ÇALGICI TAYFASI

TANER ÖNGÜR (BAS GİTAR)

24 Mart 2021 Çarşamba 12:17

Anadolu pop/rocka en fazla emek vermiş isimlerden Taner Öngür, Moğollar’ın değişmez bas gitarcısıdır; akustik gitar da çalar.

2.11.1949 İstanbul doğumludur. İstanbul Fatih’te büyür. Ağabeyinin aldığı plakları dinleyerek müziğe merak sarar ve armağan edilen gitarla günün moda şarkılarını çalmaya başlar.

16 yaşındayken mahalle arkadaşlarıyla, kurduğu gruba Volkanlar adını verir ve Şehzadebaşı Kulüp Sineması’nda film gösterimlerinden önce sahneye çıkan bu grupta kontrbas çalar.

Atikali İlkokulu ve Vefa Lisesi’nin orta bölümünde öğrenim görür. Müziğin peşinden giderken okulu ihmal eder ve Orta 2’den belge alır.

Müzik yaparak iyi para kazanmaktadır ve üç yıl kadar sinemalarda çalışır. O dönem Kulüp sinemasında Aziz Azmet’le Murat Ses’in kurduğu Meteorlar da sahneye çıkmıştır. Öngür bu konserde tanıştığı Azmet ve Ses’le arkadaş olur. Bir süre sonra Volkanlar dağılınca Meteorlar’a geçer.

Adana’dan gelmiş İzzet Bici, Zafer Dilek ve Okan Dinçer’le de dost olmuştur. 1966’da Meteorlar macerası sona erince Okan Dinçer-Kontrastlar adıyla bu ekiple çalmaya başlar.

İki yıl bu grupta çalışır ve ardından Erkin Koray Dörtlüsü’yle turneye çıkar. Bir süre sonra Londra’ya gidip Beat akımları yakından izlemek ister.

1969’da Türkiye’ye dönünce Azmet ve Ses’in davetiyle Moğollar’a katılır. Cem Karaca’yla çalıştıkları dönemde çizginin fazla ticarete kayıp gazinolara kadar uzamasından yakınıp ayrılır. Bunalım’ın Aydın Çakuş’u, Kurtalan Ekspres’in Nur Yenal’ı ve Kılıç Danışman’ıyla önce Elektro Şok, ardından da TANK adını alacak grubu kurar.

Bir ara, Kılıç Danışman’la birlikte Dostlar ve Dervişan’da çalışır. Dervişan’dayken yazdığı İşçi Marşı’yla besteci yanı ortaya çıkar. Mahzar-Fuat-Özkan’ın Bodrum Bodrum’undaki ünlü mandolin bölümünü de Taner Öngür çalmıştır.

Daha sonra Federal Almanya’nın Frankfurt kentinde uzun süre kalıp çeşitli ülkelere mensup müzikçilerle gruplar oluşturur; rock yapar, elektronik müzikteki gelişmeleri yakından takip eder.

1992’de Türkiye’ye dönüp Alarm Bandosu adlı grubuyla Alarm albümünü yayımlar ve ‘İkinci Moğollar Dönemi’ öncesi FT stüdyosunda tonmeister olarak çalışır.

İstanbul’da düzenlenen Barışarock adlı festivalin kurucuları arasında yer alır ve ev stüdyosundaki deneylerini 2005’te Evde Tek Başına adlı ikinci solo albümünde değerlendirir.

Devamında Moğolar bünyesinde müzik yaşamını sürdürürken Serap Yağız ve 43.75 grubuyla ortak albümler üretir; güneş enerjisinin müzik sektöründe kullanımıyla ilgili araştırmalarını sürdürür.Diğer Haberler

ERHAN SEÇKİN  (VURMALILAR)
ERHAN SEÇKİN (VURMALILAR)
22 Şubat 2024 Perşembe 08:54

CANAN AYKENT (VURMALILAR)
CANAN AYKENT (VURMALILAR)
22 Şubat 2024 Perşembe 08:51

NECİP AŞKIN  (KEMAN)
NECİP AŞKIN (KEMAN)
03 Şubat 2024 Cumartesi 13:12

EROL DUYGULU (SAKSAFON)
EROL DUYGULU (SAKSAFON)
19 Ocak 2024 Cuma 19:57

KUDRET ÖZTOPRAK  (BAS GİTAR)
KUDRET ÖZTOPRAK (BAS GİTAR)
16 Ocak 2024 Salı 21:02

ORHAN ÖNCAN  (GİTAR)
ORHAN ÖNCAN (GİTAR)
09 Ocak 2024 Salı 10:16

NUROL ÇEVİKKALPLİ (DAVUL)
NUROL ÇEVİKKALPLİ (DAVUL)
03 Ocak 2024 Çarşamba 23:04