Konuk Yazar

KORKU TÜRÜNÜN UNUTULMAZ BABALARI

20 Haziran 2020 Cumartesi 21:58
KORKU TÜRÜNÜN UNUTULMAZ BABALARI

Anneler Günü’nü kutlarken sinemanın tuhaf annelerini yazmıştım, Babalar Günü’nde de sinemanın “Bağzı (!)” babalarını hatırlatayım dedim. Son günlerde izlediğim “The Hills Have Eyes / Tepenin Gözleri” ile başlamak isterim. Wes Craven korku filmleri yönetir ama alt metinleri kuvvetli filmlerdir bunlar. “Tepenin Gözleri”nde karşımıza çıkan ve çölün ortasında karşı karşıya gelen iki baba figürü, Amerikan toplumundaki sınıfsal, sosyal, ekonomik farklılıklara dair konsantre bir bakışın odağına yerleşiyor. 1977 yapımı film, karavanında ailesiyle yolculuk yapan eski bir polis ile çöl kasabasına yakın mağarada ailesiyle soygun ve yamyamlık yapan Jüpiter’i kanlı bir mücadele içine sokuyor. Amerikan burjuvasıyla alt sınıfın arasındaki uçurum herhalde daha kanlı anlatılamazdı!

Gene de görüp göreceğimiz en ürpertici baba figürü olma üstünlüğü “The Shining / Cinnet”te Jack Nicholson’ın şeytani performansıyla adeta taçlandırdığı Jack Torrance’a ait. Kışın sakinliğini kocaman bir otelde anne ve babasıyla geçiren zavallı Danny (Danny Lloyd) bir yandan farkında olmadığı medyumluk yeteneği, bir yandan da yavaş yavaş cinnete sürüklenen babasının yarattığı dehşetle yüzleşecek. Elinde baltasıyla cinnet geçiren Jack’i bahçedeki labirentte etkisiz hale getirebilen Danny’ye saygımız büyük.

Cinnet geçiren babaların en çarpıcı örneklerinden biri de “Amityville Horror / Kuşku”. Güya ilhamını gerçekten yaşanmış bir olaydan alan bu perili ev hikayesinde James Brolin’i, filmin sonlarına doğru elinde baltayla çocukların saklandığı banyo kapısını parçalarken izliyoruz. Yani “Cinnet”teki “Here’s Johnny!” repliği, burada da “Here’s George!” diye tekrar edebilirmiş! Üstelik Brolin burada önceki evliliğinden üç çocuk sahibi olan bir kadınla evlenen üvey baba Georgu Lutz’a hayat veriyor. Hep üvey anneler kötü gösterilecek değil ya, bu kez bir üvey baba var karşımızda. Tüm korku filmleri gibi -her ne kadar arada alt metinli göreli daha derinlikli korku filmleri izlesek de- filmin bütününe yayılan saçmalıklar ve akıl dışı detaylar “Kuşku”da da var. Yıllar sonra 2005’teki yeniden çevriminde George Lutz’a James Brolin’in oğlu Josh Brolin hayat verecek.

Sinema tarihinin en tuhaf baba figürlerinden biri de şüphesiz kült gerilim “Les Yeus Sans Visage / Çehresiz Gözler”deki estetik cerrahı Doktor Génessier (Pierre Brasseur) olsa gerek. Bir araba kazasında yüzü korkunç şekilde bozulan kızı Christiane’a (Edith Scobe) yeni bir yüz kazandırmak için genç kızların ameliyatla yüzlerini ele geçiren bir baba. 1960’larda tartışmalara neden olan film, sinema tarihinin en unutulmaz gerilimlerinden birine dönüşmüş. Christiane’ın ifadesiz bir maske ardından bakan gözlerini ise unutmak ne mmümkün. Yönetmen Georges Franju ise filminin bir korku filminden ziyade ‘Acı’yı anlattığını söylemiş.

EBRU ÇELİKTUĞ

 

 

 

 

 

 Diğer Yazılar