Murat Erşahin Sinemadan Çıkmış İnsan

30 AĞUSTOS 2019

29 Ağustos 2019 Perşembe 21:21
Murat Erşahin Sinemadan Çıkmış İnsan

Üçü yerli yapım olmak üzere, toplam yedi yeni film merhaba diyor yaz mevsiminin son haftasına!

Geçen hafta ayrıntılarını yazdığım üzere; detaylı analizler adına bir süre izin istemiştim sizlerden! Birkaç hafta daha filmler üzerine kısa notlar paylaşacağım.

Resmi olarak yaz bitiyor… Sonbahara giriyoruz. Yepyeni bir vizyon dönemi bizi beklerken yazı kapadığımız haftaya bakalım şöyle bir.

‘Pekin Bisikleti’ ve ‘Sürünenler’ gibi nitelikli filmlerin Çinli usta yönetmeni Xiaoshuai Wang imzalı ‘Di jiu tian chang / Elveda Oğlum’, Berlin Film Festivali’nden ‘en iyi aktris’ ve ‘en iyi aktör’ ödülleriyle dönmüştü. Otuz yıllık süreci öyküleyen dram, Çin’in tek çocuk politikasının yıkıcı etkilerini derinden yaşayan bir çiftin hikâyesini taşıyor perdeye. Çin’in ekonomik gelişiminin ardından, 1980’den günümüze ülkenin toplumsal dönüşümünü de gözlemleyen film sevgi, arkadaşlık, çocuk sahibi olmak, keder, vicdan affetme gibi hayati kavramlara değiniyor. Filmin ödüllü oyuncuları Jingchun Wang ve Mei Yong döktürüyorlar.

‘A Rainy Day in New York / New York’ta Yağmurlu Bir Gün’… İki genç New York’ta bir hafta sonu geçirmektedirler. Hava şartları çok kötüdür ve hesapta olmayan bir dizi macera onları beklemektedir. 1935 doğumlu dev sinemacı Woody Allen yönetmen koltuğuna kırk sekizinci kez oturduğu uzun metrajında, yine yürek ısıtan zeki bir romantik komediye imza atmış. Son dönemin yıldızı parladıkça parlayan genç oyuncusu Timothée Chalamet ve son derece yetenekli genç aktris Elle Fanning’e, Woody Allen filmlerinden alışık olduğumuz zengin ve nitelikli bir kadro eşlik ediyor. Jude Law, Rebecca Hall, Selena Gomez, Liev Schreiber ve Diego Luna bu özel isimlerden bazıları. Woody Allen tutkunları zaten kaçırmayacaktır!

Rusya’dan çıkagelen fantastik avantürü, Aleksandr Boguslavskiy yönetmiş. Usta İngiliz aktör Eddie Marsan’ın da rol aldığı aksiyonu bol macera ‘Abigail / Abigail: Sınırların Ötesinde’, salgın bir hastalık yüzünden sınırları kapatılmış bir ülkede geçiyor! Abigail henüz altı yaşındayken, ölümcül bir hastalığa yakalanan babasının yetkililer tarafından alınıp götürülmesine tanık olur. Küçük çocuk, özel güçleri olduğunu ve aslında yaşadığı şehrin de sihirlerle dolu olduğunu anladığı gün aslında ortalığı kasıp kavuran bu salgın hastalığın sadece kötücül bir bahane olduğunu fark eder ve babasını aramaya koyulur.

Çin’den çıkagelen ve küçük izleyicilere seslenen haftanın ikinci yapımı olan animasyonu Gary Wang yönetmiş. ‘Cats and Peachtopia / Kediler’… Podufuk, günlerini oğlu Lokum’la beraber uyuyup, camdan bakarak geçiren tombul bir ev kedisidir. Günün birinde Lokum hayatından sıkılarak, efsanelerde yer alan ve varlığına inanılmayan ‘Kediler Şehri’ni bulmak için evden kaçınca, Pofuduk da oğlunun peşinden yollara düşer. Kahramanlarımız, yeni dostların da yardımıyla şehrin hiç bilmedikleri sokaklarında müthiş maceralar yaşayacaklardır.

Senaryosunu Başak Gülsoy’un kaleme aldığı, yönetmenliğini Burak Kuka’nın üstlendiği yerli fantastik macera ‘Masal Şatosu – Sihirli Davet’ adını taşıyor. Ağabeyi ve arkadaşlarıyla güzel bir yaz tatili geçirmekte olan on bir yaşındaki kahramanımız Neşe’nin, masal alemine açılan bir kapıyı keşfetmesiyle gelişen olaylar…

Hira Evren Işık’ın yazıp yönettiği ve astral seyahat ritüellerini denemek için yola çıkan dört arkadaşın hikâyesini anlatan ‘İblis Esir-i Beden’ ile Ahmet Yaşar Gümüş imzası taşına ‘Mircin’, haftanın diğer iki yerli korku denemesi.

İçinizde yaşayan sinemadan çıkmış insanın elini sakın ha bırakmayın! İyi seyirler herkese. MURAT ERŞAHİN

 

 

 

 

 

 Diğer Yazılar