız deprem daha meydana geldi. Altı can daha hayatını kaybederken üç yüze yakın kişi de yaralandı. 
Hayatını kaybeden canlarımıza rahmet, yaralılara acil şifalar diliyoruz. 
Tek düşüncemiz yaraların bir an evvel sarılması! Gün, yardım, destek ve dayanışma günü! Nerede olursak olalım, depremzedeler için yapabilecek mutlaka bir şeyimiz olmalı! Yüreğimiz yanıyor!
Kelimeler kifayetsiz! Hal böyleyken hemen hiçbir şeyin, bizim işimiz özelinde filmlerin ve vizyonda ne olup olmadığının bir önemi kalmıyor! İnsan deprem bölgesinden uzakta, yatağında yatmaya, bir bardak çay içmeye, neredeyse nefes alıp vermeye utanıyor! 
Öte yandan film şirketleri çalışmalarına devam ediyorlar. Sinemalar açık. Her hafta yeni filmler vizyona girmeye devam ediyor. İki hafta süreyle ara verdiğimiz vizyon/film tanıtımlarına, işimiz mecburiyeti gereği 24 Şubat haftasından itibaren yeniden başladık.


SİNEMA TARİHİNDEN 5 KLASİK

The Awful Truht / Müthiş Gerçek
(Yönetmen: Leo McCarey / 1937)

Holiday / Aşk Maçı
(Yönetmen: George Cukor / 1938)

Only Angels Have Wings / Maceralar Kralı
(Yönetmen: Howard Hawks / 1939)

My Favourite Wife / İlk Göz Ağrısı
(Yönetmen: Garson Kanin / 1940)

The Talk of the Town / Dillere Destan
(Yönetmen: George Stevens / 1942)

İkisi yerli yapım olmak üzere toplam sekiz yeni film merhaba diyor Haziran ayının son haftasına!
Haftanın iki yeni filmi, Jalmari Helander’in yönettiği Finlandiya yapımı aksiyon ‘Sisu’ ve Güney Kore yapımı aksiyon örneği ‘Gyoseob / Hedefteki Adam’ notlarımız arasında.


SISU
-İntikam Altındır!-

1944’de İkinci Dünya Savaşı sona doğru yaklaşırken, Laponya’nın vahşi, ıssız topraklarında altın arayıp bulan eski asker, ülkesini işgal etmiş Nazi askerleriyle karşı karşıya gelir. Eski komanda, altınını çalan Nazilere, dünyanın kaç bucak olduğunu öğretecektir! Finlandiyalı usta aktör Jorma Tommila’nın efsane bir Fin savaşçıyı canlandırdığı sıkı aksiyonu Jalmari Helander yazıp yönetmiş. Finlandiya-İngiltere ortak yapımının diğer önemli rollerini, Aksel Hennie, Jack Doolan, Mimosa Willamo ve Onni Tommila üstleniyorlar.
Sitges Film Festivali’nde Fantastik yarışmada ‘En İyi Film’ seçilmesinin yanı sıra, ‘En iyi Erkek Oyuncu’, ‘En İyi Görüntü Yönetimi’ ve ‘En İyi Orijinal Müzik’ ödüllerini de kazanan yapım, ‘şık’ bir çizgi roman estetiği barındırıyor içinde! Grafik şiddete kayan yapısıyla sert, elini kokak alıştırmayan ama buna karşın hınzır bir mizah da içeren yapım, ‘en iyi Nazi ölü Nazi’dir’ diyerek Laponya topraklarında ufak çaplı bir kan gölünün ortasında bırakıyor bizi. Finlandiya ordusundan ayrılmış eski komandonun, işgalci, hırsız ve katil Nazilere derslerini verip, topraklarından sürmesi, bir savaş filmi fonunda tempolu bir aksiyon yaşanmasına neden oluyor. Şahsi bir intikam meselesini de kahramanlık mitiyle harmanlayan yapım, son derece sürükleyici, hoş bir tür kırması öte yandan. Western motiflerini de öyküsüne başarıyla yediren filme adını veren ‘Sisu’, Fin dilinde dayanıklılık, cesaret, sertlik anlamı taşıyan bir sözcük. (3,5 / 5)


