ESKİMEYEN ESKİLER

SENİNLE BİR DAKİKA (SEMİHA YANKI)

16 Temmuz 2022 Cumartesi 22:02

1974 tarihli 1. Toplu İğne Beste Yarışması çok ilgi çekiyor ama ikincisinin yapılmasına gerek duyulmuyor. Çünkü TRT, Eurovision Şarkı Yarışması’na katılmaya karar vermiş ve ülkeyi temsil edecek isim için yapılacak elemelerin büyük bir müzik organizasyonuna dönüşmesine karar vermiş.

1975 Eurovision Türkiye elemelerinin açık adı şöyle: TRT Türk Hafif Müziği Şarkı Yarışması.

Elemelere 106 beste gönderiliyor ve bunlardan sekiz tanesi finalde yarışmaya hak kazanıyor.

Şarkılardan birinin adı Seninle Bir Dakika ve bestecisi Kemal Ebcioğlu.

Daha öğrenciyken Milliyet Liseler Arası Şarkı Yarışması’nda dikkatleri çekmiş Ebcioğlu, popülaritesi yüksek böyle bir yarışmayı atlamak istemiyor ve Eurovision yardımıyla geniş kitlelere adını duyurmak için yeni bir beste yazmaya niyetleniyor. Ancak, elinde hazır sözler yok.

Elveda Meyhaneci, Gökyüzünde Yalnız Gezen Yıldızlar, Kadehinde Zehir Olsa gibi sevilen eserlere söz yazmış babası Hikmet Münir Ebcioğlu’nun küçük defterinden bir şiir seçiyor ve besteliyor…

Tabii, yorumcu da gerek ve bulmak kolay değil. Ailesiyle akrobatlık yaptıktan sonra müziğe adım atan ve o güne dek iki 45’lik yayınlayan 17 yaşındaki Semiha Yankı tavsiye ediliyor.

Yankı ile sıkı çalışılarak parça kaydediliyor ve TRT’ye teslim ediliyor.

Eurovision Türkiye finalinde iki jüri görev yapıyor ve gecenin sonunda Cici Kızlar’ın Delisin parçasıyla Seninle Bir Dakika aynı puanla birinciliği paylaşıyor.

Türkiye ve TRT’nin ilk Eurovision macerasında kiminle temsil edileceği kura ile belirleniyor. Cici Kızlar’dan Bilgen Bengü boş zarfı çekiyor ve Semiha Yankı, Türkiye adına Stockholm’de yarışmaya hak kazanıyor.

22 Mart 1975 günü Timur Selçuk yönetimindeki orkestra önünde şarkısını hatasız söyleyen Semiha Yankı, 3 puanla 19 ülke arasında sonuncu oluyor. O üç puan Monako’dan geliyor.

Başarısızlığın nedenleri araştırılırken, Semiha Yankı’nın sahnede giydiği basma elbise, saçının modeli, bir yıl önce Kıbrıs’a çıkartma yapmış Türkiye’ye duyulan kızgınlık, yetersiz yorum, sözlerin Türkçe olması gibi bir dolu konu gündeme geliyor.

Sonunculuğu milli mesele yapan Türk basını Avrupa’ya ateş püskürüyor ve B yüzüne İnim İnim İnledim parçası koyularak 45’lik halinde yayınlanan Seninle Bir Dakika iyi satış rakamlarına ulaşamıyor.

Zaman geçtikçe şarkıya iade-i itibar uygulanıyor. Katıldığımız her Eurovision yarışmasında. Bir şekilde Seninle Bir Dakika’nın çok güzel beste olduğu vurgulanıyor.

2003’te Eurovision (Avrupa Yayın Birliği), 1956-2003 arası bu yarışmada ülkesini temsil etmiş tüm şarkılar arasında yaptığı değerlendirmede Seninle Bir Dakika’yı bütün zamanların en iyi 20 Eurovision şarkısı arasına alıyor…Diğer Haberler

DON'T SPEAK (NO DOUBT)
DON'T SPEAK (NO DOUBT)
22 Mayıs 2024 Çarşamba 09:17

HANCI (AJDA PEKKAN-TANJU OKAN)
HANCI (AJDA PEKKAN-TANJU OKAN)
19 Mayıs 2024 Pazar 10:36

SVALUTATION (ADRIANO CELENTANO)
SVALUTATION (ADRIANO CELENTANO)
13 Mayıs 2024 Pazartesi 11:28

ACILAR SÜREKLİ OLAMAZ (ERSAN ERDURA)
ACILAR SÜREKLİ OLAMAZ (ERSAN ERDURA)
09 Mayıs 2024 Perşembe 15:34

IN THE GHETTO (ELVIS PRESLEY)
IN THE GHETTO (ELVIS PRESLEY)
05 Mayıs 2024 Pazar 10:52

YANDIM YANDIM (MAZHAR ALANSON)
YANDIM YANDIM (MAZHAR ALANSON)
28 Nisan 2024 Pazar 13:45

ALL THAT SHE WANTS (ACE OF BASE)
ALL THAT SHE WANTS (ACE OF BASE)
25 Nisan 2024 Perşembe 21:30