ESKİMEYEN ESKİLER

TOTAL ECLIPSE OF THE HEART (BONNIE TAYLOR)

27 Aralık 2022 Salı 11:05

Şarkının sözleri ilk bakışta insanlarla ilgili gibi ama aslında vampirlere yazılmış. Söz yazarı Jim Steinman, yapıtı önce bütün zamanların en önlü vampirlerinden Nosferatu müzikali için kaleme alıyor.

Rolling Stone dergisinde yayınlanan şöyleşide şunları anlatıyor: ‘Bonnie Taylor’la çalışma teklifi gelince çok şaşırdım. Ben, Meat Loaf’la ve heavy metalcilerle yaptığım işlerle biliniyordum o güne kadar. Önce çekindim tekliften; fazla tanımadığım bir alandı pop market. Sonra, kendimi denemek için iyi bir fırsat olacağına karar verdim. Bonnie Taylor, Janis Joplin’den sonra gelmiş en tutkulu vokallerden biriydi. Pop şarkılarının büyük bölümü aşk ile mutluluk peşindedir. Ben de hep tersini yazmışımdır şarkılarda; aşkın karanlık yüzünü aramışımdır. Total Eclipse of the Heart’ü Dance of the Vampires müzikali için hazırlamıştım. İlk adı da Vampires in Love’dı. Sözler vampir alemiyle, karanlığın gücü ve gizemi üzerineydi’…

Parçanın kaydına Bruce Springsteen’in grubu E Street Band’den davulcu Max Weinberg ile piyanist Roy Bittan katıldı.

Bonnie Taylor’ın yorumuyla Total Eclipse of the Heart 1983’te ABD’de liste başı oldu ve dört hafta zirvede kaldı, listelerde de 29 hafta tutundu.

Galli yıldız Taylor’ın en büyük hiti oldu ve ayrıca beşinci albümü Faster Than the Speed’in de lokomotif şarkısı haline geldi.

Albüm ve 45’lik İngiltere listelerinde birinciliğe çıktı. Aynı başarıyı Avustralya, Kanada, İrlanda, Yeni Zelanda, Güney Afrika’da da tekrarladı.

Taylor iki dalda Grammy’e aday gösterilirken, parçanın 45’liği dünya çapında 6 milyon adet sattı ve ABD’den ‘altın plak’ aldı.

Russey Mulcahl’inin çektiği videoklip de iki dalda Billboard Video Music Awards’a aday oldu.

Magazin basını da Total Eclipse of the Heart’e büyük ilgi gösterdi ve çeşitli anketlerde ‘tarihin en iyi baladları’ndan biri seçilen yapıt, aynı zamanda bütün zamanların ‘duşta söylenebilecek en iyi şarkısı’ unvanını aldı.Diğer Haberler

THE SHOW MUST GO ON
THE SHOW MUST GO ON
19 Şubat 2024 Pazartesi 11:52

ÇÖPÇÜLER (ERKİN KORAY)
ÇÖPÇÜLER (ERKİN KORAY)
30 Ocak 2024 Salı 10:17

LOVE OF THE COMMON PEOPLE (PAUL YOUNG)
LOVE OF THE COMMON PEOPLE (PAUL YOUNG)
20 Ocak 2024 Cumartesi 15:28

OBUR DÜNYA (CEM KARACA/MOĞOLLAR)
OBUR DÜNYA (CEM KARACA/MOĞOLLAR)
16 Ocak 2024 Salı 21:55

RED RED WINE (UB40)
RED RED WINE (UB40)
03 Ocak 2024 Çarşamba 21:50

SENİNLEYİM (AJDA PEKKAN)
SENİNLEYİM (AJDA PEKKAN)
03 Ocak 2024 Çarşamba 21:00

LA BAMBOLA (PATTY PRAVO)
LA BAMBOLA (PATTY PRAVO)
26 Aralık 2023 Salı 23:08