Müzik Haberleri

PANAYOT ABACI YAŞAMINI YİTİRDİ

27 Temmuz 2015 Pazartesi 23:25

23 Aralık 1923 İstanbul doğumlu, müzisyen, yazar Panayot Abacı yaşamını yitirdi. Abacı, Türkiye’nin en eski klasik müzik dergisi Orkestra´nın kurucusu ve yayın yönetmeniydi.
Abacı, 23 Aralık 1923 tarihinde İstanbul´da doğdu. Zografyon Lisesi´nden mezun oldu. Edebiyat Fakültesi ve İstanbul Belediyesi Konservatuvarı´nda felsefe okudu. İstanbul Şehir Orkestrası (1945) kurucu üyelerinden biridir. Kent Orkestrası’nda 22 yıl ve İstanbul Devlet Opera ve Balesi’nde 12 yıl çalıştı. Bu görevlerden emekli oldu. İstanbul Filarmoni Derneği, İstanbul Filarmoni Vakfı ve Atatürk Kültür Merkezi Derneği’nde görev aldı. Aylık müzik dergisi Orkestra’da 38 yıl, haftalık Pirsos gazetesinde dokuz yıl yazdı.
Yunanca’dan Türkçe’ye pek çok eser çevirdi. Nikiforos Vrettakos, Dido Sotiriu, Yakovos Kambanellis, Dimitri Psatahs, Grigorios Ksenopulos ve Andonis Samarakis’dan Türkçe’ye romanlar çevirdi.

Yunanca´ya Aziz Nesin’den sekiz, Yaşar Kemal’den dört kitap çevirdi. Yıldırım Keskin, Sabahattin Ali, Orhan Pamuk, Rıfat Ilgaz, Demirtaş Ceyhun, Recep Bilginer ve Refik Erduran çevirdiği diğer yazarlar arasında.
Aziz Nesin´in, ´Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz´ adlı eserinin Yunanca’ya çevirisiyle, 1993 yılında Yunan Çevirmenler Derneği’nin En İyi Roman Çeviri Ödülü’nü aldı.
Yıldırım Keskin tarafından yazılan ´Aklı Başında Bir Adam´ adlı oyunu Yunanca’ya çevirdi. Bu eser, 1981 yılında, Corinth Festivali sırasında en iyi tercüme oyun ödülünü aldı.Diğer Haberler