ÇALGICI TAYFASI

ERCÜMENT ATEŞ (GİTAR)

21 Temmuz 2021 Çarşamba 21:16

1956’da doğdu. 1963’de Behzat Kutluba, Altan Eke ve yedi yaşındaki Ercüment Ateş, Beşiktaş Halkevi’nde folklor çalışmalarına katılıyordu. Aynı tarihlerde Altan’ın kardeşi Rıfat Eke ile Bülent Ortaç, Ender Akacan ‘Kabataş Erkek Lisesi Müzik Kolu’na üyeydi. O yıl Beşiktaş Halkevi kapanınca bu iki grup bir arada müzik yapmaya karar verdi. Behzat kaval, Ercüment darbuka, diğerleri bağlama çalıyordu.

Üyeler kısa sürede şöhrete kavuşmak, para kazanmak istiyordu. İlk iş olarak enstrümanlarını sahnede ayakta çalmaya başladılar. Ardından gitarlarını kelebek şeklinde yaptırdılar ve gitarların ismini, adlarının baş harflerinden oluşan ‘barebeyka’ koydular.

Bir ay sonra Beyaz Kelebekler ismi alındı.

Önceleri gazetelerin promosyon konserlerine çıkan grup zamanla gazino sahnesine sıçramıştı. Renkli, sempatik şovları küçük, büyük herkesin beğenisini topluyordu. Ercüment Ateş biraz daha büyüyünce grupta gitara geçmişti…

1973’de Aram Gülyüz’ün yönetmenliğinde kamera karşısına geçen elemanlar ‘Beyaz Kelebekler’ adlı filmde Engin Çağlar, Arzu Okay ve Münir Özkul’la rolleri paylaşmış, ardından Fikret Hakan, Muammer Karaca, İlhan Daner, Feri Cansel’le Büyük Şamata filminde oynamışlardı.

1975’de Hollanda’ya gitmişler ve bizim gazetelerin haberlerine göre Sen Gidince (beste: Ercüment Ateş) adlı parçayla bu ülkeyi adeta sallamışlardı. 45’lik Hollanda’da yirmi binden fazla satmış ve listelerde beşinci sıraya yükselmişti.

1979’da Ne Güzel Olmuşsun albümünü çıkaran Beyaz Kelebekler ‘Yaşa Sen de’ adlı parçayla Türkiye Eurovision elemelerine katılmış ama başarılı olamamıştı.

Mayıs 1980’de dağılma kararı alındı ve 16 yıllık müzik macerasından sonra Beyaz Kelebekler tarihe karıştı.

Ercüment Ateş, caza merak sardı ve Ali Perret ile caz teorisi üzerine çalıştı. Perret’in grubu Acid Trippin’e girdi ve 1998’de Midnite Rebels albümünü yayınladılar.

Ardından, makamsal Türk müziğini Batı müziği ritimleriyle değerlendirmek ve dünyaya tanıtabilmek amacıyla Hijazz adıyla caz müzisyenleriyle bir araya geldi. Klasik Türk müziği eserleriyle, Klasik Batı müziği eserlerini saflığını bozmadan, özenle yorumlayan topluluk 2003 tarihli bir konserin kayıtlarını iki CD’de değerlendirerek ‘Hijazz’ albümünü yayınladılar. Topluluk 2013’de de Hijazz 2 albümünü çıkardı ve konserlerle devam etti.

Bu arada profesyonel caz müzisyenlerinin Aycan Teztel yönetiminde kurduğu İstanbul Superband bünyesinde caz standartlarından popüler caza geniş repertuvar yaratabilmek amacıyla kalburüstü cazcılarla iş birliği yaptı. Önemli organizasyonlarda ve yerli festivallere gelen yabancı yıldızların arkasında çalan orkestra, 2008’de yerli müzik tarihinin ilk big band albümü İstanbul Superband Plays Ömer Göksel’i yayınladı.

Orkestranın ikinci albümü, gitarist Okan Ersan ile gerçekleştirdikleri A Reborn Journey (2011) oldu. İstanbul Superband, 18 kişilik ‘big band’ ve 7 kişilik ‘combo’ grup olmak üzere iki ayrı kadroyla çalışmalarına devam etti.Diğer Haberler

RASİM ULUSMAN  (PİYANO, GİTAR)
RASİM ULUSMAN  (PİYANO, GİTAR)
21 Mayıs 2024 Salı 21:57

ÖMER FARUK TEKBİLEK   (NEY)
ÖMER FARUK TEKBİLEK (NEY)
04 Mayıs 2024 Cumartesi 19:23

ŞEHNAZ SAM  (DAVUL)
ŞEHNAZ SAM (DAVUL)
02 Mayıs 2024 Perşembe 20:22

SELİM SELÇUK  (VURMALILAR)
SELİM SELÇUK (VURMALILAR)
26 Nisan 2024 Cuma 10:30

ERDİNÇ ŞENOL  (DAVUL)
ERDİNÇ ŞENOL (DAVUL)
13 Mart 2024 Çarşamba 14:25

HALİS BÜTÜNLEY  (DAVUL)
HALİS BÜTÜNLEY (DAVUL)
13 Mart 2024 Çarşamba 12:13

MEHMET YANKIR  (DAVUL)
MEHMET YANKIR (DAVUL)
06 Mart 2024 Çarşamba 13:11