Müzik Haberleri

SERPİL BARLAS YAŞAMINI YİTİRDİ

20 Şubat 2021 Cumartesi 23:19

Türk pop müziğinin star seslerinden Serpil Barlas 65 yaşında yaşamını yitirdi. Uzun yıllar ABD'de yaşayan yaşayan Serpil Barlas, müzik çalışmalarına orada devam etmişti. Kadıköy Life'ın haberine göre Barlas, Beşiktaş’taki evinde akşam yemeğini yedikten sonra meydana gelen ritim bozukluğuna bağlı kalp yetmezliğinden öldü.

Serpil Barlas’ın naaşı, 22 Şubat Pazartesi Feriköy Mezarlığı’nda anneannesi Macide Balkış’ın bulunduğu aile kabristanına defnedilecek.

SERPİL BARLAS KİMDİR?

70’li yıllarda yerli popun en gözde isimlerinden olan Serpil Barlas (Serpil Polat) 1955’te İstanbul’da dünyaya gelmişti. Annesi Türk sanat Müziği solistlerinden Aysel İpar’dı. Çocukken tiyatro oyunlarında rol aldıktan sonra çok genç yaşta müziği seçti ve Nilüfer’in birinci olduğu ‘Altın Ses Yarışması’nda La Maritza şarkısıyla üçüncülüğü aldı.

Yarışmanın ardından Erdal Gürel Orkestrası’nda profesyonel olarak şarkı söylemeye başladı ve 1973’te Erdal Güler’le evlenerek yurtdışında müzik yaptı. İran, Beyrut, Lübnan, ABD gibi ülkelerde gece kulüplerinde orkestranın önünde ‘Türk Kızı Yakut’ adıyla sahneye çıktı.

Daha önce Halikarnas Yedilisi’nde birlikte çalışmış Ergüder Yoldaş ile Erdal Gürel, aralarına Serpil Barlas’ı alıp bir süre üçlü halinde müzik yaptı.

Eşinden ayrılan Barlas, yoluna tek başına devam etti ve İlk Ve son/ Hangisi 45’liğini yayınladı. 1977’de Oldu Olanlar/Yandım Aşkınla Ben, Ne Olur Ne Olmaz/Biricik Sevgilim plaklarıyla listelerde yükselen Serpil Barlas, 1978’de Yaşamaya Bak parçasını 2. Baskı grubuyla yorumladı ve Türkiye Eurovision elemelerine katılarak dikkat çekti.

Aynı yıl ABD’ye yerleşti ve on beş yıl yerli pop pazarından uzak kaldı.

1993’de Türkiye'ye dönünce müzikle beraber magazinsel işlerde, sonra AIDS ile mücadele kampanyalarında, yarışmalarda yer alarak şöhret tazeledi. Flash TV'de dört yıl "Serpil Barlas'la Kurdele" programını hazırlayıp sundu.

Uğur Dikmen’le evlendi ve birlikte Serpil’in Dünyası (1994) ile Efkarım Tarumar (1996) albümlerini yayınladılar.Diğer Haberler