ÇALGICI TAYFASI

MURAT ERTEL (BAĞLAMA, GİTAR)

09 Haziran 2021 Çarşamba 17:27

1964’de İstanbul’da dünyaya geldi. Babası grafik sanatçısı Mengü Ertel’di. Çocukluğunda eve gidip gelen Ruhi Su ile halk müziği sanatçılarından etkilenerek, anne babasının sevdiği plakları dinleyerek müziğe sevdalandı.

Küçük yaşlarda fanzinler yayınladı. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi'nde televizyon, Boğaziçi Üniversitesi'nde İngiliz Dili ve Edebiyatı okudu. Gitar ve bağlama çalmayı öğrendi.

Hiçbir kalıba, modaya bağlı kalmadan doğaçlama ‘o anın müziği’ni üretmek ve melodiye pek prim vermemek amacıyla 1988’de Zen grubunu kuranlar arasında yer aldı. Ürettiklerine ‘toplu meditasyon’ diyorlardı. Doğaçlama çalan ZeN’in konserleri de sahne çevresinde o anda yaşananların müziğe yansımasıyla gelişiyordu. Performans sırasında müzikle film ve dia gösterisi iç içe geçiyor, görüntüler şarkıları destekliyordu.

Aynı isimler 1996'da BaBa ZuLa grubunu kurdu ve bu projeye ağırlık verdi…

Derviş Zaim ilk uzun metraj filmi Tabutta Rövaşata için onlardan müzik istemişti. Bazıları film müziği işine sıcak bakmayınca, aralarından Murat Ertel (bağlama, gitar, Ramazan davulu, loop, teyp), Emre Önel (darbuka, tuşlular, zil, vurmalılar, sampler) ile Levent Akman (def, bongo, vurmalılar, kaşık) tek projelik olmak üzere BaBa ZuLa grubunu oluşturup filme müzik yazmıştı. Devamı geldi.

Tiyatro oyunlarına müzik hazırlama ve konser teklifleri artınca, ZeN grubunun yan projesi olarak BaBa ZuLa yola devam etmiş, gelenekselle çağdaşı birleştirme, evrensel bir dil yakalama yolunda kafa yormaya başlamıştı.

Ertel konserlerle, albümlerle yola devam etti ve yerli müzikte vitrinin en önemli figürlerinden biri haline geldi. Deneylere girişerek elektronik bağlamada yeni çalma teknikleri geliştirdi.Diğer Haberler

CENGİZ COŞKUNER  (GİTAR)
CENGİZ COŞKUNER (GİTAR)
29 Temmuz 2021 Perşembe 22:37

YURDAER DOĞULU  (GİTAR)
YURDAER DOĞULU (GİTAR)
23 Temmuz 2021 Cuma 22:17

KORAL SARITAŞ  (DAVUL)
KORAL SARITAŞ (DAVUL)
23 Temmuz 2021 Cuma 21:37

MERİÇ DEMİRKOL  (SAKSAFON)
MERİÇ DEMİRKOL (SAKSAFON)
23 Temmuz 2021 Cuma 17:33

UTKU ÜNAL  (DAVUL)
UTKU ÜNAL (DAVUL)
23 Temmuz 2021 Cuma 17:02

ALPER ERİNÇ (GİTAR)
ALPER ERİNÇ (GİTAR)
22 Temmuz 2021 Perşembe 11:53

ERCÜMENT ATEŞ  (GİTAR)
ERCÜMENT ATEŞ (GİTAR)
21 Temmuz 2021 Çarşamba 21:16