NAİM DİLMENER'LE GEÇMİŞ ZAMANIN İZİNDE

NEREDE OLURSAK OLALIM

01 Ekim 2023 Pazar 10:24
NAİM DİLMENER'LE GEÇMİŞ ZAMANIN İZİNDE

Yunan diva Haris Alexiou yeniden bizimle. Haziran ayının sonunda Bursa’da çıktı sahneye. 25 Temmuz Pazartesi günü de Most’un yaz konserleri dahilinde Açıkhava’da olacak. Tamamı 60’lı yıllara ait şarkılardan oluşan “Aranjman 2011” adlı albümünü henüz yayınlamış Candan Erçetin’in de konuk olacağı bu konser, “Best Of  Haris Alexiou” olarak adlandırılmış. Bu nedenle, sanatçının en güzel, en popüler şarkılarını dinleyebileceğiz, büyük bir ihtimalle. İzmir’den Yunanistan’a göç etmiş bir ailenin çocuğu olan Alexiou, diğer Yunan sanatçılarının aksine, bize ve bu topraklara her zaman büyük sevgi duydu, saygı besledi. Her gelişinde, burada olmaktan büyük bir mutluluk duyduğunu söyledi ve her seferinde de bunu, bulunduğu ülkenin seyircisine “mecburi bir iltifat” gibi yapmadı. Bir ses titremesi ya da sahici bir gülümseme eşlik etti bu sözlerine her seferinde; gönülden inandık ona, daha da gönülden eşlik ettik şarkılarına. Bu sefer de aynısı olacak, aynısını yapacağız.

Gizli Aşk
Alexiou’nun yeni albümü de (“I Agapi Tha Se Vri Opou Ke Na Se”) tam zamanında yayınlandı. AJS’nin (Alexiou’nun yirminci albümü olduğu söyleniyor, hesabı zor bir şeydir bu; yüzlerce projede yer almıştır ve bunların arasından solo stüdyo albümleri ayıklamak kolay değildir) yayınladığı bu albüm, Yunanistan’da epey önce çıkmıştı. Ama biz dahil Avrupa ve dünyanın geri kalanında bu yıl yayınlandı. Albümün Yunanistan sınırlarını aşıp uluslararası bir başarı elde edeceği anlaşıldığında ise, turne ve konserlerle desteklendi. 15 Mayıs’ta Helsinki’de başlayan Avrupa turnesi; Viyana, Münih, Stutgart, Zürih, Frankfurt, Duseldorf, Brüksel ve Paris’le devam etti. Turnenin her durağı büyük bir başarı oldu. Son albümden şarkılar da söyleyen Alexiou, dünyanın dört bir yanında dönüp duran şarkılarını da ihmal etmemiş, büyük bir kısmını almıştı repertuvarına. Bu nedenle turnenin her ayağı, her durağında hayranlarıyla birlikte söyledi şarkılarını; tek bir ses/tek bir nefes olarak. Biricik Harula’dır zaten; hayranları, herkes sussun, o söylesin isterler.

Açık Hayranlık
Açıkhava’da da öyle olacak gibi, tıpkı daha önce olduğu gibi. Pop müziğimizde ciddi bir damgası olan isimlerdendir. Bilen biliyor ama bilmeyenler için tekrar edelim. Başta “Ne Olacak Şimdi” (Nilüfer), “Telli Telli”, “Maskeli Balo”, “Olmasa Mektubun” (Yeni Türkü), “Her Şeyi Yak” (Sezen Aksu ve Duman), “Bir Tek Sevgili” (Nükhet Duru ve Sezen Aksu), “Susma” (Aşkın Nur Yengi), “Neyleyim” (Asya), “Durma Yağmur Durma” (Gripin) ve “Beni Unutma” (Emre Aydın) olmak üzere, popüler müziğimizin geçmişinde onlarca Alexiou versiyonu bulunmakta. Nilüfer’in şarkısı 70 ortalarına ait olduğuna göre, Alexiou madenini keşfetmemiz epeyce erken bir tarihte vuku bulmuş. Nerdeyse, Alexiou profesyonel müziğe adım atar atmaz.
O gün bugündür de biz onunla/o bizimle birlikte. İki taraf da bu ilişkiden gurur duyuyor. Biricik Yeni Türkü’müzün 30. yıl kutlamalarına bile katıldı; üşenmemiş, “Bu kadar yol birkaç şarkı için alınır mı?” dememiş, kalkıp gelmişti.

Harula’ya Tutuklu Kalmak
Sezen Aksu’nun ona, onun Sezen Aksu’ya hayranlığı da bir sır değil. Bu 2 büyük diva, birbirlerini her zaman sıkı sıkı takip etti, her zaman sevdi. Birlikte çok çıktılar sahneye. Yaptıkları düet (“Gidiyorum Bu Şehirden”) her ikisinin albümlerinde ayrı ayrı yer aldı. Hatta Alexiou bir konserde, “Tutuklu”yu Türkçe dahi söyledi. O konser sonrası kuliste kendi kendisiyle dalga geçmedi de değil. Ailesinin İzmir’den yanında götürdüğü sözcüklerden biriyle izah ediyordu “Tutuklu”yu Türkçe söyleme şeklini: “Düdüklü tencere…” Öyle bir yıldızdır işte; kibirin, egonun herhangi bir çeşit ya da miktarını, hep reddetmişlerdendir. Herkesten önce kendisi geçer dalgasını, kendisiyle. 
Haris Alexiou’nun tadına varmak, şarkılarına sızmak, bu şarkılardan bir zırh oluşturup saklanmak ya da yorgan yapıp örtünmek için Yunanca bilmek de şart değil. Bazı yorumcular böyledir; öyle kalpten, öyle içten söylerler ki şarkılarını, dil bir engel olmaktan çıkar ve her söylediklerini anında anlar ya da hissedersiniz. İşte bu nedenle 25 Temmuz akşamı Açıkhava’da olmak, her konseri bir ayine dönüş(tür)en Harula’nın yanında saf tutmak lazım.

NAİM DİLMENERDiğer Yazılar