Murat Erşahin Sinemadan Çıkmış İnsan

11 EKİM 2019

10 Ekim 2019 Perşembe 19:50
Murat Erşahin Sinemadan Çıkmış İnsan

9 Ekim Çarşamba günü vizyon gören Metallica’nın San Francisco Symphony ile  birlikte kaydettiği canlı konser kaydını içeren müzikal ‘Metallica & San Francisco Symphony: S&M²’ ile birlikte, toplam yedi yeni film merhaba diyor vizyona. İçinizde yaşayan sinemadan çıkmış insanın elini sakın ha bırakmayın! İyi seyirler herkese.

ACI VE ZAFER

-Süzülen şeyler...-

Usta sinemacı Pedro Almodóvar, yirmi ikinci uzun metraj kurmacasında, belki de en olgun eserini yansıtmış perdeye. İmbikten süzülmüş duygular duruyor karşımızda. Yönetmenin otobiyografik vasiyeti adeta incelikli dram!

Ömrünün geniş bir dönemini geride bırakmış olgun yönetmen Salvador Mallo, annesiyle olan ilişkisinden, ilk aşkına, mesleğinle olan bağlantısından, vücuduna, sağlığına, dostlarına ve yaşamında iz bırakan hemen her detaya geri dönerek, yeniden günü yaşamak ve üretmek için bir bahane bulur kendine. Sanat ve sanatçı, insan ve hayat üzerine son derece içerden ve samimi satırbaşları açıyor Almodóvar usta. Başrolü üstlenen Antonio Banderas döktürmüş! Bu derece nüanslı oynamak… Akıl alır gibi değil usta aktörün performansının bazı anları.

Cannes’de ‘Altın Palmiye’ adayı olan, Banderas ile ‘En İyi Aktör’ ve orijinal müziği imzalayan besteci Alberto Iglesias ile ‘En İyi Soundtrack’ ödüllerini kazanan sıcacık dram, insan ömrünün hüzünlü, zorlu fakat mucizevi yol haritasını gözler önüne seriyor. Pedro Almodóvar, yanından pek ayırmadığı usta görüntü yönetmeni José Luis Alcaine’in kamerası eşliğinde, insan, duygular ve yaratım adına ne varsa izini sürüyor işin aslı! Bütün bir sinema tarihine saygı duruşu öte yandan film. İspanyol ustanın sinema sevgisinin sahiciliğine dokunabiliyorsunuz adeta! Banderas’a, birkaç önemli fireyle Almodóvar külliyatının olmazsa olmaz isimleri eşlik ediyorlar. Penélope Cruz, Nora Navas, Cecilia Roth, Julieta Serrano ile birlikte Asier Etxeandia ve Arjantinli aktör Leonardo Sbaraglia, bir nehir gibi akıp giden zarif anlatının diğer oyuncuları olarak çıkıyorlar karşımıza. Çocukluk, seçimler, aşk, keşifler, sevgi, ayrılan yollar, hayatı törpüleyen zaman, hatalar, tutku, sanat, insan, yalnızlık, tutulmamış veya tutulmayacak sözler, şefkat, vücudumuz, kader, dostluk, anne-oğul ilişkisi ve sanatta üretim denen olgunun röntgeni! (4 / 5)

9 Ekim Çarşamba günü erken vizyona giren müzikal ‘Metallica & San Francisco Symphony - S&M2’, Metallica’nın San Francisco Symphony ile birlikte kaydettiği canlı konser kaydını taşıyor perdeye. Usta yönetmen Ang Lee imzası taşıyan, başrolünü Will Smith’in üstlendiği bilimkurgu katkılı aksiyon ‘Gemini Man / İkizler Projesi’, Samara Weaving’in başrolde olduğu mizah soslu korku denemesi ‘Ready or Not / Saklambaç’, 2002 tarihli romantik komedi ‘L'auberge espagnole / İspanyol Pansiyonu’ ile tanınan Cédric Klapisch imzalı romantik dram ‘Deux Moi / Aşkı Beklerken’, Noomi Rapace, Rebecca Bower ve Luke Evans’ın başlıca rolleri üstlendikleri Kim Farrant’ın yönettiği gizemli gerilim ‘Angel of Mine / Gerçeğin Peşinde’, yerli yapım, Aras Bulut İynemli ve İlker Aksum’un rol aldıkları, Mehmet Ada Öztekin’in yönettiği dram ‘7. Koğuştaki Mucize’, haftanın notlarımız arasında yer alamayan diğer yenileri. Tekrar herkese iyi seyirler. MURAT ERŞAHİN

 

 

 Diğer Yazılar