ESKİMEYEN ESKİLER

NASILSIN İYİ MİSİN (AJDA PEKKAN)

22 Nisan 2022 Cuma 23:09

50 yıldır Ajda Pekkan ülkede modern kadının vitrin ismi. Dış görünüşüyle olduğu kadar müziğiyle de Batının bizdeki izdüşümü.

Yarım yüzyılı aşan kariyerinde Pekkan’ın sevilmeyen şarkısı az. Çünkü, albümleri o yılın dünya çapında en sevilenlerinin bir araya getirildiği ‘greatest hits’ havasında.

Telif filan umursanmadığından yapılacak tek iş, yabancı hit parçaları herkesten önce fark ederek en kısa sürede Türkçe sözlerle plağa okumak.

En büyük beste ithalatçılarımızdan Pekkan’ın işte böyle müthiş parçalarıyla bezeli pop müzik tarihimiz. Hepsi birbirinden önemli ve değerli.

Bunlardan birini seçelim.

Palavra Palavra listelerde en üst sıralarda geziyor ve çok da satıyor. Buna rağmen Ajda Pekkan yaz sezonunu bomba gibi bir parçayla karşılamak istiyor.

Araştırmalara başlanıyor ve Fransız şarkıcı Danyel Gerard’ın Ti-Lai-Lai-Lai parçası bulunuyor. Tam bizim kulaklara, zevklere uygun şarkı. Fikret Şeneş sözleri yazıyor, baba tarafından Ermeni olan Gerard’ın bestesi biraz hızlandırılarak kayıtlar bitiriliyor ve Nasılsın İyi misin 45’liği piyasaya çıkıyor.

Özgün parçanın nakaratının bire bir tekrarlandığı şarkı, TRT’nin siyah beyaz ekranında büyük sükse yapıyor ve plak zirveye tırmanmaya başlıyor. 45’liğin arka yüzünde yer alan diğer aranjman İnanmam (Demis Roussos’un We Pretend’i) ise sönük kalıyor ve satışta Nasılsın İyi misin’e fazla destek çıkamıyor.

Her şey Pekkan’ın planladığı gibi giderken, Ecevit, Kıbrıs’a Barış Harekatı başlatıyor ve radyoda, TV’de kahramanlıkla ilgili şarkı, türkü öne çıkarken, gazinolar, kulüpler kapanıyor…

1975 tarihli Ajda albümünde Nasılsın İyi misin bir kez daha müziksevere sunulurken, ileriki birkaç albümde de kendine yer buluyor.

Coverı da yapılıyor. Beş Yıl Önce On Yıl Sonra grubu 1982’de Nasılsın İyi misin’i albümüne alırken, 1996’da Unutulmayan Aranjmanlar, 2001’deki Eski Dostlar 2 ve Zeliha Sunal’ın Antika (2007) albümlerinde de yorumlanıyor. Fikret Şeneş’e saygı albümünde ise parçayı Evrencan Gündüz yorumluyor.

Genç kuşaklar ise Nasılsın İyi misin’le popüler diziler Sihirli Annem ve Leyla ile Mecnun’da tanışıyor…Diğer Haberler

DA YA THINK I'M SEXY? (ROD STEWART)
DA YA THINK I'M SEXY? (ROD STEWART)
24 Haziran 2022 Cuma 10:52

YAŞA FENERBAHÇE (NESRİN SİPAHİ)
YAŞA FENERBAHÇE (NESRİN SİPAHİ)
18 Haziran 2022 Cumartesi 20:03

ONE WAY TICKET (ERUPTION)
ONE WAY TICKET (ERUPTION)
16 Haziran 2022 Perşembe 19:27

KIŞ GÜNEŞİ (TARKAN)
KIŞ GÜNEŞİ (TARKAN)
12 Haziran 2022 Pazar 17:37

UNE BELLE HISTOIRE (MICHEL FUGAIN)
UNE BELLE HISTOIRE (MICHEL FUGAIN)
09 Haziran 2022 Perşembe 17:22

L'ITALIANO (TOTO CUTUGNO)
L'ITALIANO (TOTO CUTUGNO)
02 Haziran 2022 Perşembe 10:59