Müzik Haberleri

MUAMMER SUN´DAN DÜRÜSTLÜK DERSİ

10 Aralık 2016 Cumartesi 12:10

T24.com.tr´nin haberine göre, besteci Muammer Sun, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası´nın programından çıkarılan Fazıl Say´ın yerine bestelerinin alınmasını reddetti. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası´nın 2014 - 2015 programından çıkarılan besteci ve piyanist Fazıl Say´ın eserlerinin yerine alınan besteci Muammer Sun eserlerinin çalınmasını istemedi.
Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası´nın 2014 - 2015 programından Fazıl Say’ın “İstanbul Senfonisi” “Su” başlıklı konçertosu ve “Yunus’un Sırtındaki Çocuk – Hermiyas” adlı üç eseri çıkarılmıştı.
Say, konuya ilişkin Facebook hesabından bir mesaj paylaşarak, Sun´un eserlerinin yerine programa kendi eserlerinin konulmasını kabul etmediğini dile getirdi ve besteciye teşekkür etti.

‘İnsan olmayı da öğretti’
Say mesajında şu ifadeleri kullandı:
“Buradan çok değerli bestecimiz Muammer Sun´a saygı ve teşekkürlerimi yolluyorum. Asil insan. Dürüst ve mert. Ankara´da kaldırılan eserim yerine onun eseri konulmuştu ‘Çalınmasın’ demiş. Haksızlığa sansüre alet etmemiş sanatını da kendisini de. Yıllarca müzik öğretmişti simdi de İnsan olmayı öğretti onlara. Sağ olsun. Bravo hocam.”Diğer Haberler