ESKİMEYEN ESKİLER

SOMETHING (THE BEATLES)

28 Ekim 2020 Çarşamba 19:16

Frank Sinatra’ya göre bütün zamanların en iyi aşk şarkısıydı Something. Paul McCartney de George Harrison’ın yazdığı en iyi şarkı olduğunu söylemişti. Lennon/MacCartney besteleriyle yürüyen Beatles’da Harrison’ın beste yazmaya kalkışması aslında cesur bir adımdı. Sonucu iyi olmuş, Something, Beatles’ın en sevilenleri arasına katılmıştı.

James Taylor’ın Something In The Way She Moves’ini dinlerken kafasında belirmişti melodiler. O günlerde Beatles yeni albüm The Beatles’ın kayıtlarıyla meşguldü.

Arkadaşları çalışırken başka bir odaya kapanıyor ve piyanoyla beste üzerinde uğraşıyordu. Çok çabuk çıkıyordu melodiler. Rahatsız olmuştu; acaba bir başka şarkıdan aklında kalanları mı yazıyordu?

Bitirmişti, bitirmesine de, Beatles albümünde böyle bir şarkıya yer kalmadığını biliyordu.

Yapımcılığını üstlendiği Jackie Lomax adlı İngiliz şarkıcıya vermeyi düşünmüştü besteyi. Ancak olmadı.

Bu arada The Beatles (White Album) çıkmış, George Harrison da McCartney ile anlaşmazlık sonucu gruptan bir süreliğine uzaklaşmıştı. Solo albüm çıkarmayı planlıyordu. 26. yaş gününde kayda girip elektro gitar eşliğinde Something’i doldurmuştu. Sonra vaz geçip, arkadaşı Joe Cocker’a teklif etmişti parçayı. O da olmamıştı...

Yeni albüm Abbey Road’un hazırlıkları başlamış, Something bir şekilde gündeme gelmişti.

Şarkıyı dinleyen diğer Beatles elemanlarıyla yapımcı George Martin çok şaşırıyor, Harrison’ın bestecilik yanının gölgede kaldığını söylüyordu. Sonuç çarpıcıydı ve George’un Something’i tam anlamıyla başyapıt kokuyordu…

Grupla birlikte şarkının kaydına Hammond orgcu Billy Preston da girmiş, daha sonra 21 tane yaylının çaldığı bölüm eklenmişti.

21 Ekim 1969’da çıkan tekli (arka yüz Come Together) ABD, Yeni Zelanda, Avustralya, F, Almanya’da liste başı olurken İngiltere’de dördüncü sıraya kadar yükselebilmişti.

Yesterday’le beraber Beatles’ın en fazla coverı üretilen parçası Something, 70’li yılların sonuna dek 150 farklı isim tarafından plak yapılmış, 20. yüzyılın en fazla çalınan 17. şarkısı olmuştu.

Karısı Pettie Boyd onun için yazdığına inanıyordu ama, Harrison bir söyleşide ‘Hare Krishna’ya sevgisini yansıttığını anlatıyordu Something’in…Diğer Haberler

NO WOMAN NO CRY (BOB MARLEY&THE WAILERS)
NO WOMAN NO CRY (BOB MARLEY&THE WAILERS)
31 Ocak 2023 Salı 20:57

BU SON OLSUN (CEM KARACA/APAŞLAR)
BU SON OLSUN (CEM KARACA/APAŞLAR)
27 Ocak 2023 Cuma 22:01

FOLLOW YOU FOLLOW ME (GENESIS)
FOLLOW YOU FOLLOW ME (GENESIS)
20 Ocak 2023 Cuma 20:47

ELBETTE (CANDAN ERÇETİN)
ELBETTE (CANDAN ERÇETİN)
14 Ocak 2023 Cumartesi 20:57

LUKA (SUZANNE VEGA)
LUKA (SUZANNE VEGA)
09 Ocak 2023 Pazartesi 21:33

YAT GELİYORUM (TİBET AĞIRTAN)
YAT GELİYORUM (TİBET AĞIRTAN)
06 Ocak 2023 Cuma 21:58