ESKİMEYEN ESKİLER

KATİP ARZUHALİM YAZ YARE BÖYLE (SELDA)

14 Eylül 2020 Pazartesi 21:57

Ünlü türkücü Saniye Can, Selda’nın yakın arkadaşı Nükhet’in teyzesidir. Latin ezgilerine tutkun Selda, Saniye Can’ın evine gelen Ankara Radyosu’nun sanatçılarını dinleyerek halk müziğine gönül verir ve gitarıyla çaldığı türküleri ustalara dinleterek onaylarını alır. Hafif Batı müziği dinleyen, İspanyolca söyleyen Selda, birden Mahzuni’yi, Neşet Ertaş’ı, Aşık Veysel’i keşfetmiştir.
O sıralarda, ağabeylerinin Tunalı Hilmi’de açtığı, ardından Kızılay meydanına taşıdığı Beethoven Kulüp’e gelen ünlülerle tanışmayı başarmıştır.
Bir keresinde Cem Karaca’yla Barış Manço kulübe uğrar. Anlattığına göre, derlediği geleneksel türküleri dinletir onlara. Tatlı Dillim ile Kâtip Arzuhalim Yaz Yare Böyle çok hoşlarına gider. İstanbul’a gelmesini, plak için yardım edeceklerini söylerler. Ancak, sonra şarkıları onlar plak yapar İstanbul’da…
Bu arada, Tatlı Dillim, Katip Arzuhalim Yaz Yare Böyle, Mahpushane İçinde Mermerden Direk, Çemberimde Gül Oya’yı banda okuyup TRT Denetleme Kurulu’na gönderir ve denetimden geçen parçalar radyolara dağıtılır.
Bütün bu denemelerin ardından sıra şarkıları plağa aktarıp pazara girmeye gelmiştir. Selda’yı sahnede seslendirdiği İspanyolca parçalarla tanıyan menajer Erkan Özerman plak doldurması için onu İstanbul’a Saner Plak’a getirir ama, patron Adnan Saner, genç kızın yorumunu yetersiz bulup para yatırmaya yanaşmaz.
Ankara’daki Poyraz Reklam’ın sahibesi Türkan Poyraz, son bir çabayla Selda’nın diksiyonuyla uğraşıp dört parçayı yeniden banda kaydettirir ve radyolara dağıtılmasını sağlar. 
Türkan Poyraz ayrıca, TRT’ye hazırladığı Mahpushaneler adlı programın 1 Haziran 1971’de yayımlanan bölümünde Selda’nın Mahpushanelere Güneş Doğmuyor’unu fon müziği olarak kullanır.
İsmi cismi belli olmayan fondaki bu ses çok beğenilir; hatta Gezmiş’in gizli nişanlısı olduğu söylentisi bile yayılır orada burada. Deniz Gezmiş ile arkadaşları kısa süre önce yakalanmıştır.
Selda’nın düzgün diksiyonla söylediği parçaların radyolarda yayımlanmasından on gün sonra plakçılar evinin kapısını aşındırmaya başlar. Bu arada, şan eğitimi yerine gitar dersleri alır ve parçaları tamamen doğal sesiyle söylemeye koyulur.
Ankaralı Cihan Plak Deposu’nun yedi bin beş yüz liralık teklifini kabul ederek Sel Plak etiketiyle, 1971 yazında ilk iki 45’liğini çıkarır: Katip Arzuhalim Yaz Yare Böyle/Mahpushane İçinde Mermerden Direk ve Tatlı Dillim Güler Yüzlüm/Mahpushanelere Güneş Doğmuyor.
Plaklar ilgiyle karşılanır ve Cihan Plak Deposu turnayı gözünden vurur.
Yıllar yıllar sonra Selda bu kez Selda Bağcan adıyla genç kuşaklar tarafından keşfedilir ve popüler dizi Masum’un jeneriğinde kullanılan çok başarılı Katip Arzuhalim Yaz Yare Böyle remiksi parçanın ününe ün katar.Diğer Haberler

SEN YARATTIN BENİ (AYLİN URGAL)
SEN YARATTIN BENİ (AYLİN URGAL)
09 Aralık 2023 Cumartesi 22:35

LADY D'ARBANVILLE (CAT STEVENS)
LADY D'ARBANVILLE (CAT STEVENS)
18 Ekim 2023 Çarşamba 23:32

DÜNYA DÖNÜYOR (NİLÜFER)
DÜNYA DÖNÜYOR (NİLÜFER)
18 Ekim 2023 Çarşamba 23:00

ALWAYS ON MY MIND (PET SHOP BOYS)
ALWAYS ON MY MIND (PET SHOP BOYS)
07 Ekim 2023 Cumartesi 16:59

İNCE İNCE BİR KAR YAĞAR (SELDA)
İNCE İNCE BİR KAR YAĞAR (SELDA)
17 Temmuz 2023 Pazartesi 16:48

KILLING ME SOFTLY (ROBERTA FLACK)
KILLING ME SOFTLY (ROBERTA FLACK)
10 Temmuz 2023 Pazartesi 09:53