ESKİMEYEN ESKİLER

SON VERDİM KALBİMİN İŞİNE (SEYYAL TANER)

03 Şubat 2023 Cuma 20:50

28 Eylül 1952 Urfa (1984’ten sonra Şanlıurfa) doğumlu Seyyal Taner. Küçük yaştayken ailesiyle İstanbul’a taşınıyor. Ailede müzisyen çok.

Bu arada, ilkokula gitmeden klasik baleye veriliyor. Ardından modern baleyi deniyor. Orta sonda lifi kopunca ara veriyor. İstanbul Amerikan Kız Koleji’nde okuyor.

1965’te Şerif Yüzbaşıoğlu’dan müzik dersleri alıyor. Devamında, Türkiye’ye gelen Los Bravos grubunun peşine takılıp İspanya’ya gidiyor ve filmde oynuyor. Avrupa’dayken etnik dansları inceleme fırsatı buluyor.

Los Bravos’tan Peter Harold’la evlenip bir dönem Almanya’da yaşıyor. Boşanıp dönünce dostlarıyla Türkiye’de ilk özel bale okulunu açıyor.

Aklında profesyonel müziği denemek var. Rockçılarla arkadaşlık yapıyor ve yerli rock camiasına katılan ilk kadın seslerden oluyor.

Ali Kocatepe’yle tanışıyor ve Kocatepe’nin plak şirketi ‘1 Numara’ya iki 45’lik yapıyor ama istediği çıkışı bir türlü gerçekleştiremiyor.

Oysa, memleketin daha önce görmediği tarzda bir ‘show girl’ kendisi. Enerjik danslarıyla, giysileriyle gazino sahnelerinde bambaşka bir performans sergiliyor. Ancak, kuvvetli şarkısı yok.

Türkiye’de aranjmanın hakim olduğu günler. Seyyal Taner için, bizim popun ‘cici babası’ Enrico Macias’dan Je Suis Content Pour Toi seçiliyor. Ülkü Aker sözleri yazıyor.

Düzenlemelerin emanet edildiği Norayr Demirci vasat parçaya öyle canlı hava veriyor ki, şarkı çok kısa sürede Seyyal Taner’i Türkiye’nin dört bir yanına tanıtıyor.

1976 tarihli 45’lik (B yüzü Elveda) ‘altın plak’ alırken ‘Son Verdim Kalbimin İşine’ Taner’in ilk hit parçası oluyor.

Bir yıl geçiyor; şarkı Hababam Sınıfı Uyanıyor (1977) filminin finalinde kullanılıyor. Sahnede, Adile Naşit sempatik dansıyla Son Verdim Kalbimin İşine’yi söylerken, arkada Hababam Vokal Grubu ‘dürürü’rüyle parçayı destekliyor. Bu sahne Hababam serisinin en sevilenlerinden olarak günümüze kadar tazeliğini koruyor…

Seyyal Taner’in çıkışını destekleyecek parça 1977’de geliyor. Demis Roussos’dan Falling bulunuyor. Ülkü Aker, Son Verdim Kalbimin İşine’ye yanıt esprisiyle sözleri Kalbimi Affettim başlığıyla kaleme alıyor ve ikinci hit doğuyor…Diğer Haberler

KIRIK AYNALAR (BORA AYANOĞLU)
KIRIK AYNALAR (BORA AYANOĞLU)
16 Haziran 2024 Pazar 21:45

HOLIDAY (MADONNA)
HOLIDAY (MADONNA)
09 Haziran 2024 Pazar 10:28

BÜTÜN DUALARIM SENİNLE
BÜTÜN DUALARIM SENİNLE
01 Haziran 2024 Cumartesi 20:22

DON'T SPEAK (NO DOUBT)
DON'T SPEAK (NO DOUBT)
22 Mayıs 2024 Çarşamba 09:17

HANCI (AJDA PEKKAN-TANJU OKAN)
HANCI (AJDA PEKKAN-TANJU OKAN)
19 Mayıs 2024 Pazar 10:36

SVALUTATION (ADRIANO CELENTANO)
SVALUTATION (ADRIANO CELENTANO)
13 Mayıs 2024 Pazartesi 11:28

ACILAR SÜREKLİ OLAMAZ (ERSAN ERDURA)
ACILAR SÜREKLİ OLAMAZ (ERSAN ERDURA)
09 Mayıs 2024 Perşembe 15:34