ESKİMEYEN ESKİLER

LOSING MY RELIGION (R.E.M.)

05 Şubat 2022 Cumartesi 13:22

1991 başı; ‘Çocuklar; akşama kadar şarkıya isim bulamazsak, albümün çıkamama riski var’ diye avaz avaz bağırıyor R.E.M. grubunun basçısı Mike Miles stüdyoda. Skandal an meselesi.

On yaşında, hayli şöhretli, saygı gören, kapasiteli bir grupta bunların konuşulması hiç profesyonel değil. Ancak, yeni albümün (7. stüdyo albümü olacak) lokomotifi olacak teklinin adı henüz bulunamamış durumda. Sonunda, yapımcı şirket Warner’dan mesaj geliyor ve ‘Losing My Religion’ olsun deniliyor…

‘Green’ adlı turneden döndükten sonra yeni albüm için beste biriktirmiş R.E.M. de o hengamede ismi kabul ediyor ve 19 Şubat 1991’de Out of Time albümü yayınlanıyor. Tabii, ilk tekli Losing My Religion da piyasada.

Aslında, parça tekli formatı için uzun; beş dakika dolaylarında. Ayrıca, mandolin başrolde ve korolarla desteklenmeyen vokal söz konusu. Tam cesaret ürünü yani…

Her şey yolunda gidiyor ve ismi son anda bulunmuş Losing My Religion’la R.E.M. tam anlamıyla uluslararası ünü yakalıyor; albüm 12 milyon, tekli 18 milyon adet satıyor; üç Grammy ile altı MTV Video Müzik Ödülü geliyor ve grubun en meşhur parçası tarihe not düşülüyor.

Beste, grubun gitaristi Peter Buck’a ait. Yeni aldığı mandolinini TV’nin karşısındaki koltukta kurcalarken melodiyi buluyor. Biraz üzerinde çalıştıktan sonra, arkadaşlarına dinletiyor. Çok beğeniliyor.

Alternatif rock diye bir kulvara sokulmuş R.E.M. de o günlerde farklı işler yapmanın peşinde.

Mandolinin sıcaklığı kulaklara hoş geliyor ve vokal Michael Stipe sözleri yazmaya başlıyor. Aşk üzerine öznel bir şeyler karalıyor. Bu arada, düzenlemeye hayli kafa yoruluyor ve çok vakit kaybediliyor.

Klip, Tarsem Singh’e çektiriliyor. Klip görüntülerindeki dine göndermeler kafaları karıştırıyor; gizli ateist söylemler olduğu tartışılıyor, isimdeki religion (din) lafı sorgulanıyor ve bir süre sonra ‘losing my religion’ın ABD’nin güneyinde yaygın kullanılan, zor durumu ya da çok sıkıntıyı anlatan bir deyim olduğu anlaşılıyor.

Şarkı birçok ülkede liste başı oluyor; Danimarka, ABD, İngiltere, İtalya’da platin plak ödülü kazanıyor. Filmlerde, TV dizilerinde kullanılıyor.

Yıllar geçiyor; R.E.M. 2011’de dağılıyor ama Losing My Religion tüm mekanların, karaoke lokallerinin, elde birayla sallanma eyleminin en gözde parçalarından olmaya devam ediyor.Diğer Haberler

HELLO (LIONEL RICHIE)
HELLO (LIONEL RICHIE)
30 Haziran 2024 Pazar 21:49

HERŞEYDEN ÇOK (KAYAHAN)
HERŞEYDEN ÇOK (KAYAHAN)
24 Haziran 2024 Pazartesi 17:28

DSCHINGHIS KHAN (DSCHINGHIS KHAN)
DSCHINGHIS KHAN (DSCHINGHIS KHAN)
18 Haziran 2024 Salı 11:49

KIRIK AYNALAR (BORA AYANOĞLU)
KIRIK AYNALAR (BORA AYANOĞLU)
16 Haziran 2024 Pazar 21:45

HOLIDAY (MADONNA)
HOLIDAY (MADONNA)
09 Haziran 2024 Pazar 10:28

BÜTÜN DUALARIM SENİNLE
BÜTÜN DUALARIM SENİNLE
01 Haziran 2024 Cumartesi 20:22

DON'T SPEAK (NO DOUBT)
DON'T SPEAK (NO DOUBT)
22 Mayıs 2024 Çarşamba 09:17