'YERLİ POP/ROCK'TAN 100 ALBÜM

ELBETTE / CANDAN ERÇETİN (2000)

08 Temmuz 2023 Cumartesi 21:40

2000’lerin ilk günleri. Candan Erçetin yerli pop için uzun sayılabilecek bir aradan sonra yeni albümünü yayınlıyor. Adı Elbette.

Albümün dikkati çeken ilk özelliği, son yıllarda unutulmuş ekip ruhunu yeniden gündeme getirmesi. Erçetin yine Mete Özgencil ve Kıvanç K. ile beraber; düzenlemenin bir bölümünü yazan Alper Erinç'le de doku uyuşması iyi sağlanmış. Bu ekip darmadağın olmuş, omurgasız bir piyasada son derece akıllı davranıp eski yelpazesini geniş tutarken kaliteyi de yakalamayı başarıyor.

Kulaklarını her türlü ezgiye kabarttıkları son derece basitin peşinden gittikleri ortada. Parçalar bizim tadımıza uygun. Her şey var, altyapıda modern sound dokulu vurmalarla, ziller bir arada. Anadolu, Balkanlar, Türk Musikisi, o meşhur Akdeniz adlı sınırları pek belli olmayan sound, tango iç içe; aynı Türkiye'nin panoraması.

Çok yüzlü, çok renkli yerli pop dünyasının ‘kendini özgü işler’ üretebilen nadir isimlerinden olmayı başarmasının ve etnik müziği kararında kullanmasının meyvelerini hızla topluyor Erçetin. İşte böyle bir çizgiye ulaştıktan sonra plakçı vitrinine yerleşecek bir ürünün vasat olmasını kabul etmeyeceği açık tüketicinin, eleştirmenlerin ve ellerinde oklarıyla bekleyen rakiplerin.

‘Çapkın’da kazasız belasız atlattığı ‘yeni albüm sendromu’nu bu yapıtında da kendinden uzak tutuyor Erçetin.

Herkesin bir parçası var Elbette’de. Her ezgi gayet tanıdık ve bildik. Üstüne üstlük Baki Çallıoğlu'nun 40 yıllık yapıtı Unut Sevme’nin de 2000 modelini yapıp joker olarak bir tarafa koymuşlar.

 

İÇERİK

1- Dayan

2- Elbette

3- Arada Bir

4- Söz Vermiştin

5- Unut Sevme

6- Merak Ediyorum

7- Saçma

8- Olmaz

9- İster Sallan İster Gez

10- Bana Güven

11- Aklım Almıyor

12- Dünya Durmuyor

13- Annem

14- Söz Vermiştin (uzun versiyon)

 

 Diğer Haberler