Müzik Haberleri

ÜNLÜ DAVULCU ASIM EKREN YAŞAMINI YİTİRDİ

26 Nisan 2021 Pazartesi 16:10

Yerli pop ve rock müziğin en ünlü davulcularından olan, sanatından çok bir dönem 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın kızı Zeynep Özal ile evliliğiyle gündeme gelen Asım Ekren yaşamını yitirdi.

'Milli damat' olarak anılan Ekren, 2011 yılında lenf kanserine yakalanmıştı. Kıbrıs'ta yaşayan Ekren, bir süredir tedavisi için İstanbul'da bulunuyordu. Asım Ekren'in vefatı sevenlerini yasa boğdu.

Asım Ekren Nisan 1951’de İstanbul’da doğdu. Konservatuarda eğitim gördü. Önce Ali Atasagun Dörtlüsü olan Haramiler grubunda profesyonel oldu ve Altın Mikrofon yarışmalarına katıldı.

İngilizce parçalar söylüyorlar, klasik rock yapıyorlardı. Ancak, dönemin en önemli yarışması Altın Mikrofon’a katılıp tanınabilmek için bir süreliğine folkla meşgul olmaları gerekmişti. Bu türe kafa yordular ve çok çalıştılar. Sonuçta ortaya çıkan folk ise, diğer gruplarınkiyle kıyaslanamayacak kadar sert ve değişik olmuştu.

Ali Atasagun, grubun adını Dört Harami yaptıktan sonra İngiltere’ye gidince, vokal-gitara Koray Oktay’ı, tenor saksafona Çetin Yorulmaz’ı alarak, adlarını da Haramiler yaparak yeniden yola koyuldular.

Grubun yüreğinde yatan aslanın beat müziği olduğu bilinmekteydi ve yarışmanın ardından soundları daha bir rocka kaydı.

1970’de dönemin en iyi orkestralarından Şerif Yüzbaşıoğlu’nun topluluğuna katıldı ve burada çaldığı arkadaşları Selçuk Başar, Attila Özdemiroğlu, Uğur Başar ve Garo Mafyan’la daha sonra İstanbul Gelişim Orkestrası’nı kurdu. Birçok elemanın değiştiği bu orkestrada 50 yıla yakın baget salladı. Sinemayı da denedi.

1985’te dönemin başbakanı Turgut Özal’ın kızı Zeynep Özal ile evlendi ve magazin basınının gözdesi oldu. Bu arada tekstil işine girdi.

1994 ‘da T.C. Kültür Bakanlığı’nın ‘Devlet Modern Folk Müzik Topluluğu’nda müzik çalışmalarına devam etti.

Ajda Pekkan ve Kayahan ile uzun yıllar çalıştı, diğer yıldızlarla da sahne ve stüdyo çalışmaları yaptı. Kültür Üniversitesi’nde ‘Enstrüman Kursları Sertifika Programları’ düzenledi.

2009’da Cengiz Özdemir (piyano) ve Eylem Pelit (bas gitar) ile birlikte modernize edilmiş Türk Halk Müziği ezgilerini enstrümantal yorumladıkları Folkestra grubunu kurdu ve aynı adla albüm yayınladı.Diğer Haberler