Murat Erşahin Sinemadan Çıkmış İnsan

02 AĞUSTOS 2019

01 Ağustos 2019 Perşembe 21:19
Murat Erşahin Sinemadan Çıkmış İnsan

Üçü yerli, toplam altı yeni yapım merhaba diyor Ağustos’un ilk haftasına. İçinizde yaşayan sinemadan çıkmış insanın elini sakın ha bırakmayın! İyi seyirler herkese.

YÜZLEŞME

-Suskunluğa son!-

Çocukluklarında kendilerini taciz eden rahibin hâlâ çocuklarla çalıştığını ve kiliseden uyarı bile almadığını öğrenen üç yetişkin adam, ağır bir yük olarak taşıdıkları suskunluklarını bozarak, konuşmaya karar verirler. Gerçek olaylardan esinlenmiş, Berlin Film Festivali’nde ‘Jüri Büyük Ödülü’nün sahibi olan Fransa-Belçika ortak yapımı ‘Grâce à Dieu’nun yönetmeni, usta isim François Ozon!

Katolik ruhbanlarının pedofili vakalarına, kurbanların açısından bakan şefkatli ve güçlü bir dram Ozon’un yeni filmi. Aralarından biri aile babası olan, artık yetişkin olmuş üç erkeğin, upuzun yıllardır beraber yaşadıkları travmaları. Gerçeği haykırma cesareti gösteren Alexandre, François ve Gilles, Katolik kilisesine, toplumsal baskıya ve sistemin genel duyarsızlığına karşın, artık susmayı değil, konuşmayı seçerler. Çocukken tacize uğramış kurbanlar, pedofili denen sapkınlığa karşı mücadele ederlerken, gündelik hayatlarını da sürdürmek zorundadırlar. Kuru bir özür, üstü kapatılacak bir kabahat değildir görüp duymak istedikleri. Çocuklukları, ilk gençlikleri ve hayatları ellerinden alınmış olan her kurban gibi, somut bir ceza, bir yaptırım, yeni bir düzenleme beklemektedirler. Karşılarındaki buzdağı çok derinlere inmektedir.

Melvil Poupaud, Denis Ménochet ve Eric Caravaca’nın başlıca rolleri üstlendikleri dramda, usta aktris Josiane Balasko ve tecrübeli aktör François Marthouret de rol alıyor. Görüntü yönetmeni Manuel Dacosse’nin ağır ve kasvetli meseleye yaklaşırken kullandığı titiz kamera kayda değer! Rahatsız edici, dokunaklı ve öfkeli yapım; kanayan açık bir yaranın teşhisinden öte tedavisine yönelik etik bir tartışma açarken, hassasiyet ve cesaretle yerleşik düzenin üzerine gitmekten ve bıçak sırtı meseleyi hemen her yönüyle masaya yatırmaktan çekinmiyor. İkiyüzlü sistem ahlakı ve küçük insanın, sapkın dokunulmazlık karşısında attığı çığlık! Sezonun iyilerinden! (4 / 5)

Başrollerini Dwayne Johnson ve Jason Statham’ın üstlendikleri, gişenin çok sevdiği yüksek hızlı aksiyon serisinin yeni halkası ‘Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw / Hızlı ve Öfkeli: Hobbs ve Shaw’, Almanya-Lüksemburg-Danimarka ortak yapımı animasyon ‘Luis & the Aliens / Luis ve Uzaylı Dostları’ ile birlikte üç yerli yapım; Neslihan Yıldız Alak’ın yönettiği komedi ‘Ölü Yatırım’, ‘Geniş Aile’ serisinin devam filmi olan Cüneyt İnay’ın yazıp yönettiği ‘Geniş Aile Komşu Kızı’ ve Ebru Delibaş imzası taşıyan korku örneği ‘Jinna: Karabasan’, haftanın notlarımız arasında yer alamayan diğer yenileri. Tekrar iyi seyirler herkese. MURAT ERŞAHİN

 

 Diğer Yazılar