Müzik Haberleri

MURAT MERİÇ YAZDI: ´100 ŞARKIDA MEMLEKET TARİHİ´

03 Mayıs 2016 Salı 18:42

Müzik yazarı Murat Meriç, yeni kitabında memleketin tarihini 100 şarkıyla anlattı. “100 Şarkıda Memleket Tarihi” adlı kitap Ağaçkakan Yayınları’ndan çıktı.
Ağaçkakan Yayınları’na ait “Hazır Bilgi” serisinin dördüncü kitabı, müzik yazarı Murat Meriç’ten “100 Şarkıda Memleket Tarihi” oldu.

Pop Dedik / Türkçe Sözlü Hafif Batı Müziği kitabıyla da tanınan Murat Meriç memlekette ve dünyada olan biten üzerine yazılmış 100 şarkıyı derledi. Kitapta Türkçe Ezan´ı da içeren Cumhuriyet Dönemi; Japonya´da batan Ertuğrul fırkateyni anısına yeni orada yapılmış bir plakla başlayıp Süleyman Demirel´in ölümüyle sonlanan Memleket Ahvali; 27 Mayıs ve 12 Eylül´ü de içeren darbeli dönemi anlatan İki "Şarkılı" Darbe; Amerika´ya övgü ve sövgü içeren Küçük Amerika Olma Yolunda; Futbolun Ayrı Bir Tarihi Var gibi bölümler yer alıyor. "Bu Gaz Bir Harika Dostum" başlıklı bölümde ise Gezi olaylarının müziğe yansıması ele alınmış.

Bahsi geçen parçaları dinlemek isteyen müzikseverler için de her parçanın sonunda karekodlar verilmiş. Karekodu okutarak şarkıları dinlemek mümkün.

Kitapta yer verilen şarkılardan bazıları şunlar:

Avrupa´nın Kızları, Hüseyin Köse
Almanya´ya işçi göçü üzerine Koryanalı kemençeci Hüseyin Köse´ye ait Avrupa´nın kızları:
"Avrupa´nın kızları ne ocaklar söndürdü / Ne müslüman gençleri katoliğe döndürdü..."

Demirel, Aytaç Altıntaç

Demirel´in iktidara gelişi üzerine Aytaç Altıntaç tarafından yapılan Demirel:
"Köyden geldi şehire / Buldu kendini kürsüde / Hikayesi örnektir / Bizim gibi gençlere // Demirel Demirel / Her gün yeni bir temel / Elin değdiği her yerde / Yükselir abideler..."

Uzaylılar Hoşgeldiniz, Şemsi Yastıman
Ay´a seyahat sonrası Orta Anadolu´dan yükselen Şemsi Yastıman işi "merhaba":
"Duyduğuma göre siz uzaydan gelmişsiniz / Hele şöyle oturun bakalım iki laf edek..."Diğer Haberler