ESKİMEYEN ESKİLER

SOMETHING (THE BEATLES)

28 Ekim 2020 Çarşamba 19:16

Frank Sinatra’ya göre bütün zamanların en iyi aşk şarkısıydı Something. Paul McCartney de George Harrison’ın yazdığı en iyi şarkı olduğunu söylemişti. Lennon/MacCartney besteleriyle yürüyen Beatles’da Harrison’ın beste yazmaya kalkışması aslında cesur bir adımdı. Sonucu iyi olmuş, Something, Beatles’ın en sevilenleri arasına katılmıştı.

James Taylor’ın Something In The Way She Moves’ini dinlerken kafasında belirmişti melodiler. O günlerde Beatles yeni albüm The Beatles’ın kayıtlarıyla meşguldü.

Arkadaşları çalışırken başka bir odaya kapanıyor ve piyanoyla beste üzerinde uğraşıyordu. Çok çabuk çıkıyordu melodiler. Rahatsız olmuştu; acaba bir başka şarkıdan aklında kalanları mı yazıyordu?

Bitirmişti, bitirmesine de, Beatles albümünde böyle bir şarkıya yer kalmadığını biliyordu.

Yapımcılığını üstlendiği Jackie Lomax adlı İngiliz şarkıcıya vermeyi düşünmüştü besteyi. Ancak olmadı.

Bu arada The Beatles (White Album) çıkmış, George Harrison da McCartney ile anlaşmazlık sonucu gruptan bir süreliğine uzaklaşmıştı. Solo albüm çıkarmayı planlıyordu. 26. yaş gününde kayda girip elektro gitar eşliğinde Something’i doldurmuştu. Sonra vaz geçip, arkadaşı Joe Cocker’a teklif etmişti parçayı. O da olmamıştı...

Yeni albüm Abbey Road’un hazırlıkları başlamış, Something bir şekilde gündeme gelmişti.

Şarkıyı dinleyen diğer Beatles elemanlarıyla yapımcı George Martin çok şaşırıyor, Harrison’ın bestecilik yanının gölgede kaldığını söylüyordu. Sonuç çarpıcıydı ve George’un Something’i tam anlamıyla başyapıt kokuyordu…

Grupla birlikte şarkının kaydına Hammond orgcu Billy Preston da girmiş, daha sonra 21 tane yaylının çaldığı bölüm eklenmişti.

21 Ekim 1969’da çıkan tekli (arka yüz Come Together) ABD, Yeni Zelanda, Avustralya, F, Almanya’da liste başı olurken İngiltere’de dördüncü sıraya kadar yükselebilmişti.

Yesterday’le beraber Beatles’ın en fazla coverı üretilen parçası Something, 70’li yılların sonuna dek 150 farklı isim tarafından plak yapılmış, 20. yüzyılın en fazla çalınan 17. şarkısı olmuştu.

Karısı Pettie Boyd onun için yazdığına inanıyordu ama, Harrison bir söyleşide ‘Hare Krishna’ya sevgisini yansıttığını anlatıyordu Something’in…Diğer Haberler

PET'R OIL (AJDA PEKKAN)
PET'R OIL (AJDA PEKKAN)
14 Mayıs 2022 Cumartesi 20:54

TOO MUCH HEAVEN (BEE GEES)
TOO MUCH HEAVEN (BEE GEES)
11 Mayıs 2022 Çarşamba 19:53

HANGİSİ (SERPİL BARLAS)
HANGİSİ (SERPİL BARLAS)
07 Mayıs 2022 Cumartesi 13:41

ROBERTA (PEPPINO DI CAPRI)
ROBERTA (PEPPINO DI CAPRI)
03 Mayıs 2022 Salı 13:39

GÖNLÜM SENİNLE (YELİZ)
GÖNLÜM SENİNLE (YELİZ)
29 Nisan 2022 Cuma 10:23

SULTANS OF SWING (DIRE STRAITS)
SULTANS OF SWING (DIRE STRAITS)
26 Nisan 2022 Salı 19:42

NASILSIN İYİ MİSİN  (AJDA PEKKAN)
NASILSIN İYİ MİSİN (AJDA PEKKAN)
22 Nisan 2022 Cuma 23:09