ÇALGICI TAYFASI

AYDIN ÇAKUS (GİTAR)

14 Mart 2021 Pazar 11:22

New York’ta doğdu. Türkiye’ye gelince önce prodüksiyon amiri olan babasının yardımıyla birkaç filmde oynadı ve sonra müziğe merak sardı. Bas gitar çalmaya başladı. 1965’de İstanbul’da arkadaşları Bülent Ortaçgil (vokal, gitar), Ahmet Güvenç (bas gitar), Ercüment Ortaçgil (gitar) ile davulcu Ömer Talmaç’la (davul) Sorular grubunu kurdu. Batılı psychedelic müzik topluluklarının şarkılarını seslendiren grubu, yazlık sinemalardan birinde dinleyen Cem Karaca, 45'lik çıkarmaları için destek vermişti.

Bir ara Haramiler’de gitar çalan Aydın Çakus ile Sorular'dan Ahmet Güvenç yanlarına davulcu Hüseyin Sultanoğlu'nu alarak 1968’de Grup Bunalım ismiylebir araya geldi ve 1969'da Taş Var Köpek Yok/Yeter Artık Kadın 45'liğini yayınladı. Aydın Çakus bestesi Taş Var Köpek Yok, Anadolu popun peşinden gidildiği dönemde Batılı normlarda rock talep edenlerin yüreğine su serpmişti. O yıl İzmir'e 'Fuar'a çağrılan Bunalım, gazino sahnesinde psychedelic örneklerle tavizsiz bir program sergilemişti…

Bunalım yerli rockta sıra dışı işler yaptıktan ve plaklar yayınladıktan sonra 1972’de dağılınca Çakus bu kez Özkan Uğur (bas gitar) ve Nur Yenal’la (davul) Ter grubu adıyla yola devam etti. Ardından Moğollar’dan ayrılan Taner Öngür ile dağılan Grup Bunalım’ın iki elemanı Aydın Çakus ve Nur Yenal 1973’de bir araya geldi; Kılıç Danışman da orguyla katıldı. İlk isimleri Elektronik Şok’tu.

Bir süre Fikret Hakan’la birleşip Fikret Hakan-Erenler adını almışlardı. Anadolu turnesi için haftalarca prova yaptıktan sonra Hakan’la ansızın ayrılmıştı grup.

Ardından Taner, Aydın, Nur ve Kılıç, isimlerinin baş harflerini yan yana koyarak gruba TANK adını verdi.

Kenti anlatan besteleri vardı ve grup kentli rock kavramını ilk dillendirenlerdendi. Albüm için kayıtları bitirmişlerdi. Ancak, plak şirketi şarkıların satmayacağını söyleyince makaradaki bantları sokakta boşaltıp tüm kayıtları imha etmişlerdi. TANK 1975'de dağıldı.

Çakus, aynı yıl ABD’ye yerleşti ve ilk dönemde geçimini müzik dışındaki işlerden kazandı. Zamanla Strict Voice, ARC, Erthlinx, Fear Nature gruplarında çaldı, plaklar yayınladı. Diğer ismi Ayet’i de sanat yaşamında kullanmaya başlayan Ayet Aydın Çakus ABD’de müziğe devam etti.Diğer Haberler

ERHAN SEÇKİN  (VURMALILAR)
ERHAN SEÇKİN (VURMALILAR)
22 Şubat 2024 Perşembe 08:54

CANAN AYKENT (VURMALILAR)
CANAN AYKENT (VURMALILAR)
22 Şubat 2024 Perşembe 08:51

NECİP AŞKIN  (KEMAN)
NECİP AŞKIN (KEMAN)
03 Şubat 2024 Cumartesi 13:12

EROL DUYGULU (SAKSAFON)
EROL DUYGULU (SAKSAFON)
19 Ocak 2024 Cuma 19:57

KUDRET ÖZTOPRAK  (BAS GİTAR)
KUDRET ÖZTOPRAK (BAS GİTAR)
16 Ocak 2024 Salı 21:02

ORHAN ÖNCAN  (GİTAR)
ORHAN ÖNCAN (GİTAR)
09 Ocak 2024 Salı 10:16

NUROL ÇEVİKKALPLİ (DAVUL)
NUROL ÇEVİKKALPLİ (DAVUL)
03 Ocak 2024 Çarşamba 23:04