ESKİMEYEN ESKİLER

YAT GELİYORUM (TİBET AĞIRTAN)

06 Ocak 2023 Cuma 21:58

Tarsus Amerikan Koleji ortaokul 3. sınıf öğrencilerinden Tibet Ağırtan, okulun koridorlarında gezerken müzik odasından davul sesi geldiğini fark ediyor. Anahtar deiğinden diğer şubeden Murat’ı görüyor davulun başında.

Kaan’ın da gitar çaldığı öğrenilince hemen grup kuruluyor 1979’da. Grup müziğine en yatkın türün rock olduğuna karar veriliyor hemen.

İlk hedef Liselerarası Müzik Yarışması. Ancak, bir türlü Kıbrıs temsilcisinin önüne geçip İstanbul’daki finallere gidemiyorlar. Büyüdükçe Adana ve Mersin’de EKO adıyla konserlere çıkıyorlar.

Şans eseri hepsi İstanbul’daki üniversiteleri kazanıyor ve İstanbul’da gruplarının adı Mavi Sakal oluyor. Kitlelerle tanışmak için ikinci albümleri Çektir Git’e kadar bekliyorlar.

Tibet, yoluna te başına devam etmek istiyor ve 1994’te Mavi Sakal’dan dostça ayrılıyor ve bilgisayar eğitimi için Avustralya’ya kadar gidiyor.

Orada da müziğe devam ediyor ve düğünlerde alarak para kazanıyor. Türk sanat müziğiyle arabeski de yakından tanıyor.

Türk çocuklarının yardımıyla altı parasını stüdyoda kaydediyor ve bantları kaptığı gibi Unkapanı’na geliyor. Tamamen amatör kamerayla çektiği görüntülerden oluşan Yat Geliyorum şarkısının klibini de TV kanallarına dağıtıyor önce.

‘Erotik bu, ne biçim ismi var’ yorumlarına kurban giden klip fazla yayınlamıyor ve ‘Yat Geliyorum’daki ‘kara mizah’ı anlamak istemiyor televizyoncular.

‘Poptan başka bir şey satmıyor, uğraştırma bizi’den başka bir şey duymuyor Unkapanı Plakçılar Çarşısı’nda. Ama her öykünün mutlu bir yanı da oluyor ve bir kahraman çıkıp ‘Yat Geliyorum’ albümünü basmayı kabul ediyor.

Yat Geliyorumda sevgiyi yatakta arayanları eleştiren Tibet Ağırtan sözlerdeki incelikle etrafında olup biteni ‘ti’ye alıyor.

İngilizce rocka karşı değil ama, Türkçe düşünüp, rüya görüp, aşık olan insanımıza Türkçe seslenmek gerektiğini söylüyor.

Yat Geliyorum, sonra birçok radyo kanalında kabul görüyor, bazı sunucular tarafından 1995’in en başarılı çalışması seçiliyor.

Ağırtan 1997 tarihli ikinci albümüne Kalk Gidiyorum adını veriyor…Diğer Haberler

NOVEMBER RAIN (GUNS N' ROSES)
NOVEMBER RAIN (GUNS N' ROSES)
19 Mart 2023 Pazar 22:26

NO WOMAN NO CRY (BOB MARLEY&THE WAILERS)
NO WOMAN NO CRY (BOB MARLEY&THE WAILERS)
31 Ocak 2023 Salı 20:57

BU SON OLSUN (CEM KARACA/APAŞLAR)
BU SON OLSUN (CEM KARACA/APAŞLAR)
27 Ocak 2023 Cuma 22:01

FOLLOW YOU FOLLOW ME (GENESIS)
FOLLOW YOU FOLLOW ME (GENESIS)
20 Ocak 2023 Cuma 20:47

ELBETTE (CANDAN ERÇETİN)
ELBETTE (CANDAN ERÇETİN)
14 Ocak 2023 Cumartesi 20:57

LUKA (SUZANNE VEGA)
LUKA (SUZANNE VEGA)
09 Ocak 2023 Pazartesi 21:33