HEDEFTEKİ ADAM
-Müzakere savaşı!-

Taliban tarafından kaçırılıp, rehin tutulan Güney Kore vatandaşlarını kurtarmak için Afganistan’a giden Güney Koreli bir diplomat ile yerel Ulusal İstihbarat Servisi ajanı, kendilerini neredeyse imkânsız bir müzakere operasyonun ortasında bulurlar.
2007’de yaşanmış gerçek olaylardan uyarlanan Güney Kore yapımı, Soon-rye Yim imzalı. Başrollerini Hyun Bin ve Hwang Jung-min’in paylaştıkları gerilimli aksiyon dram, yaşanmış gerçekler üzerinden farklı bir kahramanlık öyküsü yansıtıyor perdeye. Müzakere ve arabuluculuk, diplomatik hamleler, askeri kararlar, politik manevralar ve hepsinin odağında yer alan sıradan insanlar… Yerel bir tercümanın da katılımıyla üç kişilik bir müzakere grubunu oluşturan gözü pek ekibin, sadece silahların ve acımasızlığın hüküm sürdüğü topraklarda kurulmuş can pazarında zamana karşı verdikleri mücadele!
Zorlu, savaşan, acımasız dünyada hiç bitmeyecek bir müzakere/pazarlık düzeni gerçeği olduğunun altını çizen Güney Kore yapımı, hamasi bir duruşla mesafeli olmaya özen gösterse de öykünün dinamikleri gereği çizginin diğer tarafına bir miktar kayıyor zaman zaman. (3 / 5) 

Haftanın diğer yenilerine bakacak olursak…
Usta yönetmen James Mangold imzalı ‘Indiana Jones and the Dial of Destiny / Indiana Jones ve Kader Kadranı’, efsane kahramanının yeni macerasını taşıyor perdeye. Steven Spielberg başta olmak üzere, Lawrence Kasdan, George Lucas ve Philip Kaufman tarafından yaratılan beyazperdenin ünlü kahramanıyla ilk olarak 1981 yapımı ‘Raiders of the Lost Ark / Kutsal Hazine Avcıları’ ile tanışmıştık! 1984, 1989 ve 2008’de çekilen filmlerin ardından Harrison Ford’un canlandırdığı efsane mit, ilk maceradan 42 yıl sonra, tekrar buluşuyor bizimle… Soğuk Savaş döneminde uzay yarışı sürerken bir kez daha hortlayan Nazi tehlikesine karşı mücadele veren ünlü arkeoloğun hikâyesini izliyoruz. Yıl 1969 ve Indiana Jones bütün işlerini ve zorlu koşuşturmayı bırakmaya karar vermiştir. New York’taki Hunter College’da on yıldan fazla süredir ders veren saygın arkeoloji profesörü, tek başına yaşadığı mütevazı dairesine çekilmeye hazırlanmaktadır. Arasının açık olduğu vaftiz kızı Helena Shaw’ın babasının yıllar önce kahramanımıza emanet ettiği nadir bir eseri, zamandaki çatlakları bulma gücüne sahip olduğu iddia edilen meşhur Arşimet Kadranı’nı aramak için yaptığı sürpriz ziyaretle yeni serüven başlamış olur!

