Murat Erşahin Sinemadan Çıkmış İnsan

13 EYLÜL 2019

12 Eylül 2019 Perşembe 19:37
Murat Erşahin Sinemadan Çıkmış İnsan

Ortak yapım olan ‘Kız Kardeşler’i de sayarsak, ikisi yerli; toplam dokuz yeni film merhaba diyor vizyona. İçinizde yaşayan sinemadan çıkmış insanın elini sakın ha bırakmayın! İyi seyirler herkese.

KIZ KARDEŞLER

-Çaresizlik mektubu-

Yoksulluğun, çıkışsızlığın, çaresizliğin resmi duruyor perdede! Emin Alper, ‘Tepenin Ardı’ ve ‘Abluka’dan sonra üçüncü uzun metrajında, karların yolları kapadığı bir doğu köyünde yaşanan hüzünlü ve gerçekçi bir imkânsızlık öyküsü teyellemiş perdeye. Dünya galası, Altın Ayı için yarıştığı 69. Berlin Film Festivali’nde gerçekleşen dramın senaryosu yine Emin Alper imzası taşıyor.

Annelerinin ölümünün ardından köylerindeki küçük ‘ev’lerinden çıkarak, başka ailelerin yanına besleme olarak verilen farklı yaşlardaki üç kız kardeşin, Reyhan, Nurhan ve Havva’nın yıllar sonra köylerine geri dönmeleri, birbirleriyle ve hayatla yüzleşmeleri yer alıyor hikâyenin odağında. Baba ocağına geri dönen üç kız kardeş, babaları ve köyden dışarı çıkamamış diğerleriyle birlikte, yürek yakan bir resmin figürleri olurlar.

38. İstanbul Film Festivali’nden ‘En İyi Film’e verilen ‘Altın Lale’ ile dönmeyi başaran yapım; ‘En İyi Yönetmen’, üç oyuncusuna birden verilen ‘En İyi Kadın Oyuncu’, ‘En İyi Özgün Müzik’ ve FIPRESCI ödüllerini de elde etmişti. Üç kız kardeşi canlandıran Cemre Ebüzziya, Ece Yüksel, Helin Kandemir’e, Kayhan Açıkgöz, Müfit Kayacan, Kubilay Tunçer ve Hilmi Özçelik’in eşlik ettiği yapım, oyuncu performansları bakımından unutulmayacak anlar vaat ediyor. Başta Giorgos Papaioannou ve Nikos Papaioannou imzalı özgün müzik olmak üzere, Emre Erkmen’in kamerasından, Çiçek Kahraman’ın titiz kurgusuna dek hemen her detay üzerine çok çalışılmış. Emin Alper, üçüncü uzun metrajında kendi çıtasını oldukça yukarı çıkarıp, en iyi filmini çekmiş! Henüz öykünün başında, izleyici koltuğundan kötü kötü baktığınız baba ile kızların çaresizliği ne kadar aynı oysaki! Yarı deli adamın, taklacı kadının, muhtarın, hatta kasaba doktoru Necati’nin çıkışsızlığına ne demeli… Zorlu, yoksul, imkânsızlığın atomlarından oluşmuş bir coğrafyanın, hücre çekirdeğinde yer alan dağ köyüne hapsolmuş insanlar… Düşleri, dertleri, tutkuları, fantezileri, ufacık insancıl istekleriyle yapayalnız, izole, hemen her şeyden yoksun bireyler. Yaşamak ve birlikte kalabilmek adına bazı anlar mizahı elden bırakmamaya çalışan küçük kahramanlar onlar! Yüzbinlerce benzeri olan öykü kahramanları, bir çaresizlik mektubunun satırları oluyorlar perdeye yazılan… Gayet iyi film Alper’inki. Yürekli. İzleyiniz mutlaka! (3,5 / 5)

Berlin Film Festivali’nden ‘Altın Ayı’ ile dönmeyi başaran İsrailli yönetmen Nadav Lapid imzalı derinlikli dram ‘Synonymes / Eş Anşamlılar’, Diane Kruger’i başrolde izleyeceğimiz Yuval Adler’in yönettiği gerilimli öykü ‘The Operative / Casus’, Mike Gan’ın ilk uzun metraj yönetmenlik denemesi olan hareketli gerilim ‘Burn / Cehennem Gecesi’, Juliane Block imzalı Almanya’dan çıkagelen bir diğer gerilim ‘3 Lives / Ölümcül Temas’, yönetmenliğini Alfonso Gomez-Rejon’un üstlendiği, Benedict Cumberbatch, Nicholas Hoult ve Michael Shannon’u bir araya getiren biyografik dram ‘The Current War / Elektrik Savaşları’, özellikle küçük izleyicilere seslenen iki animasyon; ‘Funny Pets 2 / Sevimli Evcil Hayvanlar’ ve ‘Benjamin the Elephant / Arkadaşım Benjamin’in yanı sıra haftanın ikinci yerli yapımı olan, Onur Aldoğan’ın yazıp yönettiği korku öyküsü ‘Cin Azabı’, haftanın notlarımız arasında yer alamayan diğer yenileri. Tekrar iyi seyirler herkese! MURAT ERŞAHİN

 Diğer Yazılar