ESKİMEYEN ESKİLER

BAD (MICHAEL JACKSON)

20 Kasım 2020 Cuma 15:48

1985 başları; Michael Jackson yeni albümü için hazırlıklar yapıyor. İşi kolay değil; Thriller fırtınasından sonra, ne yapıp, yapıp aynı çizgiyi sürdürmek zorunda. O yıl bir de Lionel Ritcie ile USA For Africa projesine We Are The World’u bestelemekle uğraşıyor…

Yani kafası çok dolu; Thriller’ı geçebilecek bir şeyler bulabilecek mi? Popun megastarı olarak, Madonna ile Prince’in önünde yerini koruyabilecek mi?

Bu arada çok çalışıp, üç albümlük malzeme biriktirmiş durumda. Hepsini bir arada değerlendirmek istiyor ama tek albüm çıkarması öneriliyor.

Birlikte müthiş işler yaptığı prodüktör Quincy Jones’dan ayrılıyor ve Los Angeles Westlake Recording Studios’da uzun süren kayıtlarından ardından 31 Ağustos 1987’de Bad albümünü yayınlıyor. Bir önceki albümden beş yıl sonra…

Albüme adını veren şarkı Bad’de Prince’le düet yapma fikri var önceleri. Ancak besteyi dinleyen Prince, ‘Parça bensiz de çok güçlü’ diyor ve projeden çekiliyor.

Michael Jackson, Bad ile imajında değişiklik yapıp siyahlar giymeye kötü çocukluğa öykünmeye başlıyor.

7 Eylül 1987’de Bad teklisi yayınlanıyor ve kısa sürede ABD, İngiltere, Almanya, Fransa, Türkiye, İsviçre, İsveç, Avusturya, Avustralya, Yeni Zelanda, Hollanda, Belçika’da liste başı oluyor.

Paraya kıyılıp parçanın videoklibi Martin Scorsese’ye çektiriliyor. Scorsese o günlerde Paranın Rengi filminin setinde. Ekipten görüntü yönetmeni Michael Chapman’ı, senarist Richard Price’ı, montajcı Thelma Shoonmaker’ı alıp Nw York’a gidiyor ve dört günde klibi hazırlıyor. Fatura iki buçuk milyon dolar.

Bad, 1991’e kadar en masraflı videoklip unvanını koruyor. 1991’de yine Michael Jackson, dört milyonluk Black and White klibi rekoru yeniden ele geçiriyor…Diğer Haberler

KİMLER GELDİ KİMLER GEÇTİ  (AJDA PEKKAN)
KİMLER GELDİ KİMLER GEÇTİ (AJDA PEKKAN)
21 Kasım 2020 Cumartesi 19:57

BANA BİR MASAL ANLAT BABA (YENİ TÜRKÜ)
BANA BİR MASAL ANLAT BABA (YENİ TÜRKÜ)
19 Kasım 2020 Perşembe 18:13

BLUE MOON  (THE MARCELS)
BLUE MOON (THE MARCELS)
18 Kasım 2020 Çarşamba 20:30

HEART OF GLASS  (BLONDIE)
HEART OF GLASS (BLONDIE)
16 Kasım 2020 Pazartesi 16:27

OY BANA BANA  (CEM KARACA-APAŞLAR)
OY BANA BANA (CEM KARACA-APAŞLAR)
15 Kasım 2020 Pazar 19:01

CARELESS WHISPER  (GEORGE MICHAEL)
CARELESS WHISPER (GEORGE MICHAEL)
14 Kasım 2020 Cumartesi 18:44