‘Ruby Gillman, Teenage Kraken / Genç Deniz Canavarı Ruby’, ‘bazen olmanız gereken kahraman görünenin hemen altında yatar’ diyor! Mitolojik Krakenlerin efsanevi kraliyet soyundan geldiğini keşfeden ve okyanusun derinliklerindeki kaderinin hayal ettiğinden çok daha büyük olduğunu keşfeden utangaç bir gencin macerasına tanıklık ediyoruz. Dreamworks stüdyolarının yeni animasyonunu Kirk DeMicco ve Faryn Pearl ikilisi yönetmiş. Toni Collette ve Jane Fonda seslendirme kadrosunda yer alan ünlü yıldızlar. 
Néstor Sánchez Sotelo’nun yönettiği Arjantin yapımı ‘Mete Miedo / Şeytan Uykuda’, gizemli bir korku-gerilim örneği. Seçkin bir polis biriminin genç bir üyesi olan Camila, tehlikeli bir operasyona dahil olur ve üyelerinin kendilerini yakarak öldürdüğü bir grubun tehlikeli ritüeline müdahale eder. Maria Abadi, Jorge Booth ve Laura Casale başlıca rolleri üstleniyorlar.
Ana fikrini ve ilhamını Andreas Malm’ın ‘Bir Boru Hattı Nasıl Patlatılır – Yanmakta Olan Bir Dünyada Mücadele Etmeyi Öğrenmek’ adlı kitabından alan ‘How to Blow Up a Pipeline / Bir Boru Hattı Nasıl Patlatılır’, bir grup aktivistin yaşadıkları bölgeye zarar veren petrol boru hattını imha etme çabasını konu alıyor. Bir grup çevre aktivisti, yaşadıkları bölgeyi kirleterek zarar veren devasa boru hattı şirketine karşı imkânsıza yakın, cesurca ve ses getirecek bir eylem planlarlar. Amaçları, petrol endüstrisinin sebep olduğu tahribatı kamuoyunda tartışmaya açmaktır. Fakat zamana karşı verdikleri bu zorlu mücadelede ciddi engellerle karşılaşırlar. Daniel Goldhaber’in yönettiği bağımsız yürekli gerilimli dramda başlıca rolleri Ariela Barer, Kristine Froseth ve Lukas Gage üstleniyorlar.
Aykut Taşkın’ın yönettiği yerli aksiyon ‘Geri Sayım’, çocuk yaşlarda babasının yıkımına, sonra da ölümüne neden olan iş insanı Ethem Bey’den intikam almak için yıllar süren bir çalışma içine giren ve Wind adıyla internet ortamında ‘hacker’ olarak var olmayı başaran karakterin öyküsü. Veysel Demir, Metin Pıhlıs, Hilmi Deler, Yosi Mizrahi ve Hakan Bilgin oyuncu kadrosunu oluşturan isimler. Senaryo ise Çetin Osman Büyükakın imzalı. 
Ailesini trajik bir kazada kaybeden Elif, tek dayanağı olan ablasının gizemli kaybından sonra halüsinasyonlar görmeye başlar. Ablasını arayan Elif, araştırmalarını sürdürürken gizemli bir erkek ile tanışır. Adamla ilişkisini ilerleten Elif, olaylardan uzaklaşmak adına bir adaya gezi düzenler ancak Elif'in bilmediği şey, ablasını arayanın sadece kendi olmadığı gerçeğidir. Tayfun Can Demirtaş’ın yazıp yönettiği korku ‘Gizemli Mesaj’ın oyuncu kadrosunda yer alan isimler Erkan Özmen, Ayşegül Kaygusuz, Yaprak Tüter ve İsmail Oruç.
İçinizde yaşayan sinemadan çıkmış insanın elini sakın ha bırakmayın!

İyi seyirler herkese!


TARİHTE BU HAFTA
Altı yıl öncesine, 2017 yılına gidiyor, tarihte bu haftayı anımsıyoruz!

Vizyonda bu hafta (30 Haziran 2017)
Vizyona merhaba diyen yeni film sayısı altı. İçinizde yaşayan sinemadan çıkmış insanın elini sakın ha bırakmayın! Herkese iyi seyirler.  

