ÇALGICI TAYFASI

ERKAN GÜRSAL (PİYANO)

10 Haziran 2021 Perşembe 21:08

Heybeliada Deniz Lisesi’nde askeri öğrenciyken müziğe başladı; piyano çalıyordu. Birkaç arkadaş birleşip özel günlerde rumba, bolero, tango, ça-ça, mambolardan oluşan repertuvar sergiliyorlardı. Sonra rock’n roll ile ilgilendiler.

13 Mart 1957 tarihinde grup kurdular. Türkiye’nin ilk rock’n roll grubu olarak tarihe geçen ekip, ülkede rock müziğini başlatanlar diye de isimlendirildi. Bir başka yenilik, ilk kez Türkiye’de dört sesli vokalin bir arada sahne almasıydı. ABD’de rock’n roll daha yeni tanınırken genç denizciler bu taze akımın örneklerini çalıp söylemeye başlamıştı bile. Adlarını Somer Soyata Vokal grubu koymuşlardı.

Somer Soyata takma isimdi. Üyeler askeri okul öğrencisi olduğundan bu ismi almışlardı. Grubun şefi Erkan Gürsal, ilginç olsun diye Somer adını bulmuş, soyadı olarak kız arkadaşının soyadı Atasoy’u deforme edip Soyata’yı üretmişti.

Erkan Gürsal piyanoda, Erkut Taçkın, Güngör Yücel, Özden Ulugül, Ersin Yüce vokallerde, Durul Gence davuldaydı. Elektrikli gitar bulunamaması nedeniyle piyanoyla işi götürüyorlardı.

Lisedeki konserlerin ardından İstanbul okullarına da gitmeye başlamışlardı. Erkan Gürsal yurtdışından elektrikli gitar getirince grup bluesun yanında rock parçaları da icra edecek duruma gelmişti.

Afişlerde adları ‘Deniz Harp Okulu Orkestrası Vokal Grubu Somer Soyata ve Arkadaşları’ şeklinde yer almaya başlamış, böylelikle yasak kalkmıştı.

Bazı geceler müsaade edildiği ölçüde beş ayrı yerde çalıp iyi de para kazanan grup, ayrıca her cumartesi İstanbul Radyosu’nda 20 dakikalık program yapıyordu. Bu programlar altı ay sürmüştü.

1961 sonunda elemanlardan bir bölümü Deniz Kuvvetleri’nde kalıp çeşitli birliklere tayin olunca, diğer bölüm de ordudan ayrılınca grup dağıldı.

Erkan Gürsal, ordudaki görevini sürdürürken müzikten kopmadı ve bireysel olarak çalışmalarını sürdürdü; Harp Filosu Marşı’nı yazdı. Somer Soyata’nın üyeleri 2003’de ‘Beş Eski Denizci’ esprisiyle bir araya gelip konser verdi.Diğer Haberler

BEHZAT GERÇEKER (PİYANO)
BEHZAT GERÇEKER (PİYANO)
02 Ağustos 2021 Pazartesi 00:01

CENGİZ COŞKUNER  (GİTAR)
CENGİZ COŞKUNER (GİTAR)
29 Temmuz 2021 Perşembe 22:37

YURDAER DOĞULU  (GİTAR)
YURDAER DOĞULU (GİTAR)
23 Temmuz 2021 Cuma 22:17

KORAL SARITAŞ  (DAVUL)
KORAL SARITAŞ (DAVUL)
23 Temmuz 2021 Cuma 21:37

MERİÇ DEMİRKOL  (SAKSAFON)
MERİÇ DEMİRKOL (SAKSAFON)
23 Temmuz 2021 Cuma 17:33

UTKU ÜNAL  (DAVUL)
UTKU ÜNAL (DAVUL)
23 Temmuz 2021 Cuma 17:02

ALPER ERİNÇ (GİTAR)
ALPER ERİNÇ (GİTAR)
22 Temmuz 2021 Perşembe 11:53