ESKİMEYEN ESKİLER

SON VERDİM KALBİMİN İŞİNE (SEYYAL TANER)

03 Şubat 2023 Cuma 20:50

28 Eylül 1952 Urfa (1984’ten sonra Şanlıurfa) doğumlu Seyyal Taner. Küçük yaştayken ailesiyle İstanbul’a taşınıyor. Ailede müzisyen çok.

Bu arada, ilkokula gitmeden klasik baleye veriliyor. Ardından modern baleyi deniyor. Orta sonda lifi kopunca ara veriyor. İstanbul Amerikan Kız Koleji’nde okuyor.

1965’te Şerif Yüzbaşıoğlu’dan müzik dersleri alıyor. Devamında, Türkiye’ye gelen Los Bravos grubunun peşine takılıp İspanya’ya gidiyor ve filmde oynuyor. Avrupa’dayken etnik dansları inceleme fırsatı buluyor.

Los Bravos’tan Peter Harold’la evlenip bir dönem Almanya’da yaşıyor. Boşanıp dönünce dostlarıyla Türkiye’de ilk özel bale okulunu açıyor.

Aklında profesyonel müziği denemek var. Rockçılarla arkadaşlık yapıyor ve yerli rock camiasına katılan ilk kadın seslerden oluyor.

Ali Kocatepe’yle tanışıyor ve Kocatepe’nin plak şirketi ‘1 Numara’ya iki 45’lik yapıyor ama istediği çıkışı bir türlü gerçekleştiremiyor.

Oysa, memleketin daha önce görmediği tarzda bir ‘show girl’ kendisi. Enerjik danslarıyla, giysileriyle gazino sahnelerinde bambaşka bir performans sergiliyor. Ancak, kuvvetli şarkısı yok.

Türkiye’de aranjmanın hakim olduğu günler. Seyyal Taner için, bizim popun ‘cici babası’ Enrico Macias’dan Je Suis Content Pour Toi seçiliyor. Ülkü Aker sözleri yazıyor.

Düzenlemelerin emanet edildiği Norayr Demirci vasat parçaya öyle canlı hava veriyor ki, şarkı çok kısa sürede Seyyal Taner’i Türkiye’nin dört bir yanına tanıtıyor.

1976 tarihli 45’lik (B yüzü Elveda) ‘altın plak’ alırken ‘Son Verdim Kalbimin İşine’ Taner’in ilk hit parçası oluyor.

Bir yıl geçiyor; şarkı Hababam Sınıfı Uyanıyor (1977) filminin finalinde kullanılıyor. Sahnede, Adile Naşit sempatik dansıyla Son Verdim Kalbimin İşine’yi söylerken, arkada Hababam Vokal Grubu ‘dürürü’rüyle parçayı destekliyor. Bu sahne Hababam serisinin en sevilenlerinden olarak günümüze kadar tazeliğini koruyor…

Seyyal Taner’in çıkışını destekleyecek parça 1977’de geliyor. Demis Roussos’dan Falling bulunuyor. Ülkü Aker, Son Verdim Kalbimin İşine’ye yanıt esprisiyle sözleri Kalbimi Affettim başlığıyla kaleme alıyor ve ikinci hit doğuyor…Diğer Haberler

LADY D'ARBANVILLE (CAT STEVENS)
LADY D'ARBANVILLE (CAT STEVENS)
18 Ekim 2023 Çarşamba 23:32

DÜNYA DÖNÜYOR (NİLÜFER)
DÜNYA DÖNÜYOR (NİLÜFER)
18 Ekim 2023 Çarşamba 23:00

ALWAYS ON MY MIND (PET SHOP BOYS)
ALWAYS ON MY MIND (PET SHOP BOYS)
07 Ekim 2023 Cumartesi 16:59

İNCE İNCE BİR KAR YAĞAR (SELDA)
İNCE İNCE BİR KAR YAĞAR (SELDA)
17 Temmuz 2023 Pazartesi 16:48

KILLING ME SOFTLY (ROBERTA FLACK)
KILLING ME SOFTLY (ROBERTA FLACK)
10 Temmuz 2023 Pazartesi 09:53

NACİYE (SEYYAL TANER)
NACİYE (SEYYAL TANER)
05 Temmuz 2023 Çarşamba 22:05