Müzik Haberleri

THEODORAKİS'İN CENAZESİ MAHKEMELİK OLDU

04 Eylül 2021 Cumartesi 16:00

Birgün Gazetesi’nin haberine göre, 2 Eylül 2021 tarihinde yaşamını yitirmiş Yunan müzisyen Mikis Theodorakis'in nereye gömüleceği mahkeme kararıyla saptandı. Atina Asliye Mahkemesi, Theodorakis'in son isteğine uygun olmayan bir yere gömülmesi için herhangi bir işlem yapılmasını yasaklayan geçici karar çıkardı.

Theodorakis’in ölmeden önce cenaze töreniyle ilgili tüm isteklerini güvendiği kişilere emanet ettiği öğrenilirken, ilgili noter belgesinde ünlü müzisyenin cenazesini üstlenecek cenaze evi bile dahil olmak üzere birçok ayrıntıya yer verdiği aktarıldı.

Mikis Theodorakis'in kızı Margarita Theodorakis ise, babasının son arzusu Girit adasının Hanya ilçesine gömülmek olmasına rağmen, babasının Korint Vrahati'ye gömülmesini istemişti.

İlk Derece Mahkemesi'nin kararı, Mikis Theodorakis'in bir yardımcısının, ilgili bir başvuruyla merhumun son arzusunu kesin olarak kanıtlayan bir dizi belge sunan bir temyiz başvurusunun ardından geldi.

Mikis Theodorakis'in 2013 yılında Hanya'ya gömülme arzusunu dile getirdiği mektubun içeriği ise Hanya Belediye Başkanı Panagiotis Simandirakis tarafından açıklandı.

Basına atarılan mektupta şunlar yer aldı:

"Sayın belediye başkanım, bugün size farkında olduğum çok ciddi bir kişisel konu hakkında yazıyorum. Son konuşmamızda size bildirdiğim gibi, son dileğim, babamın doğum yeri olan, anne babamın ve erkek kardeşimin bulunduğu Galatas Hanya mezarlığına gömülmek.

Mezarlıkta, o zamanki Kydonia belediyesi tarafından bir mezarın tahsis edildiği ve talimata göre tamamlandığı biliniyor. Ailem bu dileğimi kabul etmediğinden, ancak kanunun herkesin kendi bedeninin kaderini tayin etme hakkı tanıdığından Anayasa çerçevesinde arkadaşım George Agorastakis'e ve sekreterime emanet ettim. Irini Parmenidou'nun bu amaç için gerekli tüm işlemleri yapmaya devam edeceğini ve onlara yardım etme zamanı geldiğinde size sormak ve yetkin bir belediye başkanı olarak elinizden geleni yapmanızı rica ediyorum, çünkü yukarıda belirtilen mezarlık artık Hanya Belediyesi'ne ait. Son olarak, o zaman Hanya belediye başkanını bu mektup hakkında bilgilendirecek başka bir ofisiniz olup olmadığını soracağım.

Çok teşekkürler. Mikis Theodorakis"

Margarita Theodorakis, mahkemenin kararının ardından yaptığı açıklamada, "Keneler tarafından acımasızca sokuldum ve lanetlendim. Kanımı emiyorlar. Ama kalbim babamın kanıyla dolu! Ne elde edebilirler?" dedi.

Theodorakis oğlu Yorgo Theodorakis ise babasının isteğine saygı gösterilmesi gerektiğini vurgulayarak, "Sessizlik ve saygıyla onun isteğine saygı göstereceğiz, herkes böyle söylüyor. Sahip olduğumuz acı bize yeter...” diye kaydetti.Diğer Haberler