ESKİMEYEN ESKİLER

SHINE ON YOU CRAZY DIAMOND (PINK FLOYD)

23 Ağustos 2021 Pazartesi 18:10

‘The Dark Side of the Moon’ ayarında yeni bir iş çıkarmak zor olacaktı. Ancak, Pink Floyd’un çıtayı yükseltecek kapasitede bir grup olduğunu yazıyordu eleştirmenler.

Ocak 1975’te David Gilmour, Roger Waters, Richard Wright ile Nick Mason yapımcı Brian Humphries’le stüdyoya girmişti. Solo kariyer isteyen Alan Parsons yoktu bu kez yanlarında…

1974’te Pink Floyd üç yeni beste yazmış ve bunları İngiltere ile Fransa’daki konserlerde çalmıştı. Kayda girmeden şarkılara ısınmak, dinleyici tepkisini ölçmek istiyorlardı.

Bunlar, Raving and Drooling (Adı sonra Sheep oldu), You Gotta Be Crazy (Dogs ismi verildi devamında) ve Shine On’dı (Wish You Were Here albümüne Shine On You Crazy Diamond adıyla girecekti).

Shine On grubun kurucularından, eski üye Syd Barrett’a saygı için, onun yerine gruba katılmış, mahalleden arkadaşı Gilmour tarafından yazılmıştı.

Albümün kayıtları 'Abbey Road Studios’ta başlamıştı, başlamasına ama vakit akıp giderken bestelere tam bir şekil verilemiyordu.

Gilmour şunları anlatmıştı: ‘Gençlik rüyalarımızın hepsi gerçekleşmişti. Dünya çapında en fazla satan gruplardan biriydik. Her şeye ulaşmıştık; kızlar, para şöhret, güç… Daha fazla ne yapabiliriz diye konuşuyorduk aramızda. Bomboş bir dönemdi, ama toparlanmayı bilmiştik…’

Gilmour’ın gitarından çıkan dört nota ile, sağlık sorunları nedeniyle gruptan uzaklaştırılmış Barrett’in kaybının üzüntüsü yansımıştı şarkıya.

Shine On, direk Barrett’dan bahsetmiyordu ama durumuna göndermeler yapılıyordu…

Ad değişmiş ve Shine On You Crazy Diamond koyulmuştu. Aşağı yukarı 25 dakika uzunluğundaydı ve plağın bir yüzünü kapsayacaktı. Ancak, Roger Waters, Richard Wright ile Nick Mason ikiye bölmek gerektiğinde ısrar etmişti. Gilmour aynı fikirde değildi ama diğer üyelere uymak zorunda kalmıştı.

Parçanın kaydı, gerek titizlikten, gerek teknik sorunlardan çok uzun sürmüştü. ABD konserleri nedeniyle kayıtlara Nisan ve Haziran aylarında iki kez ara verilmişti…

Soundu zenginleştirmek amacıyla, daha önce defalarca grupla çalmış saksafoncu Dick Parry ile Pink Floyd konserlerinin vaz geçilmez vokal üçlüsü Blackberries de kayıtlara davet edilmişti.

5 Haziran’da Gilmour ilk eşi Ginger ile evlenecekti. Sabahtan stüdyoda çalışıyorlardı; miksaj yapılıyordu.

Stüdyoya aşırı kilolu, saçları ve kaşları tıraşlanmış biri girmişti. Yeni teknik elemanlardan biri sanmışlardı.

Bir köşeye oturan adamın çok sonra Syd Barrett olduğunu fark etmişlerdi. En az 40 kilo fazlası vardı. ‘Buzdolabım büyük, ne yapabilirim ki’ diye cevaplamıştı soruları.

Hemen şarkının kaydını dinletmişlerdi. ‘Biraz eski moda kalmış’ demişti.

Unutmadan, geceki nikah yemeğine davet ettiler Barrett’i. Yanıt vermedi. Bir ara kimseye görünmeden, haber vermeden sıyrılıp gitti…Diğer Haberler

A WHITER SHADE OF PALE (PROCOL HARUM)
A WHITER SHADE OF PALE (PROCOL HARUM)
25 Ekim 2021 Pazartesi 11:31

 BENİMLE OYNAR MISIN? (BÜLENT )
BENİMLE OYNAR MISIN? (BÜLENT )
22 Ekim 2021 Cuma 20:17

CANDLE IN THE WIND (ELTON JOHN)
CANDLE IN THE WIND (ELTON JOHN)
20 Ekim 2021 Çarşamba 17:52

THERE MUST BE AN ANGEL (EURYTHMICS)
THERE MUST BE AN ANGEL (EURYTHMICS)
15 Ekim 2021 Cuma 20:16

BEN ÖLMEDEN ÖNCE (FATİH ERDEMCİ)
BEN ÖLMEDEN ÖNCE (FATİH ERDEMCİ)
12 Ekim 2021 Salı 14:55

C'EST LA VIE (EMERSON, LIKE & PALMER)
C'EST LA VIE (EMERSON, LIKE & PALMER)
09 Ekim 2021 Cumartesi 12:33

TAKE MY BREATH AWAY (BERLIN)
TAKE MY BREATH AWAY (BERLIN)
02 Ekim 2021 Cumartesi 16:35