KİTAP

OLCAY BAĞIR'DAN 'SİNESÖZLÜK-SİNEMAYA GİRİŞ' KİTABI

22 Mayıs 2024 Çarşamba 19:31

Sinema yazarı ve eleştirmen Olcay Bağır'ın  'Sinesözlük-Sinemaya Giriş' kitabı Kara Karya yayınları etiketiyle satışa çıktı. 344 sayfalık yapıt, basın bülteninde şöyle anatılıyor:   

'Olcay Bağır’ın kaleme aldığı “Sinesözlük” sinema tarihi, türler, akımlar ve alana dair terimleri yalın bir dille derinlemesine açıklarken sinemayla ilgilenen okura da güncel bir metin, bir kaynak çalışma sunuyor. Bir tür sinemaya giriş kitabı olarak da okunabilecek bu çalışma, sinema alanında bir başucu kitabı olabilmek amacıyla hazırlandı. 101 maddeden oluşan Sinesözlük, yalnızca film izleyen değil sinema üzerine okumalar da yapan sinemaseverler, sinema öğrencileri ve araştırmacılar için bir kaynak olacaktır. Akademik bir çalışma iddiasında olmayan, tam aksine; sinema tarihi, türler, akımlar ve alana dair terimleri yalın bir dille derinlemesine anlatan/açıklayan bu kitap, güvenilir ve titizlikle hazırlanmış bir bilgi deposudur!

 

OLCAY BAĞIR KİMDİR? 

25 Aralık 1988’de Adana'da doğdu. Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi'ni bitirdi. Birçok dergide ve gazetede sinema, deneme, araştırma/inceleme yazıları, öykü ve şiirleri yayımlandı. Yurt Gazetesi'nde haftalık sinema yazıları kaleme aldı. GodFather Dergi ve Sine K Dergi gibi sinema dergilerinin ve Tanı adındaki kent kültürü dergisinin genel yayın yönetmenliğini yaptı. Bağır, ALL Yayıncılık'ta, L'Officiel ve ALL dergilerinin de içinde olduğu yayınların dijital yayın koordinatörlüğü görevini yürütmektedir.Diğer Haberler