ESKİMEYEN ESKİLER

SMELLS LIKE TEEN SPIRIT (NIRVANA)

24 Temmuz 2022 Pazar 16:28

‘Tabii ki, bütün zamanların en iyi şarkısı değil; hatta Nirvana’nın da en iyisi olduğu tartışılır ama Smells Like Teen Spirit’in doğru zamanda ve atmosferde yapıldığı aşikâr’. Nirvana grubunun eski davulcusu, bugünün Foo Fighters’ının lideri Dave Grohl böyle değerlendiriyor Nirvana’nın en büyük hiti Smells Like Teen Spirit’i.

Rahatlıkla, 90’ların en önemli birkaç parçasından biri ve ‘grunge camiası’nın marşı ilan edilebilecek şarkının öyküsü ilginç; özellikle de adı.

‘Teen Spirit’ o dönem gençlerin en fazla satın aldığı deodorantlardan. Kurt Cobain’ın kız arkadaşı da kullanıyor.

Bir gece çok sarhoşken yeni kız arkadaşı Cobain’ın yatak odası duvarına ’Kurt smells like teen spirit’ yazıyor.

Türkçe, üç aşağı beş yukarı ‘Kurt fena halde teen spirit deodorantı kokuyor’ anlamına geliyor. Kızın amacı, Kurt’un hala eski sevgilisinin kokusunu teninde taşıdığını vurgulamak.

Altı ay geçiyor; Kurt yana yana kızı arıyor ve yeni şarkısında bu sözü kullanabilmek için izin istiyor…

Cobain, ikinci albümleri Nevermind’a hazırladığı Smells Like Teen Spirit için şunları diyor: ‘Sıkı bir pop parçası yapmak istiyordum. İlk başladığımda sadece nakarat bölümü vardı kafamda. Arkadaşlara dinlettim; pek etkilenmediler. Krist (Novoselic) dinlediğinde komik demişti. Tempoyu biraz ağırlaştırmayı önerdi. Davulla bas gitar uyumu sağlandı ve böylelikle albümdeki tek ortak beste yazıldı’…

Demoyu prodüktör Butch Vig’e gönderiyorlar. Vig çok gürültülü ve ses kalitesini düşük bulduğu parça için, onlara bir takım düzenleme tüyoları veriyor ve Kaliforniya’da kayda giriyorlar.

Smells Like Teen Spirit 27 Ağustos 1991’de radyolara dağıtılıyor ve 10 Eylül’de de tekli halinde piyasaya çıkıyor.

Nirvana, şarkıdan pek umutlu değil; bu nedenle sadece Nirvana’nın iyi sattığı yerlerde piyasaya sürülüyor.

Ancak, şarkı radyoların gözdesi oluyor ve patlıyor; tabii deodorantın satışı da.

Fransa, Belçika, Yeni Zelanda, İspanya, ABD’de ‘1 numara’ oluyor. Videosunu ‘deneyimsiz’ Samuel Bayer’ çekiyor ve kurgusunu Cobain yapıyor.

MTV’den iki ödül alan videoklip, daha sonra en çok izlenen video olarak Guinnes Rekorları’na giriyor. Bir dolu coverı yapılıyor.

Rolling Stone dergisi ise, bütün zamanların en iyi şarkıları listesinde Smells Like Teen Spirit’i dokuzuncu sıraya koyuyor.Diğer Haberler

TAKE ON ME (A-HA)
TAKE ON ME (A-HA)
07 Ekim 2022 Cuma 22:46

EYLÜL'DE GEL (ALPAY)
EYLÜL'DE GEL (ALPAY)
12 Eylül 2022 Pazartesi 20:00

ANOTHER DAY IN PARADISE (PHIL COLLINS)
ANOTHER DAY IN PARADISE (PHIL COLLINS)
08 Eylül 2022 Perşembe 20:49

OLMASA MEKTUBUN (YENİ TÜRKÜ)
OLMASA MEKTUBUN (YENİ TÜRKÜ)
27 Ağustos 2022 Cumartesi 11:12