ESKİMEYEN ESKİLER

LAMBADA (KAOMA)

19 Kasım 2021 Cuma 13:23

‘Dünyayı kasıp kavuran şarkı’ kartvizitine en uygun yapıtlardan biriydi Lambada. 1989’da ortaya çıkmıştı.

Senegal asıllı Fransızlardan ve Brezilyalı şarkıcı Loalwa Braz’dan oluşan Kaoma grubunun Portekizce seslendirdiği parça kısa sürede dünyanın dört bir yanında tatil şarkısı haline gelerek tam anlamıyla patlamıştı.

Lambada aslında bir Brezilya dansının adıydı ve bu şarkı yardımıyla uluslararası alana da yayılıyordu. Dansın özgün adı ise Carimbo’ydu.

Erotik bir dans olması ve partnerlerin baldırla bacaklarının üst üste gelecek şekilde gayet samimi bir havada icra edilmesi birçok tutucu ülkede tepki de çekti. Magazincilere göre ise, kadınla erkeğin yeniden yakınlaşmasını sağlayacak, sıcak teması destekleyecek en güzel organik ilaçlardandı…

Aslında Bolivyalı grup Los Kjarkas 1981’de Llorando Se Fue adıyla bu şarkıyı akustik kaydetmiş ve ritmi biraz yavaş tutmuştu. Latin dünyasında çeşitli isimler de coverını yapmıştı.

Kaoma ise bandeneon eklemiş, musica zook denen Antiller sounduyla şarkıya takla attırmış, adını Lambada yapmış ve dünyayı dansa davet etmişti.

Grubun Worldbeat albümünden seçilen ilk tekli olan Lambada, beş milyon plak satmış, 11 ülkede ‘1 numara’ olmuş ve bir o kadarında da listelerde ilk üçte yer almıştı.

The Forbidden Dance ile Lambada adlarında iki filmi çekilmiş, 16 Mart 1990’da aynı gün vizyona çıkan ikisi de iyi hasılat yakalayamamıştı…

Kaoma grubu şarkıyı İngilizce ve İspanyolca da söylemişti, Jennifer Lopez de 2011’de On The Floor şarkısında Lambada’nın bir bölümünü kullanmıştı

Bizde ise 1989’de hemen Yaşar Alptekin ile Yasemin Evcim'in başrolleriyle Lambada Gençlik Fırtınası filmi çekildi. Rüya Çağla ise bir yıl sonra Türkçe sözlerle Lambada şarkısını yaptı. TRT, 1990 Eurovision Türkiye elemelerini renklendirsin diye Kaoma’yı buraya getirdi.

Lambada stadyumlarımızda da çok sevildi ve bol küfürlü, hakaretli versiyonları senelerce söylendi.Diğer Haberler

SEN YARATTIN BENİ (AYLİN URGAL)
SEN YARATTIN BENİ (AYLİN URGAL)
09 Aralık 2023 Cumartesi 22:35

LADY D'ARBANVILLE (CAT STEVENS)
LADY D'ARBANVILLE (CAT STEVENS)
18 Ekim 2023 Çarşamba 23:32

DÜNYA DÖNÜYOR (NİLÜFER)
DÜNYA DÖNÜYOR (NİLÜFER)
18 Ekim 2023 Çarşamba 23:00

ALWAYS ON MY MIND (PET SHOP BOYS)
ALWAYS ON MY MIND (PET SHOP BOYS)
07 Ekim 2023 Cumartesi 16:59

İNCE İNCE BİR KAR YAĞAR (SELDA)
İNCE İNCE BİR KAR YAĞAR (SELDA)
17 Temmuz 2023 Pazartesi 16:48

KILLING ME SOFTLY (ROBERTA FLACK)
KILLING ME SOFTLY (ROBERTA FLACK)
10 Temmuz 2023 Pazartesi 09:53