ÇALGICI TAYFASI

NUR YENAL (DAVUL)

12 Mart 2021 Cuma 08:42

Davulcu Mehmet Gözüpek, Grup Bunalım’dan ayrılmıştı. Yerine aceleyle 15-16 yaşlarındaki deneyimsiz Nur Yenal davula oturtuldu. Yeni kadro ismini Bunalımlar yapıp 1972'de Başak Saçlar/Bunalım plağını çıkartırken, aynı yıl Fikri Takbak'ın Bir Dünya Ver Bana/ Aşk Senin Bildiğin Gibi Değil 45'liğinin kayıtlarında çaldı.

Yenal sonra Aydın Çakus (gitar), Özkan Uğur (bas gitar) ile 1972’de TER grubunu kurdu ve aynı yılın sonbaharında Erkin Koray’la bir araya geldi. Orhan Gencebay bestesi Hor Görme Garibi ile Züleyha’yı 45’lik halinde yayınlayan ekip, dönemin ilgi çeken plaklarından birine imza atmıştı.

Birliktelik, Erkin Koray’ın gruba yeteri kadar vakit ayırmaması üzerine, Ankara’daki büyük konserin ardından beş ayda sona erdi.

Moğollar’dan ayrılan Taner Öngür ile dağılan Grup Bunalım’ın iki elemanı Aydın Çakus ve Nur Yenal 1973’de bir araya geldi; Kılıç Danışman da orguyla katıldı. İlk isimleri Elektronik Şok’tu.

Bir süre Fikret Hakan’la birleşip Fikret Hakan-Erenler adını almışlardı. Anadolu turnesi için haftalarca prova yaptıktan sonra Hakan’la ansızın ayrılmıştı grup.

Ardından Taner, Aydın, Nur ve Kılıç, isimlerinin baş harflerini yan yana koyarak gruba TANK adını verdi.

Dönemin gözde dergisi HEY’e bir araya geliş amaçlarını şöyle açıklamışlardı: ‘Türk müzik ortamında, bir Türk grubunun ille tarihi Türk şiir ve müziğini tema olarak alması gerek gibi bir ön yargı var. Bu bizce yanlış. Dün geçmiştir, bizce önemli olan bugün ve yarındır. Yani ölü müzik, ölü şiir yok, bugünün şiiri, bugünün müziği var. Bu da müzikçilerin kendini tanıması, dünya olaylarının içindeki varlıklarının bilincine varması ile gerçekleşir. Sahteliğe kaçmadan duygularını, etkilendikleri olayları şarkı yapan müzikçiler bugünün Türk müziğini yapıyor demektir’.

Kenti anlatan besteleri vardı ve grup kentli rock kavramını ilk dillendirenlerdendi. Albüm için kayıtları bitirmişlerdi. Ancak, plak şirketi şarkıların satmayacağını söyleyince makaradaki bantları sokakta boşaltıp tüm kayıtları imha etmişlerdi. TANK 1975'de dağıldı.

Bu serüvenin ardından Nur Yenal, ABD’ye yerleşti ve stüdyo müzisyeni olarak çalışmalarına devam etti.

 



Diğer Haberler

ERHAN SEÇKİN  (VURMALILAR)
ERHAN SEÇKİN (VURMALILAR)
22 Şubat 2024 Perşembe 08:54

CANAN AYKENT (VURMALILAR)
CANAN AYKENT (VURMALILAR)
22 Şubat 2024 Perşembe 08:51

NECİP AŞKIN  (KEMAN)
NECİP AŞKIN (KEMAN)
03 Şubat 2024 Cumartesi 13:12

EROL DUYGULU (SAKSAFON)
EROL DUYGULU (SAKSAFON)
19 Ocak 2024 Cuma 19:57

KUDRET ÖZTOPRAK  (BAS GİTAR)
KUDRET ÖZTOPRAK (BAS GİTAR)
16 Ocak 2024 Salı 21:02

ORHAN ÖNCAN  (GİTAR)
ORHAN ÖNCAN (GİTAR)
09 Ocak 2024 Salı 10:16

NUROL ÇEVİKKALPLİ (DAVUL)
NUROL ÇEVİKKALPLİ (DAVUL)
03 Ocak 2024 Çarşamba 23:04