ÇALGICI TAYFASI

AYHAN SİCİMOĞLU (VURMALILAR)

12 Eylül 2022 Pazartesi 23:04

25 Ağustos 1950’de Niğde’de doğdu. Ayhan Sinan Sicimoğlu ortaokuldayken davula merak sardı. Gitar, piyano, akordeonu da denedi.

Tarsus Amerikan Koleji eğitim görürken okul orkestrasıyla 1968’de ilk kez Milliyet Liseler Arası Hafif Batı Müziği Yarışması’na katıldı. O yıl dereceye giremeyen orkestra 1969’da Vecdi Geray (gitar), Ali İpek (vokal, gitar), Haldun Emrealp (bas gitar), Semih Fırıncıoğlu (org), Ayhan Sicimoğlu’lu (davul) kadroyla I Don’t Care (söz-beste: Ali İpek) şarkısıyla beste dalında üçüncü, icrada altıncı oldu. Kırmızı ceketleri, boyunlarında kocaman sarı madalyaları ve uzun saçlarıyla dikkat çekmiş, Şeyh Şamil düzenlemesiyle müzik otoritelerinin takdirini kazanmışlardı.

Grubun bu parçası, diğer finalistlerden Mecidiyeköy Lisesi’nin Voices in The Sky şarkısıyla aynı 45’likte bir araya getirilerek yayınlanmıştı.

Tarsus Amerikan Koleji 1970’de bu kez Vecdi Geray (gitar), Hamdi Demirel (bas gitar), Semih Fırıncıoğlu (vokal), Ayhan Sicimoğlu’dan (davul) oluşan ekiple Milliyet Liseler Arası Müzik Yarışması’na katılmış ve ‘Tüm’ şarkısıyla bestede üçüncü, icrada ikinci sırayı almıştı. Aynı yıl Ayhan Sicimoğlu en iyi davulcu seçilmişti…

1976’da Mazhar Alanson (gitar, vokal), Fuat Güner (gitar, vokal), Özkan Uğur (bas gitar, vokal), Galip Boransü (tuşlular, vokal) ile İpucu Beşlisi’ni kurdu. İki kanallı stüdyoda Ayhan Sicimoğlu’nun ilginç düzenlemeleriyle Heyecanlı ile Hop Otur Hop Kalk şarkılarını doldurup 45’lik halinde piyasaya sürdüler.

İzzet Öz’ün TV programlarında yayınlanan, kimilerince ilk yerli videoklip kabul edilen Heyecanlı’nın siyah-beyaz görüntüleriyle İpucu ilgi gördü, plak da sattı ama, grubun özgün kadrosu fazla bir arada kalamadı. Nur Moray’ın Kim Bilir Ben de Bir Gün şarkısının stüdyo kayıtlarında da çalan ekipten Ayhan Sicimoğlu ile Galip Boransü ayrıldı.

Sicimoğlu daha sonra yurtdışında yaşamaya başladı ve bulunduğu ülkelerde özellikle vurmalılar alanında araştırmalar yaptı, solo çalışmalarına devam etti.

Ayhan Sicimoğlu, TV programları ürettiği 2000’lerde müziği ihmal etmedi ve Latin All Stars grubunu kurdu.

Ekran popülerliğini sahnelere taşıyan Sicimoğlu, 'Latinturco' adını verdiği soundu konserlerle tanıtmaya çabaladı. Bolerolar, salsalar, çaçalar, mambolar, caz standartlarından oluşan sahne repertuvarında Sicimoğlu'nun Friends And Family (2006) ile En Estambul (2011) albümlerinden örnekler de yer alıyordu.Diğer Haberler

AHMET KULİK  (DAVUL)
AHMET KULİK (DAVUL)
07 Haziran 2023 Çarşamba 09:25

ENGİN GÜRKEY  (VURMALILAR)
ENGİN GÜRKEY (VURMALILAR)
01 Şubat 2023 Çarşamba 21:31

FEYZİ ASLANGİL  (PİYANO)
FEYZİ ASLANGİL (PİYANO)
15 Ocak 2023 Pazar 22:07

ENGİN ERGE  (TROMPET, TROMBON)
ENGİN ERGE (TROMPET, TROMBON)
13 Ocak 2023 Cuma 13:31

LEON HABİB  (DAVUL)
LEON HABİB (DAVUL)
04 Eylül 2022 Pazar 00:31

SELİM ATAKAN  (TUŞLULAR)
SELİM ATAKAN (TUŞLULAR)
03 Eylül 2022 Cumartesi 10:43

ARBAK DAL  (DAVUL)
ARBAK DAL (DAVUL)
27 Ağustos 2022 Cumartesi 11:16