ÇALGICI TAYFASI

OKAY ERGİL (GİTAR)

04 Eylül 2021 Cumartesi 10:44

24 Ekim 1939 İstanbul doğumlu Okay Ergil, orta ikide yarı zamanlı olarak konservatuarın kontrbas bölümünde eğitim görmeye başladı; yardımcı çalgısı piyanoydu.

Vefa Lisesi’nde okurken semt arkadaşları Atilla Savaşkurt (davul), Yüksel (ağız armonikası), Arnavut Tarık’la (bas) grup kurdu ve org ile gitarı çaldı.

Yaz boyunca Turizm Bankası’nın Florya tesislerinde çalışan gruba kısa süre sonra, ileriki tarihlerde sıkı bir davulcu haline gelecek Salim Ağırbaş piyanist, Erol Büyükburç da vokalist olarak katıldı.

Ekip dağılınca Vefa Lisesi’nde kurmuş olduğu Gölgeler grubuna ağırlık verdi

Gölgeler az zamanda çok işler yaptı; okul konserlerine çıktı, filmlerden önce sinemalarda program yaptı, lokallerde çaldı ve Ankara’da 1960’da düzenlenen Türkiye Vokal Grupları Yarışması’nda üçüncülük kazandı.

Konservatuarda hocalarından sürekli polifonik müziğin önemi hakkında eğitim alan Okay Ergil, çoksesli işler üretmeye yöneldi ve folk denemelerine girişti.

Altın Mikrofon gündeme gelince, yarışmaya iki ay kala Mualla Saylık (vokal), Okay Ergil (gitar), Erkan Mörel (gitar), Ahmet İkiz (gitar) bir araya geldi ve ‘altın rüyalar’ anlamına gelen Grup Sonya Dores’i kurdu.

Partisyonları ve düzenlemeleri yazan Ergil’in amacı, kulağı polifonik müziğe hazır olmayan Türk dinleyicisini, Türkçe folk parçalar yardımıyla bu türe alıştırmaktı.

Yarışmaya kadar çeşitli lokallerde müzik yapan grup, Gemiciler adlı parçayı Altın Mikrofon’a gönderdi ve finale kaldı. Dereceye girememelerine karşın, Hürriyet gazetesinin finalistlere plak yapma şartnamesinden yararlanarak ilk 45’likleri Gemiciler/Espanola’yı çıkarttılar.

 

1966’da Altın Mikrofon’a Kömür Gözlüm’le katılıp bu kez finale kalamayan Sonya Dores’e son veren Okay Ergil (banço, gitar), yarışmanın ertesinde arkadaşları Ahmet Erbay (gitar-1946), Gül Özgen (vokal, alto partisyonlar-1946), Adnan Erokan’la (gitar-1944) ‘Okay Ergil Folk Dörtlüsü’nü kurdu.

Folk dörtlüsüyle araştırmalarını sürdürürken Semih Evin’in yönettiği Namus Borcu filminde rol alan Okay Ergil, 1967’de Erhan Boransü (vurmalılar), Erhan Börel (vokal, ritm gitar), Osman Engin’le ‘Regal Asları’ adıyla bir 45’lik yayımladı: Huriyem/Aşk Bağları.

Ergil müthiş bir enerjiyle çalışmakta, günü memur olduğu işyerinde geçirdikten sonra gecelerini müziğe ayırmaktaydı.

Zamanla farklı stillerini geniş kitlelere tanıtmayı başaran Okay Ergil Folk Dörtlüsü TRT’nin favori ekiplerinden biri olmuştu. Türkiye Radyo Televizyon Kurumu, İstanbul İl Radyosu’nun, TRT-2 istasyonunun, Ankara Televizyonu’nun, İstanbul Televizyonu’nun açılışını hep Okay Ergil Folk Dörtlüsü’yle gerçekleştirdi.

1974 yılında dörtlünün dağılmasından sonra Ergil, ‘Okay Ergil Üçlüsü’ adıyla kızları Dolay ve Marmara ile çeşitli konserler verdi, İstanbul Devlet Tiyatrosu’nda sergilenen Odissinbad (yön: Faik Ertener) oyununun müziklerini üretti, televizyon programlarına çıktı.

Okay Ergil, Ocak 2020’de yaşamını yitirdi.Diğer Haberler

NEZİH CİHANOĞLU  (GİTAR)
NEZİH CİHANOĞLU (GİTAR)
25 Ekim 2021 Pazartesi 23:42

ÖZKAN TURGAY (TUŞLULAR)
ÖZKAN TURGAY (TUŞLULAR)
25 Ekim 2021 Pazartesi 22:12

OĞUZ ZULİK (PİYANO)
OĞUZ ZULİK (PİYANO)
23 Ekim 2021 Cumartesi 00:28

METİN ALATLI  (TUŞLULAR)
METİN ALATLI (TUŞLULAR)
22 Ekim 2021 Cuma 23:20

MUAMMER KETENCOĞLU (AKORDEON)
MUAMMER KETENCOĞLU (AKORDEON)
17 Ekim 2021 Pazar 14:47

AHMET TİRYAKİOĞLU (GİTAR)
AHMET TİRYAKİOĞLU (GİTAR)
17 Ekim 2021 Pazar 13:57

KORAY OKTAY (BAS GİTAR, VOKAL)
KORAY OKTAY (BAS GİTAR, VOKAL)
15 Ekim 2021 Cuma 18:32