ÇALGICI TAYFASI

MEHMET ŞENOL ŞİŞLİ (BAS GİTAR)

01 Temmuz 2021 Perşembe 00:00

Lisede gitar çalmaya başlayan, ardından bas gitara geçen Mehmet Şenol Şişli arkadaşları Selim Öztürk (gitar), (bas gitar), Deniz Aytekin (vokal), Atilla Yüksel (tuşlular), Aykan İlkan'lı (davul) kadroyla 1993'de Kargo adıyla Sil Baştan albümünü çıkarmıştı.

Dönemin pop çalışmalarından farklı bir yerde duran albüm, iyi tanıtılamamış ve ilgi görmemişti. Elemanların bir bölümü ayrılırken geriye kalan Öztürk ile Şişli yeni üyelerle Kargo'yu sürdürme kararı almıştı. 1994'de konservatuar öğrencisi Serkan Çeliköz tuşlulara, Burak Karataş da davula gelmişti. Son olarak da, bir barda dinleyip beğendikleri Koray Candemir grubun vokali olmuştu.

1996’da ekip, birikmiş besteleri kaydedip büyük bir firmanın etiketiyle pop-rock albümü Yarına Ne Kaldı'yı yayınlamayı başarmıştı.

Yaptıklarına melodik rock diyorlardı ve Kargo kısa sürede listelerin en üst sırasına yerleşti. Albüm çok satarken basın onlara '15'liklerin grubu' ya da 'genç kız grubu' diyordu. Grup konserlerle, kliplerle gençliğin yeni favorisiydi.

Kargo, Nisan 1997'de Sevmek Zor albümüyle yine çok satarken rock müziğin Türkiye'de popülerleşmesine, liselileri yakalamasına, pazar oluşturmasına katkı sağlamıştı. Ancak, fazla medyatik hale gelmeleri rock camiasını rahatsız etmiş, Kargo iki arada bir derede kalmıştı.

Haziran 1998’de sıra Yalnızlık Mevsimi albümüne gelmişti. Tuşlular azalmış, gitara ağırlık verilmişti. 'Uyanış', 'şüphe' ve 'kimlik' olmak üzere üç bölümden oluşan yapıta bu kez underground kesim de ilgi göstermişti. Sert gitarların, karanlık ve yaşamı sorgulayan söylemin genç kızlara seslenmediği ortadaydı. Medyanın desteği de zayıflamıştı. Yeni kulvarda Şişli’nin ürettikleri öne çıkmıştı.

2000 tarihli Sen Bir Meleksin albümü daha olgun kulaklar içindi ve elemanlar askerlik görevleri nedeniyle o günlerde fazla bir arada bulunamamıştı. Buna rağmen çıkan iş bütünüyle beğenildi.

2003'de Kargo yeniden bir aradaydı ama, Serkan ve Koray'la fikir ayrılığına düşmüş M. Ş. Ş. ekipten ayrılmıştı.

Solo albüm Sayıklamalar’ı yayınlayan MŞŞ kitaplar yazarak sanat serüveninde yeni bir sayfa açmıştı.

2009'da Koray Candemir ile Serkan Çeliköz'ün artık yer almadığı gruba Mehmet Şenol Şişli geri dönmüş ve Mirkelam da vokalistleri olmuştu. Yeni kadroya bir de isim gerekmişti: 'Mirkelam ve Kargo'. Birliktelikten ortaya çıkan sekiz parçalık RRDP (Rakın Rol Disko Parti) albümü pop-rock yanında alaturka öğeler de içermişti…

2013, Kargo'nun 20. kuruluş yılıydı ve şerefine Gelecekle Randevum Var albümü hazırlandı.

Haluk Babadoğan (vokal), Mehmet Şenol Şişli (bas gitar), Selim Öztürk (gitar), Burak Karataş’lı (davul) kadrodan Mart 2016’da Değiştir Dünyayı albümü gelmiş, yeni vokal Babadoğan’ın performansı ve Şişli’nin dönüşüyle daha bir zenginleşen sound beğenilmişti.

2018’de Satılık Aşk albümünü yayınlayan MŞŞ düzenlemeler yazarak da sektörde dikkat çekmişti.Diğer Haberler

MURAT ÇEKEM  (GİTAR)
MURAT ÇEKEM (GİTAR)
20 Eylül 2021 Pazartesi 09:44

ENDER AKAY  (TUŞLULAR)
ENDER AKAY (TUŞLULAR)
18 Eylül 2021 Cumartesi 22:58

NEVZAT SÜER (PİYANO)
NEVZAT SÜER (PİYANO)
14 Eylül 2021 Salı 20:56

RACİ PİŞMİŞOĞLU  (BAS GİTAR)
RACİ PİŞMİŞOĞLU (BAS GİTAR)
12 Eylül 2021 Pazar 20:30

EDİZ HAFIZOĞLU  (DAVUL)
EDİZ HAFIZOĞLU (DAVUL)
08 Eylül 2021 Çarşamba 15:15

AVNİ SEÇİLMİŞ  (GİTAR)
AVNİ SEÇİLMİŞ (GİTAR)
04 Eylül 2021 Cumartesi 20:49

KAAN ALTAN (GİTAR)
KAAN ALTAN (GİTAR)
04 Eylül 2021 Cumartesi 20:29