Müzik Haberleri

ROCKETMAN'DEN OSCARLIK ŞARKILAR

06 Ağustos 2019 Salı 09:10

Freddie Mercury ile grubu Queen'in hikayesini anlatan Bohemian Rhapsody'nin hem gişede, hem de Oscar'daki başarısının ardından müzisyen filmleriyle ilgili beklenti öyle bir tavan yaptı ki. Devamında Bohemian Rhapsody'nin soundtrack albümü haftalarca bir de liste başı olmaya görsün; işin müzikal kalitesi de aşırı önemsenir oldu.

Pop müzik ikonu Sir Elton John'ın renkli yaşamını sinemaya taşıyan Rocketman bu nedenle daha bir heyecanla ve merakla bekleniyordu.

Bohemian Rhapsody gibi klasik biyografinin, ansiklopedik senaryonun böyle sıra dışı biri için işlemeyeceği ortadaydı ve farklı bir tat olmalıydı. Elton John rüyaydı, sihirdi, efsaneydi. Nasıl dile gelecekti böyle bir masal?

Hemen söyleyelim; film için notumuz beş üzerinden dört. Bunun 2'si yani yarısı, seçilen müziklerin; 1'i Elton John rolünde sıra dışı performans sergileyen, beş ay piyano ve vokal dersleri aldıktan sonra tüm şarkıları söyleyen Taron Egerton'ın (Oscar gelebilir); yarım puanı John'ın şirin ve muhteşem gözlüklerinin; diğer yarım puanı da filmin.

Evet, Elton John ile eşinin yapımcılığını üstlendiği film, ünlü şarkıcının istediği, arzuladığı konuların dışına kaçamayınca böyle özel yeteneğin hayatıyla, sanatıyla ilgili gayet öznel bir öykü etrafında dönüp duruyor ister istemez.

Elton John ile şarkılarının sözlerini yazan Bernie Taupin'in sıkı işbirliğinin sergilendiği anlar dışında film ne yazık ki 'acıların çocuğu Elton' şeklinde devam edip gidiyor.

Ancak, müzik yanı hayli parlak ve etkileyici. Bohemian Rhapsody'i de yönetmiş Dexter Fletcher ile Elton John bize göre en isabetli kararı müzik konusunda vermiş ve şarkıları başroldeki Taron Egerton'a söyletmiş. Yanlış okumadınız; Elton John'ın filminde, kariyerinin kilometre taşları olmuş şarkıları bir başkası seslendiriyor.

Nüfus kağıdındaki adıyla Reginald Kenneth Dwight'ın, sahne ismiyle Elton John'ın onayıyla Egerton (Kartal Eddie'den ve Kingston filmlerinden anımsayacaksınız) mikrofon başına geçmiş ve işin altından başarıyla kalkmış. John'ın Egerton'dan tek beklentisi, ona öykünmemesi ve nasıl hissediyorsa öyle söylemesiymiş.

Elton John'ın Egerton'ın performansıyla ilgili laflarını aktaralım: 'Bestelediğim ve kayda aldığım müziğin yıllar sonra Taron tarafından seslendirilmesi çok önemliydi. Taron’ı Giles Martin’in ellerine teslim ettim. Ona çok güveniyordum, çünkü mükemmel. Taron’ın arkasından koşup tüm yaratı sürecini izlemek istemedim. Artistik açıdan ne yapılması gerekiyorsa tamamen onlara bıraktım. Sonuçları dinlediğimde gerçekten çok etkilendim. Müziği doğru şekilde yapabilmek en önemlisiydi, çünkü filmin hikayesinde doğrudan yeri ve ağırlığı var.'

Gerçekten de sonuç şaşırtıcı şekilde olumlu. Bir kere Bohemian Rhapsody'de Rami Malek'in Mercury'nin söylediklerine ağzını uydurma zorunluluğu gibi olağanüstü bir çabaya girmeyen Egerton şarkıları özgürce seslendirerek doğallığı yakalayabiliyor ve canlılık katıyor filme.

Elton John'ın ayak izlerini takip eden film için Gilles Martin'in yeniden düzenlediği parçalardaki hoş dokunuşlar, tazelik de işin diğer püf noktası. Ayrıca, utangaç, genç bir piyanistin uluslararası yıldızlığa uzanan, zirveye endeksli serüvenini destekleyen repertuardaki seçimler de nokta atışı.

İngiltere’nin efsanevi Abbey Road ile AIR stüdyolarında kaydedilen parçalara gelince; müzik marketlerde ve dijital platformlarda satışa çıkmış Rocketman filminin soundtrack albümü Rocketman: Music From The Motion Picture'da (Universal Music etiketli) kulaklarda yer etmiş, 'yarım müzikal diyebileceğimiz 'filmin akışına uyumlu, tarihi bugüne taşıyan 21 çok bilinen şarkı ile bir adet de sürpriz beste var. Bu yeni çalışmanın adı (I'm Gonna) Love Me Again. John ile Bernie Taupin imzalı bu yeni şarkıyı Elton John-Taron Egerton ikilisi seslendiriyor.

Çoğunluğu John-Taupin ortaklığının ürünü parçalardan oluşan albümdeki istisnalar Thank You For All Your Loving (Elton John/Caleb Quaye), Don't Go Breaking My Heart (Ann Orson/Carte Blanche) ile Pinball Wizard (Pete Townshend). CUMHUR CANBAZOĞLU (SİNEMA SEVEN MECMUA/TEMMUZ 2019)Diğer Haberler