HAYALET HİKÂYESİ
-İnanmak veya inanmamak, bilmek ve düşlemek üzerine-

Geçtiğimiz yıl Cannes’de prestijli ‘en iyi yönetmen’ ödülünü, Romen meslektaşı Cristian Mungiu ile paylaşan usta Fransız Olivier Assayas imzalı gizemli dram, farklı, sıra dışı ve yaratıcı bir yapım!
Kısa bir süre önce ikiz kardeşini kaybeden yirmili yaşlarındaki Maureen, Paris’te ünlü bir model için alışveriş danışmanlığı yapmaktadır. Telefonuna bilinmeyen numaradan gelen bir mesaj, genç kadını farklı sorgulamalara, içsel bir keşfe, adlandıramadığı gizemli oluşlara sürükler. 
Bildiklerimiz, bilemediklerimiz, inandıklarımız, hayaletler, madde, şüpheler, cisimler, görünmeyenler, suçlar, pişmanlıklar, başka boyutlar, hayati gerçekler ve insanın ikilemi… Başrolünü, Olivier Assayas’ın 2014 tarihli eksantrik dramı ‘Clouds of Sils Maria / Ve Perde’ de de yer alan Kristen Stewart’ın üstlendiği dram, izleyicisini birçok tartışmaya ve sorgulamaya yönelten bir zihin egzersizi öte yandan! Tür sineması içinde de gayet rahatlıkla analiz edebileceğimiz yapım, tematik gücünü, kayıtsız bir rahatlık ve yaratıcılıkla desteklemiş. 
Ruhun varlığına, belki de kendi ruhumuzun yerinde durup durmadığına veya bu düzende var olup olmadığına dair hüzünlü bir bakış. Yetenekli Fransız Yorick Le Saux’un titiz kamerasının, Assayas’ın temeli sağlam öyküsüne omuz verdiğini belirtmek gerek. Deneysel, spiritüel, mistik, soyut boyutlarla ilgilenen, aşırı metalaşan ömürlerimizde içi dolu sorular sorduran Assayas filmi, hakiki bir ‘auteur’ işi. (4 / 5)


KATLİAM GÜNÜ
-Cehennem turu-

Hollanda yapımı korku-gerilim, yerel masal, mit ve dinsel metinler üzerinden, yeni bir korku figürü yaratmaya soyunmuş. Karanlık geçmişinin azabından kurtulma gayretindeki Avustralyalı Jennifer, kendini Amsterdam’da bulur. İzini kaybettirmek için az sayıda kişinin katıldığı özel bir tura iştirak eder ve Amsterdam’ın çevresinde bulunan efsanevi yel değirmenlerinin tarihini yerinde görmek için, ilginç bir tura katılır. Tur otobüsü ıssız bir yerde bozulunca, tur yolcuları, terk edilmiş, ıssız bir değirmene sığınırlar. Gecenin ilerleyen saatinde ortaya çıkan gizem, yolcuların ortak kaderlerinin ve sır dolu karanlık geçmişlerinin ortaya dökülmesine yol açar. 
Nick Jongerius’un yazıp yönettiği korku filmi, türe herhangi bir ekleme yapmasa da, bulunduğu coğrafyanın karanlık mitleri ve masallarını, dini metinlerle harmanlayıp, yeni bir korku figürü yansıtma gayretinde. İddialı efektlerden uzak, yalın ve basit bir öyküyü, izlenebilir kıvama getirmiş yapımcılar. Charlotte Beaumont, Patrick Baladi ve Ben Batt, başlıca rolleri üstleniyorlar. Miller Hendrik adlı cehennem bekçisiyle tanışmak ve vicdanlarımızı yoklamak adına ilginç olabilir. (2 / 5)

Edgar Wright imzalı afili komedi aksiyon ‘Baby Driver / Tam Gaz’, genç kuşak oyun yazarlarının, eksantrik bir ‘novella’dan uyarladıkları ‘Lady Macbeth’, başrollerini Nicolas Cage ile Gina Gershon’un paylaştıkları gerilim ‘Inconceivable / Bakıcı’ ile birlikte Teresa Palmer ve Michiel Huisman’ı izleyeceğimiz bir diğer gerilim ‘2:22’, haftanın notlarımız arasında yer alamayan diğer yenileri. Tekrar iyi seyirler herkese!
MURAT ERŞAHİNDiğer Yazılar