ÇALGICI TAYFASI

CENGİZ ONURAL (KEMENÇE, GİTAR)

19 Haziran 2021 Cumartesi 23:02

1961’de İstanbul’da doğdu. Boğaziçi Üniversitesi’nden makine mühendisi, İstanbul Teknik Üniversitesi’nden işletme yüksek mühendisi diplomalarını aldı. Okulla birlikte müziği de sürdürdü.

Ankara’dan İstanbul’a taşınan Yeni türkü grubuna kemençesiyle katıldı ve kısa sürede ünlendi. Grup, Murathan Mungan’ın dizelerini içeren bestelerle, Klasik Türk müziği formlarının kullanılmasıyla müzikseverin gönlüne iyiden iyiye girerken, Onural’ın varlığı sounda çok şeyler katmıştı.

Ardından, ünlü şairlerin ünlü yapıtlarına yazılmış sıcacık bestelerle Dünyanın Kapıları (1987) ile Yeşilmişik (1988) albümleri Yeni Türkü’yü zirveye taşımıştı…

Ancak, müzikal anlaşmazlıklar baş göstermişti. 1990 tarihli Vira Vira için gruba Halis Bütünley (davul) ile ‘Hadi gene iyisin Tayfun’ (Tayfun Duygulu-klarnet) dahil edilmiş, makine soundunun hakim olduğu albümün sonrasında Selim Atakan ayrılmış, yıllardır bas gitar çalan Tuğrul Bayrak da veda etmişti.

Kriz kısa sürmüş, akustik sounda dönen grup Derya Köroğlu, Murat Buket, Fuat Oburoğlu, Cengiz Onural’ın ürettiği Aşk Yeniden albümüyle eski kulvara dönmeyi becermişti.

Tam işler rayına oturmuşken bu kez de 1994’de yayınladıkları Külhani Şarkılar albümü, oynak parça Cevriye’nin varlığına rağmen satmamış, rebetiko kokan albümün bozduğu morali, sevilen TV dizisi Süper Baba’nın müziklerinden oluşan albüm bir derece onarabilmişti.

Genişleyen müzik pazarının, medyanın popular isteklerine Köroğlu haricindekiler bir türlü ayak uyduramayınca asıl kopuş meydana gelmiş, Yeni Türkü’nün sevilen parçalarının toparlandığı Her Dem Yeni albümünün ticari başarısı da dağılmayı önleyememişti Temmuz 1997’de.

Gruptan ayrılan Onural, yerli müzik pazarının en üretken isimlerindendi. Yeşim Ustaoğlu, Zeki Demirkubuz, Turgut Yasalar, Tayfun Pirselimoğlu, Çağan Irmak, Ersan Arsever gibi yönetmenlerin filmlerine müzik yazdı veya yazan ekipte yer aldı.

1997’de Bora Ebeoğlu ile Aria grubunu kurdu. Aria, sinema ve televizyon filmleri, dizi filmler, belgeseller, reklamlar ve multimedya ürünleri için müzik üretti.

Yine 1997’de Cengiz Onural (gitar), Murat Aydemir (tanbur) ile Derya Türkan (kemençe) İstanbul’da İncesaz grubunu kuruldu. Cengiz Onural ile Murat Aydemir’in besteleriyle, Sanat müziğimizin eserlerini çağdaş düzenlemelerle yorumlayan üçlüye aynı yıl Taner Sayacıoğlu (kanun) katıldı ve bu kadro Nisan 1999’da ‘1/Eski Nisan’ albümünü yayınladı.

Popüler TV dizisi İkinci Bahar’ın müziklerini de yazan İncesaz, bunları albümde topladı. 2001’de Akın Aral’ı (bas gitar) aralarına alan üyeler, 2002’de Melihat Gülses’in vokaliyle ‘2/Eylül Şarkıları’ albümünü çıkardı.

Albümler birbirini izledi ve Onural gerek gruplarıyla, gerek bireysel çalışmalarını sürdürdü, dost projelere destek verdi.Diğer Haberler

AYHAN SİCİMOĞLU  (VURMALILAR)
AYHAN SİCİMOĞLU (VURMALILAR)
12 Eylül 2022 Pazartesi 23:04

LEON HABİB  (DAVUL)
LEON HABİB (DAVUL)
04 Eylül 2022 Pazar 00:31

SELİM ATAKAN  (TUŞLULAR)
SELİM ATAKAN (TUŞLULAR)
03 Eylül 2022 Cumartesi 10:43

ARBAK DAL  (DAVUL)
ARBAK DAL (DAVUL)
27 Ağustos 2022 Cumartesi 11:16

ATİLLA ŞİMŞEK  (DAVUL)
ATİLLA ŞİMŞEK (DAVUL)
13 Ağustos 2022 Cumartesi 19:28

TÜRKER OTCU (GİTAR)
TÜRKER OTCU (GİTAR)
13 Temmuz 2022 Çarşamba 10:22

TALAT KURTER (BAS GİTAR)
TALAT KURTER (BAS GİTAR)
11 Temmuz 2022 Pazartesi 17:48