ESKİMEYEN ESKİLER

KİMLER GELDİ KİMLER GEÇTİ (AJDA PEKKAN)

21 Kasım 2020 Cumartesi 19:57

Her dönemin favorilerinden olmuş, yarım asra yakındır sözleriyle müziğiyle her yüreğe dokunmuş bir Ajda Pekkan şarkısı Kimler Geldi Kimler Geçti.

İngiliz Tony Hatch’in bestesi If We Where Free’yi Guyanalı şarkıcı Sol Raye plağa okumuş; dönemin en üretken şarkı sözü ustası Fikret Şeneş şarkıya Türkçe dizeler yazmış; Norayr Demirci de düzenlemeyi hazırlamış.

Öyle şeyler kaleme almış ki, baştan sona cuk diye melodilere oturmuş ve her dem taze kalmış.

Bundan sonrasını Naim Dilmener’den aktaralım. Fikret Şeneş’le 29 Mayıs 2004 tarihinde özel görüşmüş müzik yazarı ve eleştirmeni Naim Dilmener, Hür Doğdum Hür Yaşarım adlı kitabına Kimler Geldi Kimler Geçti’yle ilgili Şeneş’in ağzından şöyle bir bölüm koymuş:

‘…Kimler Geldi Kimler Geçti’yi yazdım, bitirince gösterdim ona. Baktı, ‘Katiyen okumam’, dedi. O sırada Fransa’ya gidip geliyor, anormal müzik akımları var orada; acayip sesler, hiçbir şey anlamadığımız sesler. Onun da kulakları bunlara alışmış; ‘Bu demode tempolu şarkıyı katiyen okumam’, diyor. ‘Okuyacaksın’, dedim, ‘Bu şarkıyı kim okusa meşhur edecek ama, sen okuyacaksın’, dedim. ‘Okumam’ dedi, gitti. Ben de başka şarkı yazmadım. Altı ay geçti, okumayacağım diye bizi oyaladı. İnadı tuttu ama ben de inat yaptım, başka şarkı yok dedim ve sonunda mecbur kaldı, söyledi…

Ajda Pekkan 45’liğin ön yüzü için, ünlü Orhan Gencebay bestesi Kaderimin Oyunu’yu uygun görmüş. Arabesk camianın marşlarından birini kendine göre okumuş ve farklı bir kulvara kur yapmış adeta. Arka yüze de, sevemediği Kimler Geldi Kimler Geçti seçilmiş.

Pekkan’ın arabeske meyletmesinin gürültü çıkarması beklenirken Kimler Geldi Kimler Geçti daha fazla ilgi görünce Kaderimin Oyunu gölgede kalmış.

1973 tarihli şarkı hemen listelerde zirveye yükselmiş ve 1975 tarihli yeni Ajda albümünün de lokomotif parçalarından biri olmuş.Diğer Haberler

BAD  (MICHAEL JACKSON)
BAD (MICHAEL JACKSON)
20 Kasım 2020 Cuma 15:48

BANA BİR MASAL ANLAT BABA (YENİ TÜRKÜ)
BANA BİR MASAL ANLAT BABA (YENİ TÜRKÜ)
19 Kasım 2020 Perşembe 18:13

BLUE MOON  (THE MARCELS)
BLUE MOON (THE MARCELS)
18 Kasım 2020 Çarşamba 20:30

HEART OF GLASS  (BLONDIE)
HEART OF GLASS (BLONDIE)
16 Kasım 2020 Pazartesi 16:27

OY BANA BANA  (CEM KARACA-APAŞLAR)
OY BANA BANA (CEM KARACA-APAŞLAR)
15 Kasım 2020 Pazar 19:01

CARELESS WHISPER  (GEORGE MICHAEL)
CARELESS WHISPER (GEORGE MICHAEL)
14 Kasım 2020 Cumartesi 18:44