ESKİMEYEN ESKİLER

UN'ESTATE ITALIANA (EDOARDO BENNATO-GIANNA NANNINI)

21 Aralık 2022 Çarşamba 20:37

Seul 1988 Yaz Olimpiyatları’nın resmi şarkısını yazan İtalyan asıllı ABDli besteci Giorgio Moroder’in kapısını İtalya 90 Dünya Futbol Şampiyonası için bu kez de FIFA çalıyor.

Üç Oscarlı (Geceyarısı Ekspresi, Flashdance, Take My Breath Away) Moroder, ekibindeki Paul Engermann, Molly Ruffalo, Joe Milner’da Los Angeles’da çalışmaya başlıyor. Aralarına şarkı sözü yazarı Tom Whitlock da katılıyor.

Moroder o günlerde İtalyan gazetelerine şunları söylüyor: ‘Marşımsı şarkı yazmak kolay değil. Normal şarkıdan çok farklı bir emek istiyor. Uluslararası sound şart olduğu için her türden tat içermeli bir kere ve kulaklara hemen yer etmeli. Tamam, İtalya bir Akdeniz ülkesi ama mandolinle işi kotaramazsınız’…

Giorgio Moroder, sözleri İngilizce olan 'To Be Number One' adlı şarkıyı bitiriyor.

Şampiyonanın İtalya’da oynanacak olmasının ehemmiyetiyle İtalyanca sözler isteniyor ve Avrupa’da en çok tanınan İtalyan şarkıcılardan Gianna Nannini ile Edoardo Bennato’ya emanet ediliyor To Be Number One.

Nannini ile Bennato’nun ikisi de rockçı. İtalyanca sözler yazılıyor ve şarkının adı Un'Estate Italiana oluyor. Rockçılar söyleyecek ya, gitarlar biraz daha sertleşiyor, vokallerin tonlamaları ayarlanıyor ve ilk kez Roma’da Aralık 1989’da İtalya 90 eleme grupları kura çekiminde seslendiriliyor…

45’liği 30 Aralık 1989’da önce İtalya’da (40 hafta listelerde kalıyor) ardından İsviçre ve Almanya’da liste başı oluyor. B yüzünde bestenin sözsüz hali yer alıyor.

8 Haziran 1990’da Milano’daki Giuseppe Meazza Stadyumu’ndaki Arjantin-Kamerun açılış maçı öncesi stadyumda Nannini-Bennato ikilisi 75 bin kişiye canlı, milyarlarca insana da televizyon aracılığıyla Un'Estate Italiana’yı dinletiyor.

Turnuva boyunca dünyanın dört bir yanında yaşanan heyecanı desteklemeyi başaran Un'Estate Italiana (Nakarattaki Notti Magiche de ikinci adı oluyor), devamında birçok spor programına sinyal müziği seçiliyor.Diğer Haberler

NOVEMBER RAIN (GUNS N' ROSES)
NOVEMBER RAIN (GUNS N' ROSES)
19 Mart 2023 Pazar 22:26

NO WOMAN NO CRY (BOB MARLEY&THE WAILERS)
NO WOMAN NO CRY (BOB MARLEY&THE WAILERS)
31 Ocak 2023 Salı 20:57

BU SON OLSUN (CEM KARACA/APAŞLAR)
BU SON OLSUN (CEM KARACA/APAŞLAR)
27 Ocak 2023 Cuma 22:01

FOLLOW YOU FOLLOW ME (GENESIS)
FOLLOW YOU FOLLOW ME (GENESIS)
20 Ocak 2023 Cuma 20:47

ELBETTE (CANDAN ERÇETİN)
ELBETTE (CANDAN ERÇETİN)
14 Ocak 2023 Cumartesi 20:57

LUKA (SUZANNE VEGA)
LUKA (SUZANNE VEGA)
09 Ocak 2023 Pazartesi 21:33